Fotograf uchwycił na zdjęciach epicką bitwę między lisem i orłem o królika!

Jak byś się czuł, gdybyś był w drodze do domu, z dumą trzymając ciężko zarobione jedzenie, kiedy nagle ktoś by do ciebie podskoczył, wyrywa ci kanapkę i uciekł? Byłbyś wściekły, prawda? Można się zastanowić nad tym biednym lisem, którego królika dramatycznie skradł mu bezczelny orzeł na San Juan Islands w stanie Waszyngton.

Bielik amerykański jest symbolem Ameryki, potężnym, pełnym wdzięku i przerażającym. Jednak całkiem trafnie można powiedzieć, że jest on również znany jako mistrz złodziei, który z radością wykradnie jedzenie innym, gdy tylko nadarzy się okazja. „Orły naprawdę nie lubią marnować dużo wysiłku w zdobywaniu jedzenia, więc szukają łatwych okazji.” – powiedział Kevin Ebi, fotograf LivingWilderness.com.

„Kilka dni temu uchwyciłem szczególnie dramatyczny akt kradzieży.” – napisał na swoim blogu. „Widziałem, jak orzeł kradnie królika młodemu rudemu lisowi. Jeszcze bardziej imponujące było to, że czasami ta bitwa rozgrywała się w powietrzu 6 metrów nad ziemią.”

Kevin był na Wyspach San Juan obserwując młode lisy, bawiące się i polujące na prerii. „Rudy lis złapał królika i niósł go przez łąkę.” – powiedział. „Przesuwałam aparat, aby uchwycić całą akcję. Za mną usłyszałem pisk orła. Odwróciłem się i zobaczyłem, że szybko się zbliża. Wiedziałem, że chce królika. Intensywnie skupiłem się na kamerze, aby uchwycić każdy ułamek sekundy działania.”

„Ku mojemu zaskoczeniu scena była jeszcze bardziej dramatyczna, niż się spodziewałem. Myślałem, że lis upuści królika, dając orłu łatwy obiad. Zamiast tego lis, szczękę nadal zaciskając na króliku, został przypadkowo złapany przez bielika. Orzeł podniósł młodego lisa i królika w górę, wywołując jeszcze bardziej dramatyczną walkę.”

Zadziorny lis. Cała bitwa w powietrzu trwała około 8 sekund, nadając zupełnie nowe znaczenie terminowi „latający lis”. Wreszcie, po uświadomieniu sobie, że tej bitwy nie można wygrać, lis zrezygnował z walki, a orzeł upuścił go z wysokości około 6 metrów. Podczas lżejszego lądowania lis nie wykazywał oznak obrażeń spowodowanych lotem.

„Podejrzewam, że orzeł pomyślał, że skoro był to bardzo młody lis, lis prawdopodobnie byłby przestraszony przez orła i upuściłby królika.” – wyjaśnił Kevin. „To było wyjątkowe doświadczenie. Widziałem, jak orły kradną jedzenie od wron, czapli i innych orłów. Nigdy nie widziałem takiej kradzieży. Od prawie 20 lat jestem fotografem przyrody i wierzę, że każde zwierzę ma do opowiedzenia jakąś historię.”

Reklama

Chcesz więcej?