Rzadkie zdjęcia pierwszej australijskiej ekspedycji na Antarktydzie, która trwała 100 lat!

Ponad sto lat temu młody australijski geolog Douglas Mawson wyruszył na pierwszą australijską wyprawę na Antarktydę. Ekspedycja ta jest legendarna ze względu na odporność, wytrzymałość fizyczną, lojalność i osiągnięcia załogi.

Australijska ekspedycja na Antarktydzie rozpoczęła się w 1911 roku. Celem było zbadanie, w miarę możliwości, odcinka nieznanego wybrzeża Antarktydy. Jednak ta misja okazała się fatalna dla 2 członków załogi Mawsona. Belgrave Ninnis runął w dół szczeliną z saniami przewożącymi większość zapasów. Inny członek załogi, Xavier Mertz, zginął z wyczerpania, głodu i możliwej toksyczności po zjedzeniu psich wątrób. Przetrwanie Mawsona było cudem, jak to opisał w swoich dziennikach „Nigdy nie byłem tak bliski śmierci, nigdy nikomu nie udało się takim cudem uciec.”

Pomimo poświęceń, trzy lata spędzone w temperaturach poniżej zera i ekstremalnie ostrych wiatrach nie poszły na marne. Wyprawa zdołała wytyczyć duże fragmenty wschodniego wybrzeża Antarktydy i wniosła duży wkład w wiedzę o regionie. Ponadto, gatunki na lądzie i morzu, wcześniej nieznane, zostały opisane po raz pierwszy. Mawson został okrzyknięty bohaterem za wytrwałość, determinację i odwagę, które przyczyniły się do postępu nauki.

Dzięki fotografowi, Frankowi Hurleyowi i innym członkom załogi, jesteśmy świadkami tej przełomowej ekspedycji poprzez te zdumiewające fotografie.

1.

2.

3.

4.

5.

Reklama

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

Reklama

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

Reklama
Wyślij znajomemu