20 rzadkich zdjęć, pokazujących trudną rzeczywistość Rosji w latach 90.

W latach 90. Rosja przeszła ogromną transformację gospodarczą, społeczną i polityczną po rozpadzie ZSRR. Wydarzenia te oznaczały koniec epoki i wprowadziły ludzi w nowy świat niepewności. Artystka wizualna Lise Sarfati, która mieszkała w Rosji przez tę dekadę, dała nam rzadką okazję zagłębić się w życie tych ludzi.

Sarfati dorastała w Nicei we Francji, ukończyła Sorbonę w 1979 r., rozprawiając o rosyjskiej fotografii. W latach 1989-1998 mieszkała w Rosji, fotografując w Moskwie, Norylsku i Workutcie. Lisie udało się umiejętnie uchwycić surową i nieoszlifowaną rzeczywistość rosyjskiej młodzieży. Jej fotografie są pełne dramaturgii wizualnej, rozpadających się budynków, niepokojącej biedy i opuszczonych fabryk niczym prosto z horroru. Tematy różnią się od małych dzieci palących papierosy do młodych transseksualistów i nastoletnich uciekinierów internowanych w obozach „reedukacyjnych”.

Fotografie Lisy znalazły się w jej pierwszej książce „Acta Est”. Jej twórczość jest potężnym historycznym zapisem poradzieckiej Rosji, ukazującym rodzaj życia, którego nigdy nie widzimy w książkach historycznych. Jest to wyjątkowa wizualna perspektywa ludzkiej egzystencji przeżywającej ogromny wstrząs społeczny i przesunięcie reżimu politycznego, który rzadko jest tak prawdziwie zarejestrowany.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Reklama

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu