15 niezwykłych szkół na świecie.

Oto 15 najbardziej niezwykłych szkół na świecie. Gwarantujemy Ci, że nie chciałbyś kończyć swojej edukacji, gdybyś chodził do jednej z tych szkół!

#1 Szkoła na wodzie, Lagos, Nigeria

Ta pływająca szkoła jest unikatowym budynkiem na wodzie. W tej pływającej szkole znajdują się klasy oraz miejsce do zabawy. Mieści się tam 100 uczniów, a zajęcia prowadzi się dla dzieci w każdym wieku. Szkoła może działać nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych.

#2 Szkoła-sześcian, Kopenhaga, Dania

Do tej ogromnej szkoły uczęszcza blisko 1100 uczniów. Ta szkoła to po prostu wielki sześcian ze szkła, w którym w różnych miejscach znajdują się okrągłe „bębny”, w których na wygodnych poduszkach siedzą uczniowie oraz nauczyciele. Tam też przeprowadzane są lekcje. Ma to pomagać uczniom w kreatywnym myśleniu.

#3 Szkoła z indywidualnym podejściem do ucznia, Australia

To piękny i kolorowy budynek. Znajdują się tam klasy, do których uczęszcza zaledwie kilku uczniów. Każdy uczeń ma opracowany indywidualny plan nauki, dostosowany przez nauczycieli i rodziców. Jeśli uczeń ma ochotę coś zmienić w swoim planie, może to zrobić w każdej chwili.

#4 Szkoła w realnym świecie, Rhode Island, USA

W tej szkole uczniowie uczą się tego, co naprawdę lubią. Każdy uczeń ma swojego mentora, będącego specjalistą w danej profesji. Uczniowie przyswajają wiedzą tylko z interesującej ich dziedziny – teoretyczną oraz praktyczną.

Reklama

#5 Szkoła wyglądająca jak biuro, Ohio, USA

Wnętrze tej szkoły wygląda jak przestrzeń biurowa – każdy uczeń ma swój boks, w którym spędza czas ucząc się przy pomocy komputera tego, co ma w indywidualnie dopasowanym planie. Uczniowie sami przyswajają wiedzę, a jeśli natrafią na większy problem, konsultują się z instruktorami. Prawie jak w normalnej pracy!

#6 Szkoła, gdzie dzieci uczą się „niebezpiecznych” rzeczy, San Francisco, USA

Często rodzice powtarzają swoim pociechą, żeby nie bawiły się ogniem i nie robiły niebezpiecznych doświadczeń. W tej szkole jest na odwrót, nauczyciele zachęcają uczniów do takich zachowań – mogą rozkręcać dowolne urządzenia, bawić się ogniem i ubrudzić się przy tym, bez żadnych konsekwencji. W tej szkole uważa się, że dziecko najlepiej się nauczy, jeśli czegoś dotknie i samo zobaczy jak coś działa.

#7 Szkoła gender, Sztokholm, Szwecja

W tej szkole wszyscy są sobie równi. Nauczyciele nie używają zaimków „on” czy „ona”, lecz zwracają się do uczniów po imieniu. Szkoła walczy ze stereotypami, uczy tego, że nikt nie jest lepszy czy gorszy ze względu na płeć. Takie podejście ma psychicznie wzmocnić dzieci.

#8 Najjaśniejsza podstawówka, Sztokholm, Szwecja

Zamiast tradycyjnej biblioteki, ta oryginalna szkoła posiada wielofunkcyjne „korytarze kształcenia”, które mają oddzielne przestrzenie do prezentacji multimedialnych w ramach programu nauczania. Istnieją również ciche obszary, gdzie dzieci są nauczane indywidualnie. Poza tym, na wszystkich korytarzach jest bezprzewodowy dostęp do Internetu. Przez środek szkoły biegnie główny korytarz, w którym ma miejsce nauczanie międzyklasowe i międzyprzedmiotowe.

#9 Szkoła w Dolinie Krzemowej, San Francisco, USA

Ta szkoła nie ma nic wspólnego z tradycyjnym nauczaniem. Tu ważne jest nauczenie dzieciaków myślenia i dostosowania się do sytuacji. Głównym celem jest rozwijanie umiejętności związanych z technologią cyfrową. Dzieciaki używają iPadów, tworzą swoją „playlistę” tego czego będą się uczyć i projektują place zabaw w 3D. Do szkoły uczęszczają dzieci w wieku od 4 do 14 lat.

Reklama

#10 Szkoła Steva Jobsa, Amsterdam, Holandia

Szkoła Steve’a Jobsa to totalne przeciwieństwo tradycyjnego toku nauczania. Każdy uczeń ma swój indywidualny plan nauczania dopasowany do ich zainteresowań, talentów i umiejętności. Co sześć tygodni uczeń wraz z rodzicami i wychowawcą wprowadza zmiany w planie i dostosowuje go do swoich potrzeb. Do szkoły uczęszczają dzieci w wieku od 4 do 12 lat.

#11 Szkoła promująca empatię i kreatywność, Nowy Jork, USA

Założyciele tej szkoły uważają, że szkoła powinna być miejscem, podobnym do placu zabaw. Uczniowie budują tu trójwymiarowe modele budynków, dyskutują nad nowymi metodami recyklingu i robią wiele ciekawych rzeczy, które wzmacniają ich ciekawość świata.

#12 Szkoła, gdzie dzieci mogą uczyć się w „naturalnym” środowisku, Sztokholm, Szwecja

W tej szkole nie można się nudzić. Dzięki doświadczonym projektantom, uczniowie mogą wspinać się w szkole na góry, schronić się w jaskini i pogadać z kolegami pod drzewem. W tej szkole nie ma klas, dzieciaki używają komputerów do nauki, ale w ich planie są również zajęcia plastyczne, muzyczne i taneczne.

#13 Szkoła bez przedmiotów, Toronto, Kanada

W tej szkole nauczyciele są na równi z uczniami. Tutaj nauczyciele są głównie obserwatorami, którzy mają doradzać, a nie zmuszać do nauki. Uczniowie nie mają zadań domowych, wypracowań, ani zasad. Niezależnie od wieku, uczniowie chodzą na te zajęcia, na które chcą. Sami decydują, co chcą w danym dniu robić, czy uczyć się czy bawić. Nikt ich nie zmusza do niczego.

#14 Najbardziej zielona szkoła na świecie, Francja

Cała szkoła pokryta jest zadbanym trawnikiem. Przesiadywanie w zakurzonych salach lekcyjnych jest szkodliwe, więc uczniowie tej szkoły spędzają jak najwięcej czasu na zewnątrz. Gdy jest ładna pogoda, lekcje prowadzone są na zewnątrz.

#15 Szkoła bez stresu, Espoo, Finlandia

Podczas zajęć uczniowie siedzą tam, gdzie chcą i mogą w każdej chwili pogadać z kolegą z ławki. Mogą skakać po krzesłach lub położyć się na kanapie, gdy się zmęczą. Atmosfera podczas zajęć jest bardzo przyjazna, a uczniowie są zrelaksowani. W szkole jest biblioteka, hala sportowa oraz klub młodzieżowy.

Reklama
Chcesz więcej?