Kolejna porcja najlepszych zdjęć natury 2018 roku!

Koniec czekania. Wszyscy, którzy brali udział w 2017, 2016 i 51 wcześniejszych konkursach „Wildlife Photographer of the Year” (WPY) właśnie doczekali się tegorocznej nagrody. Londyńskie Muzeum Historii Naturalnej ogłosiło zwycięzców konkursu w 2018 roku, a zdjęcia ukazują bogactwo, piękno, odporność i wrażliwość życia na Ziemi.

Zwycięskie zdjęcia zostały wybrane spośród ponad 45 000 wpisów z 95 krajów ze względu na ich kompozycję artystyczną, innowacje techniczne i prawdziwą interpretację świata przyrody. Międzynarodowe jury nagrodziło holenderskiego fotografa Marsel van Oosten tytułem „Złota para”. Zapierające dech w piersiach zdjęcie przedstawia parę zagrożonych małp o złocistych łapach w centralnych Chinach w górach Qin Ling. „Jest to symboliczne przypomnienie piękna natury i tego, jak zubożali stajemy się, gdy natura jest zmniejszona.” – powiedział w komunikacie prasowym Roz Kidman Coz, przewodniczący zespołu sędziowskiego. „Jest to dzieło godne powieszenia w dowolnej galerii na świecie.” Złote małpy żyją tylko w tej części Chin, a ich liczba stale maleje, głównie z powodu utraty siedlisk z komercyjnej wycinki drzew i zbierania drewna opałowego.

„Kiedy przeglądaliśmy zgłoszenia, po prostu wracaliśmy do tego.” – dodał Roz Kidman Coz. „To prawie jak scenografia! Te małpy normalnie żyją na drzewach, ale w jakiś sposób Marsel zdołał je złapać na ziemi i ostrożnie rzucił bardzo łagodny błysk na nie, by oświetlić to niesamowite futro.”

Fotograf powiedział BBC News, że został „zszokowany i zaszczycony”, otrzymaniem nagrody. „Cieszę się, że tak jest z tym szczególnym wizerunkiem, ponieważ jest to gatunek zagrożony i taki, o którym nawet niewielu ludzi wie, że istnieje i ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę, że na tej planecie jest mnóstwo zagrożonych gatunków.”

1.

2.

3.

4.

5.

Reklama

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

Reklama

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

Reklama
Chcesz więcej?