11 dziwnych znaków, że masz wyjątkowe ciało.

Każdy ma cechy charakterystyczne dla siebie, znaki rozpoznawcze tylko dla niego. Aspekty psychiczne, zdarzają się zdecydowanie rzadziej. Ale czy wiedziałeś, że nasze ciała mogą posiadać wiele unikalnych funkcji?

Oto przykłady wyjątkowych umiejętności fizycznych i cech charakterystycznych, które posiada niewiele ludzi na całym świecie.

11. Elastyczny język

Jeśli chodzi o umiejętność „elastycznego języka”, konieczna jest odpowiednia długość języka i kontrola mięśni. Oprócz genetyki, środowisko może być czynnikiem kształtującym tę cechę. Na przykład Indianie są szczególnie elastyczni. Naukowcy uważają, że ma to związek ze specyfiką ich języka.
Zakres elastyczności języka może się różnić. Naukowcy przeprowadzili nawet specjalne badanie na ten temat. 63% uczestników testów zdołało zagiąć język na rolkę, 14% zdołało ją wyginać na pół, a mniej niż 1% potrafiło kształtować swój język w potrójną rurkę.

10. Poruszanie uszami

Około 22% osób na naszej planecie jest w stanie poruszać jednym uchem, a nie więcej niż 18% może to zrobić z oboma uszami. Ale nie zawsze tak było: nasi dalecy przodkowie byli prawdziwymi wirtuozami przy robieniu różnego rodzaju ruchów z tymi częściami ciała. Faktem jest, że mięśnie odpowiedzialne za ruch ucha były kiedyś dobrze rozwinięte u ludzi, ale stały się zbędne w trakcie ewolucji.

9. Zdolność poruszania wszystkch palców u stóp

Nieważne jak długo będziesz próbował, nie będziesz w stanie poruszyć każdym z palców. To dlatego, że tylko duży paluch i mały palec u nogi są wyposażone w indywidualne mięśnie, podczas gdy reszta jest kontrolowana masowo przez tylko jeden zestaw mięśni. Większość ludzi na świecie może łatwo poruszać swoje duże palce, ale tylko mniejszość może to zrobić za pomocą wszystkich palców.

8. Możliwość polizania łokcia

Uważa się, że nie więcej niż 1% osób na świecie ma taką zdolność. Aby wykonać tę sztuczkę, musisz mieć szczególnie krótkie przedramię i długi język. Ale nawet przy tych parametrach nadal potrzebujesz dużej elastyczności i silnej motywacji!

7. Diastema

Diastema to przerwa między przednimi zębami, występująca u około 20% ludzi. Z punktu widzenia dentystów jest to anomalia wymagająca interwencji medycznej. Ale wiele osób, w tym gwiazd, uważa, że ta funkcja dodaje uroku do ich wizerunku!

6. Możliwość unoszenia jednej brwi

Zdolność uniesienia tylko jednej brwi zależy od tego, jak dobrze możesz kontrolować mięśnie twarzy. Co ciekawe, osoby urodzone z tą cechą często posiadają także umiejętność poruszania uszami. Naukowcy twierdzą, że wcześni ludzie potrafili odrobinę unieść brwi – tak, że niektóre obecne gatunki małp robią na widok niebezpieczeństwa.

Reklama

5. Dołeczki w policzkach

W przybliżeniu 25% populacji świata, posiada dołeczki, które są wadą w strukturze mięśni zygomatycznych, które jest odpowiedzialna za uśmiech. W rezultacie, gdy człowiek się uśmiecha, część policzka jest skierowana do wewnątrz. Dołeczki są szczególnie widoczne na okrągłych policzkach, ponieważ tłuszcz sprawia, że nacięcia są wyraźniejsze.

4. Dziurka w uchu

Około 5% osób na świeci rodzi się z niewielką dziurką powyżej jednego lub obu uszu. Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych takie osoby stanowią mniej niż 1% populacji, podczas gdy w Azji to rozróżnienie jest diagnozowane u około 10% noworodków. Naukowcy nie znają przyczyny tej anomalii i roli, jaką odgrywa w organizmie, ale niektórzy uważają, że dziury te mogą stanowić ewolucyjną resztkę skrzeli rybnych.

3. Kciuk autostopowicza

Kciuk autostopowicza jest zjawiskiem fizjologicznym, w którym palec kciuka może zgiąć się o 90 stopni w kierunku przeciwnym do dłoni. Ta dziwna odmiana jest spowodowana obecnością specjalnego genu, znanego jako „gen bendy thumb”. Ta cecha jest dziedziczona i występuje u około 25% osób.

2. Brakujące ścięgno

Zbierając wszystkie palce jednej ręki razem i napinając nadgarstek można zobaczyć ścięgno po wewnętrznej stronie nadgarstka, jeżeli nie stanie się ono widoczne, musisz być jednym z 14% osób, które nie mają długiego mięśnia palców. Mięsień ten należy do śladowych części ciała – tych, których konieczność zniknęła w trakcie ewolucji. Eksperci twierdzą, że brak długiego mięśnia palmatowego nie wpływa na siłę chwytania ani inne funkcje przypisane do rąk.

1. Guzek Darwina

Wystający segment na wewnętrznej lub zewnętrznej stronie ucha nazywany jest guzem Darwina. Słynny naukowiec sugerował kiedyś, że ta cecha jest konsekwencją tego, że uszy wczesnych ludzi były zwyczajne. Uważa się, że ci, którzy posiadają takie rozróżnienie (nie więcej niż 10% ludności świata), lepiej odczuwają tonalność głosu. Takie osoby słyszy dźwięki wysokiej częstotliwości i wyraźnie identyfikują poszczególne dźwięki, nawet w hałaśliwych miejscach.

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu