Meksykańska firma odkrywa genialny sposób wykorzystania nasion awokado do tworzenia sztućców do jednorazowego użytku!

Wygląda na to, że ludzie powoli, ale z pewnością zaczynają rozumieć szkodliwy wpływ, jaki nasze działania mają na Ziemię. A jednym z największych i najbardziej szkodliwych dla środowiska ludzkich znaków jest plastik. Od plastikowych toreb po słomki, jednorazowe tworzywo sztuczne jest jedną z największych przyczyn zanieczyszczenia naszych oceanów i gleby. Chociaż istnieje wiele sposobów na zmniejszenie odpadów w codziennym życiu, istnieje potrzeba większej zmiany, która obejmuje zmianę gospodarki liniowej na gospodarkę obiegową, a niektóre firmy wreszcie zaczynają podejmować działania.

Niedawno meksykańska firma BioFase wydała jednorazowe sztućce i słomki, które ulegają biodegradacji w ciągu 240 dni. Jeśli sztućce przechowywane są w świeżym i suchym miejscu, pozostają one użyteczne przez rok, ale potem zaczynają ulegać biodegradacji, nie pozostawiając żadnego plastiku.

Ponieważ Biofase ma swoją siedzibę w Meksyku, jest jedna rzecz, którą mogą łatwo zdobyć, a to jest awokado. Meksyk jest odpowiedzialny za około 50% światowego zaopatrzenia w awokado, więc w kraju jest pełno nasion, które łatwo można zmienić w coś pożytecznego.

Firma zbiera nasiona awokado od przedsiębiorstw, które przetwarzają awokado, aby wytworzyć guacamole lub oleje, oraz posiada 2 rodzaje produktów: biodegradowalne i kompostowalne. Produkty ulegające biodegradacji wracają do natury po zakończeniu okresu przydatności do spożycia, np. owocu. Produkty podlegające kompostowaniu muszą być wyrzucane do kosza kompostowego, aby mogły ulec zniszczeniu w 100%. Ten rodzaj produkcji jest nie tylko tani, ale produkty wykonane są z materiału, który inaczej spaliłby się na składowisku.

Ponad półtora roku zajęło znalezienie najlepszej metody tworzenia tego sztućca. Największym wyzwaniem było znalezienie sposobu uformowania materiału w pożądany kształt.

Sprawdź ten film, aby dowiedzieć się więcej o firmie!

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu