18 niesamowitych i surrealistycznych miejsc na Ziemi.

1. Zaczarowana rzeka: Mindanao, Filipiny.

Płynąca przez wyspę Mindanao rzeka to nie tylko cudowna woda, ale także zagadka natury – nikt tak naprawdę nie wie gdzie ma swoje źródło. Jest bardzo popularna wśród nurków i pływaków.

2. Jezioro Abrahama: Alberta, Kanada.

Zamrożone pęcherzyki pojawiające się kiedy jezioro zostaje skute lodem wyglądają pięknie, jednak mogą być bardzo niebezpieczne. A to dlatego, że wcale nie są pęcherzykami powietrza a łatwopalnego metanu, który w połączeniu z powietrzem może tworzyć mieszaniny wybuchowe.

3. Salar de Uyuni: Boliwia.

Największa na Świecie powierzchnia solna powstała po wyschnięciu słonego jeziora. W porze deszczowej sól jest pokryta cienką warstwą wody (ponieważ woda deszczowa nie ma gdzie wsiąknąć), która tworzy efekt lustra odbijającego niebo i chmury.

4. Różowe jeziora: zachodnia Australia.

Swój kolor, jak się przypuszcza, zyskały dzięki barwnikom wytwarzanym przez bakterie żyjące w jeziorach albo z powodu dużej koncentracji glonów.

5. Zielone Jezioro: Tragöß, Austria.

Znajdujące się w wiosce Tragöß jezioro na pierwszy rzut oka wygląda całkiem normalnie. Chociaż ten rzut oka zależy od pory roku. W czasie mroźnej zimy jezioro jest głównie suche i staje się atrakcją dla turystów. Jednak kiedy temperatura wzrasta, śnieg i lód z pobliskich szczytów górskich zaczynają topnień i wypełniać jezioro, zakrywając trawę, drzewa i ławki, które wcześniej były widoczne.

6. Jezioro Bajkał: Rosja.

Jezioro Bajkał, znajdujące się na Syberii słynie z zachwycających turkusowych odłamków lodu pojawiających się w marcu. Przyczyną ich powstawania jest nierównomierne ciśnienie, struktura i temperatura wody.

Reklama

7. Jaskinia robaczków świętojańskich: Waitomo, Nowa Zelandia.

Jaskinie powstałe 30 milionów lat temu po raz pierwszy zostały odkryte przez wodza Maorysów w 1800 roku. Ten typ robaczków świętojańskich znajduje się tylko w Nowej Zelandii.

8. Wrota do piekieł: Derweze, Turkmenistan.

Od wypadku spowodowanego 1971 roku przez sowieckie odwierty, ta pieczara, a dokładniej gaz ziemny, nieustannie się spala. Pobliską miejscowość Derweze zamieszkuje mniej niż 500 mieszkańców, jednak miejsce stało się znane wśród poszukiwaczy przygód pragnących zobaczyć na żywo Wrota do piekieł.

9. Jaskinia kryształów: Naica, Meksyk.

Jaskinia odkryta po raz pierwszy w 2000 roku jest wypełniona największymi naturalnymi kryształami jakie kiedykolwiek odkryto. Niektóre z nich, zbudowane z gipsu, osiągają długość 30 metrów. Jaskinia jest znana ze swoich ekstremalnych warunków: 100% wilgotność i prawie 50 stopni Celsjusza.

10. Tęczowy eukaliptus: Kailua, Hawaje.

Wyglądający jakby ktoś go pomalował eukaliptus jest w rzeczywistości naturalną odmianą drzewa. Na początku kora przybiera kolor zielony, jednak z wiekiem dochodzą czerwienie, fiolety i pomarańcze. Kolory pojawiają się kiedy poszczególne warstwy kory się odrywają.

11. Wodospad Wiecznego Płomienia: Park Chestnut Ridge, Nowy Jork.

W skałach Wodospadu Wiecznego Płomienia nie znajduje się, jak w przypadku Wrót do piekieł, gaz ziemny, dlatego naukowcy nie potrafią wyjaśnić przyczyn palącego się płomienia. Mówi się, że ogień został wzniecony przez indiańskie ludy tysiące lat temu.

12. Jezioro Kaindy: Kazachstan.

Jezioro powstało kiedy osuwisko doprowadziło do powstania naturalnej zapory i jest teraz wypełniane przez wodę deszczową. Kiedyś teren był pokryty przez świerki, a po zalaniu wodą pozostały tylko pnie, dające efekt „zatopionego lasu”.

13. Caño Cristales: Meta, Kolumbia.

W krótkiej przerwie pomiędzy suchą a deszczową porą woda zostaje zasypana jasno-czerwoną rośliną zwaną Macarenia clavigera, nadającą rzece jej charakterystyczny odcień.

14. The Richat Structure: Mauretania.

Mająca prawie 50 km średnicy struktura, znana także jako Oko Afryki to okrągła formacja geologiczna znajdująca się na środku Sahary. W jaki sposób powstał kształt – nie wiadomo, jednak stawiane są hipotezy, że mogło być to spowodowane uderzeniem asteroidy lub naturalnym procesem erozji.

15. Malowane wzgórza: Wheeler County, Oregon.

Zostały uwtorzone ponad 35 milionów lat temu przez erupcje wulkaniczne, które doprowadziły do wymieszania popiołu, ziemi, minerałów i roślin. Są znane z tego, że zmieniają kolor w zależności od m.in. światła i pogody.

16. Trawertynowe baseny: Pamukkale, Turcja.

Ta mała turecka wioska jest domem dla naturalnych gorących źródeł utworzony pomiędzy terasami trawertynu, rodzaju wapienia. Kiedyś w basenach można było pływać jednak władze zdecydowały się na ich zamknięcie w celu ochrony.

17. Fala: Coyote Buttes, Arizona.

Fala jest częścią struktury masywnych piaskowców, które tworzą wąwóz Coyote Buttes. Swój falisty kształt zawdzięcza erozji wietrznej i deszczowej. Na teren może wejść tylko 20 turystów dziennie.

18. Seven Colored Earths: Chamarel, Mauritius.

Te wydmy, znajdujące się w południowej części Mauritiusa składają się z wielu warstw piasku w różnych kolorach. Pomimo, że nie można chodzić po wydmach, to są specjalne platformy, które pozwalają na podziwianie ich piękna.

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu