6 przejrzystych obrazków, wyjaśniających introwertyczne spojrzenie na świat.

Liz Fosslien i Mollie West stworzyły serię ilustracji, które w przystępny sposób wyjaśniają mechanizm funkcjonowania niezrozumianego przez świat introwertyka. Artystki zwalczają stereotypy, ukazując racjonalne, poparte wnikliwymi obserwacjami i badaniami naukowymi wnioski w postaci przejrzystych obrazków.

1. Introwertycy w naturalny sposób przechodzą dłuższy proces przetwarzania impulsu.

Wiąże się to ze skomplikowanym schematem zapisu w pamięci długotrwałej i rozbudowanym etapem planowania. Dogłębna analiza informacji trwa dłużej ze względu na towarzyszące jej myśli i emocje.

2. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Hansa Eysencka, introwertycy potrzebują mniej stymulacji ze strony świata zewnętrznego, by czujnie obserwować otaczającą ich rzeczywistość.

3. Wrażliwość introwertyków na dopaminę sprawia, że potrzebują jej mniej, by odczuwać szczęście.

Prowadzą energooszczędną politykę organizmu – dlatego czerpią tyle wewnętrznej satysfakcji z czytania książek, rozmyślań i zagłębiania się w świat swoich pomysłów.

4. Introwertycy odczuwają znacznie mniejszą ekscytację pod wpływem podejmowania ryzyka.

Nie czerpią charakterystycznej dla ekstrawertyków radości z niespodzianek i gier hazardowych.

5. Mózg introwertyka odbiera interakcje z innymi ludźmi równie intensywnie jak kontakt z pozostałymi elementami otoczenia, przez co zwraca większą uwagę na szczegóły, także na elementy nieożywione.

6. Introwertyk rozmyśla, sięgając do zasobów pamięci długotrwałej.

Podejmując decyzje, korzysta z życiowych doświadczeń, co spowalnia proces jego dokładnie przeanalizowanego działania. Mimo że może wydawać się cichy, stale prowadzi aktywny dialog ze swoimi wewnętrznymi przemyśleniami.

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu