„Człowiek ze złotym ramieniem”, którego krew uratowała życie 2,4 miliona dzieci, składa darowiznę po raz ostatni!

W 1951 roku 14-letni James Harrison z Australii obudził się po poważnej operacji klatki piersiowej. Lekarze usunęli jedno z jego płuc i trzymali go w szpitalu przez trzy miesiące. W tym trudnym okresie Harrison dowiedział się, że żył głównie z powodu ogromnej ilości przetoczonej krwi, którą otrzymał. Wtedy przysiągł sobie, że sam zostanie dawcą. Dawne przepisy australijskie wymagały, aby dawcy krwi mieli co najmniej 18 lat, więc chłopiec musiał czekać jeszcze 4 lata. Ale Harrison dotrzymał obietnicy. Regularnie przekazując darowiznę Australijskiemu Czerwonemu Krzyżowi przez 60 lat, został szanowaną osobą przez organizację, ponieważ uratował miliony istnień ludzkich.

Wkrótce po tym, jak Harrison został dawcą, lekarze powiedzieli mu, że jego krew może rozwiązać śmiertelny problem. „W Australii, aż do około 1967 roku, dosłownie tysiące dzieci umierało każdego roku, lekarze nie wiedzieli dlaczego i to było okropne.” – powiedziała w rozmowie z CNN Jemma Falkenmire z australijskiego Czerwonego Krzyża. „Kobiety miały liczne poronienia i dzieci rodziły się z uszkodzeniem mózgu.” Teraz wiemy, że przyczyną tych strasznych rzeczy była choroba Rezus, stan, w którym krew ciężarnej kobiety zaczyna atakować jej własne nienarodzone komórki krwi.

Choroba Rhesusa pojawia się, gdy kobieta w ciąży ma krew z ujemnym rezus (RhD ujemne), a dziecko w jej macicy ma krew RhD przeciwną (dodatni Rh), odziedziczoną po ojcu. Jeśli matka została uwrażliwiona na krew pozytywną na Rh, zwykle w czasie poprzedniej ciąży z dzieckiem o podwyższonym pH, może wytwarzać przeciwciała, które niszczą „obce” krwinki dziecka. Lekarze odkryli, że Harrison ma rzadkie przeciwciało we krwi, a w latach 60. pracowali razem, wykorzystując go do opracowania iniekcji o nazwie Anti-D. który zapobiega matkom z ujemną krwią Rh we wzroście przeciwciał przeciwko RhD w czasie ciąży.

Lekarze nie mają pojęcia, dlaczego Harrison ma tę rzadką grupę krwi. Według ich najlepszych przypuszczeń może to mieć coś wspólnego z transfuzjami, które otrzymał, gdy miał 14 lat. Służba krwi mówi również, że w Australii jest nie więcej niż 50 osób, o których wiadomo, że mają przeciwciała. „Każda torebka krwi jest cenna, ale krew Jamesa jest szczególnie niezwykła. Każda partia Anti-D, która kiedykolwiek powstała w Australii, pochodzi z krwi Jamesa.” – powiedziała Falkenmire. „A ponad 17% kobiet w Australii jest zagrożonych, więc James pomógł uratować wiele istnień.” Dokładnie 2,4 miliona.

Znany jako „Człowiek ze złotym ramieniem”, James Harrison zrobił 1,173 darowizn osocza krwi – 1,163 z prawej ręki i 10 z lewej. „Staje się to dość upokarzające, kiedy mówią: „och, zrobiłeś to, albo jesteś bohaterem”. – powiedział Harrison do CNN. „To coś, co mogę zrobić. To jeden z moich talentów, prawdopodobnie mój jedyny, który polega na tym, że mogę być dawcą krwi.”

„Poprosili mnie, bym był królikiem doświadczalnym, a od tej pory byłem regularnym dawcą krwi.” – powiedział bohater. „Będę kontynuował, jeśli mi pozwolą.” Ale pan Harrison przekroczył granicę wieku dawców, a służba krwi stara się chronić jego zdrowie. W piątek pan Harrison oddał krew po raz ostatni. Został odznaczony Orderem Australii w 1999 roku.

Kiedy James Harrison miał 14 lat, lekarze usunęli jeden z jego płuc i trzymali go w szpitalu przez trzy miesiące

W trudnym okresie Harrison dowiedział się, że żył głównie dzięki przetaczanej krwi, którą otrzymał

Aby się odwdzięczyć, sam został dawcą krwi

Reklama

W ciągu następnych 60 lat James Harrison dokonał 1,173 darowizn z osocza krwi – 1,163 z prawej ręki i 10 z lewej

Według szacunków Australijskiego Czerwonego Krzyża, Harrison uratował życie 2,4 miliona osób

Harrison ma we krwi rzadkie przeciwciało, a w latach 60. wraz z pracownikami służby zdrowia wykorzystali go do opracowania iniekcji o nazwie Anti-D

Anti-D jest główną odpowiedzią na śmiertelny problem zwany chorobą rezus

Choroba Rhesusa występuje, gdy kobieta w ciąży ma ujemną krew Rh, a dziecko w jej macicy ma krew dodatnią Rh, odziedziczoną po ojcu

Reklama

Jeśli matka została uczulona na krew dodatnią dla Rh, może wytworzyć przeciwciała, które niszczą „obce” krwinki dziecka

W przypadku dzieci może to spowodować uszkodzenie mózgu lub śmierć

„Będę robił to dalej, jeśli tylko mi na to pozwolą” – powiedział pan Harrison. Ale przekroczył granicę wieku dawców, a służba krwi stara się chronić jego zdrowie

James Harrison na swojej ostatniej darowiźnie, otoczony przez uratowane dzieci dzięki Anti-D

Aby dowiedzieć się więcej o „Człowieku ze złotym ramieniem”, obejrzyj wideo:

Reklama
Chcesz więcej?