10 oszałamiających zdjęć, które przechwytują wzory lotu ptaków!

„Ornitographies” to obecny projekt o nieco odległym pochodzeniu. Powstał z niewinnego, niespokojnego spojrzenia artysty, Xaviego Bou. Zachwyt fotografa nad przyrodą, zwłaszcza ptakami, powstał w dzieciństwie dzięki niezapomnianym długim spacerom z dziadkiem.

Od tego czasu zainteresowanie fotografa ptakami stale rośnie, stając się w końcu przedmiotem jego projektu „Ornitographies”. Seria powstała z chęci autora do uchwycenia tych niezauważonych chwil i zainteresowania kwestionowaniem granic ludzkiej percepcji. Xavi Bou skupia się na ptakach, jego wielkiej pasji i próbuje uchwycić kształty, które generują podczas lotu na jednym zdjęciu, czyniąc niewidzialne widocznym.

W przeciwieństwie do innych analiz ruchu, które go poprzedzały, „Ornitographies” odchodzi od naukowego podejścia chronofotografii stosowanego przez fotografów takich jak Eadweard Muybridge i Etienne-Jules Marey. Podejście zastosowane przez Xavi Bou do przedstawiania scen woliery nie jest inwazyjne, a co więcej, odrzuca odległe studium, w wyniku czego powstają organiczne formy obrazów, które stymulują wyobraźnię.

Technologia, nauka i kreatywność łączą się, tworząc sugestywne obrazy, które pokazują zmysłowość i piękno ruchów ptaków, a jednocześnie są wskazówkami dla tych, którzy chcą je zidentyfikować lub rozpoznać. Sztuka i nauka idą w parze, aby tworzyć obrazy, które nie są już pojedynczym portretem rzeczywistości, ale stają się świadkami chwil, które przez chwilę były przeszłością, teraźniejszością i przyszłością naraz.

Xavi Bou ukończył Uniwersytet w Barcelonie, uzyskując dyplom z geologii, a także studiował w International Photography Grisart School. Podczas studiów artysta uczył się fotografii zaocznie. Po ukończeniu edukacji w 2003 r., Xavi rozpoczął karierę zawodową w świecie mody i fotografii reklamowej, jako asystent fotografa. W 2009 roku wraz ze swoim partnerem Dani Ciprianem założył La Crin Studio, studio fotografii retuszu specjalizujące się w dużych kampaniach dla krajowych i międzynarodowych marek i czasopism.

W tej chwili Xavi łączy swoją pracę retuszowania z rozwojem swoich osobistych projektów fotograficznych. Jego pasja do natury zainspirowała go do takich projektów jak ten, na których skupia się jego sztuka. Odkrywając techniczne możliwości granic fotografii i mając naturę jako główny temat, fotograf stara się wysłać wiadomość, która wzywa nas do myślenia o naszej percepcji, tworząc nowy punkt widzenia na temat naszego środowiska.

Reklama

Chcesz więcej?