18 rzeczy, które zmieniły swoje znaczenie przez horrory.

1. Prysznic – „Psychoza”, 1960.

Klasyczny przykład tego, jak świetny reżyser może zamienić coś tak przyziemnego jak branie prysznica w coś naprawdę przerażającego. Nawet aktorka Janet Leigh była tak przerażona po nagraniu sceny, że „przestałam w ogóle brać prysznic, teraz zawsze biorę kąpiel, tylko kąpiel”.

Co przenosi nas do…

2. Kąpiel – „Koszmar z ulicy Wiązów”, 1984.

Nierzadko w horrorach pojawia się obleśna wanna, która nadaje się tylko do porządnego czyszczenia. To jest oczywiście przerażające. Jednak o wiele bardziej przerażające jest kiedy pojawia się całkiem nowa, ładna wanna, gdzie prawdziwe okropności kryją się dopiero pod wodą. Inne godne uwagi przykłady to „Fatalne zauroczenie”, 1987 czy „Co kryje prawda”, 2000.

3. Telewizory – „The Ring”, 2002.

Chyba nie ma nic bardziej przerażającego niż ciemny telewizor w ciemnym pokoju. No może telewizor z wkurzoną martwą dziewczynką, wypełzującą z niego.

5. Lalki – „Laleczka Chucky”, 1988.

Czy jest lepszy sposób, aby ukazać utraconą niewinność niż dzięki dziecięcej zabawce opętanej przez ducha seryjnego mordercy? Zimne i puste oczy lalek są wystarczająco przerażające, żeby wystraszyć nie tylko dzieci, ale tymbardziej dorosłych.

6. Hotele – „Lśnienie”, 1980.

Patrząc w głąb pustego hotelowego korytarza, ciężko jest myśleć o czymkolwiek innym jak wszystkim tym, co się dzieje za zamkniętymi drzwiami pokojów.

7. Telefony – „Krzyk”, 1996.

Nigdy nie odbieraj telefonu. To może być psychotyczny zabójca, który właśnie wypatroszył Twojego chłopaka, albo telemarketer.

Reklama

8. Klauny – „To”, 1990.

To chyba jasne. Klauny są przerażające nawet w filmach, w których nie powinny być przerażające.

9. Małe dzieci – „Smętarz dla zwierzaków”, 1989.

Gage jest uroczym dzieckiem, które… chce pozabijać ludzi, którzy kochają go najbardziej.

10. Sąsiedzi – „Dziecko Rosemary”, 1968.

Sąsiedzi są wtajemniczeni w Twoje życie codzienne, znają Twoje przyzwyczajenia, wiedzą dokładnie gdzie śpisz w nocy. Oni są po prosto po drugiej stronie ściany, nasłuchują i… przekonują Twojego męża dupka, aby pozwolił Ci urodzić pomiot szatana.

11. Ginekolog – „Nierozłączni”, 1988.

Jakiejkolwiek kobiety byś nie zapytał, odpowie Ci, że wizyta u ginekologa jest, w najlepszym wypadku, dość nieprzyjemnym doświadczeniem. Jednak jeśli Twój ginekolog okazuje się być psychopatą i na dodatek na brata bliźniaka, który pomaga mu we wszystkim… wizyta przeradza się w prawdziwy koszmar.

12. Adoratorzy – „Misery”, 1990.

Znany powieściopisarz Paul Sheldon ma wypadek samochodowy. Z pomocą przychodzi mu Annie Wilkes, jego wierna fanka, która mieszka w okolicy i wkrótce okazuje się być psychopatką. Psychopatyczny nieznajomy wiedzący o Tobie wszystko i nic, wierzący, że to Was połączy na zawsze… Jak widać istnieje cienka linia pomiędzy miłością a chęcią, a chęcią Ci zrobienia krzywdy.

13. Sen – „Koszmar z ulicy Wiązów”, 1984.

Wspomnieliśmy już co ten film robi ze zwykłą kąpielą. Jednak Freddy Kruger jest przerażający głównie dlatego, że przychodzi w czasie kiedy jesteś najbardziej bezbronny – podczas snu. Gdy wszystkie Twoje lęki, frustracje, nadzieje i wspomnienia funkcjonują w podświadomości, jesteś najbardziej narażony na nieproszonego gościa.

14. Taksówki – „Kolekcjoner kości”, 1999.

Ciężko pamiętać z tego filmu coś innego jak psychopatycznego taksówkarza, który zamienia zamki w aucie na noże, aby ludzie nie mogli się wydostać. Za każdym razem kiedy wsiadam do taksówki, zastanawiam się czy kierowca nie będzie miał ochoty sprawdzić co znajduje się pod skórą na mojej twarzy…

15. Randka – „Gra wstępna”, 1999.

Wiesz co jest przerażające? Wpuszczanie obcego do Twojego życia. Nieco mniej przerażające jest jeśli nazwiesz to „randką”. Jednak czy naprawdę za każdym razem udaje Ci się dobrze poznać osobę, zanim wpuścisz ją do swojego serca i domu? No cóż, przynajmniej nigdy nie będziesz sam.

16. Autostopowicze – „Teksańska masakra piłą mechaniczną”, 1974.

Oryginalny film jest arcydziełem horror lub czarnej komedii i opowiada o losach diabolicznej rodziny mieszkającej na peryferiach Teksadu. Dodaj do tego autostopowicza, który bez powodu grozi grupie młodych ludzi. W biały dzień. W ich własnym aucie. Po tym jak zdecydowali się go podwieźć…

17. Lustra – „Candyman”, 1992.

Lustra są często narzędziem igrającym z naszym strachem i czasem ciężko naprawdę zaufać temu co w nich widzimy… chyba, że coś co widzimy w odbiciu w rzeczywistości stoi tuż za nami.

18. Seks – Praktycznie w każdym horrorze.

źródło

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu