Japoński eksperyment, który trwał pół wieku zakończył się niesamowitym efektem!

Kręgi zbożowe są podstawą masy teorii spiskowych, z artystycznymi tworami na polach często przypisywanymi lądowaniom UFO lub skomplikowanym formom obcego przekazu. Wyobraź sobie więc emocje, które musiały być odczuwane, gdy ostatnio w lesie w Japonii pojawiły się zdjęcia niesamowitych geometrycznych wzorów, nie ze zmiażdżonej pszenicy, ale z dużych dojrzałych japońskich cedrów.

Czy to pozaziemskie czary? Niestety, dla tych, którzy chcą uwierzyć, istnieje całkowicie niewinne, ale wciąż interesujące wyjaśnienie, które powstaje tutaj, na Ziemi.

W 1973 r. naukowcy rozpoczęli projekt „eksperymentalnego leśnictwa”, którego celem było poznanie rozmieszczenia drzew i wpływu na ich wzrost. Posadzili kręgi cedrów w pobliżu Nichinan City w prefekturze Miyazaki, z mniejszymi wewnętrznymi okręgami rozszerzającymi się stopniowo w większe promienie, aby stworzyć 10 doskonałych pierścieni.

Jak widać na zdjęciach, eksperyment wydaje się pokazywać wyraźne wyniki. Wklęsły kształt sugeruje, że zewnętrzne kręgi o najmniejszej gęstości sprzyjają wyższemu wzrostowi, przy czym rozmiar drzewa stopniowo maleje wraz ze wzrostem gęstości.

Czy to ma sens? Większa przestrzeń oznacza mniejszą konkurencję o zasoby, takie jak woda i światło słoneczne, więc łatwiej jest drzewom zewnętrznym rosnąć mocniej i silniej.

Zgodnie z dokumentem japońskiego Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa, ostateczna różnica wysokości między najmniejszymi drzewami w centrum a najwyższymi drzewami na zewnętrznym pierścieniu wynosiła ponad 5 metrów.

Plony z drzew zostaną wkrótce zebrane, a eksperyment dobiegnie końca. Jest duże zainteresowanie tym nieoczekiwanie pięknym rezultatem, że istnieje możliwość, że te gigantyczne „kręgi zbożowe” mogą zostać zachowane, a może nawet staną się atrakcją turystyczną w przyszłości!

Reklama

Chcesz więcej?