„Satiacja semantyczna” to zjawisko psychologiczne, gdy słowo lub wyrażenie czasowo traci znaczenie wskutek nadmiernego powtarzania.
Podczas czytania, Twój mózg nie skupia się na poszczególnych literach, a na całych słowach. To dlatego zazwyczaj możesz przeczytać słowa, nawet jeśli tylko pierwsza i ostatnia litera są na swoich miejscach. Zjawisko to przyspiesza czytanie, jednak efektem ubocznym jest to, że znalezienie literówki w Twojej własnej pracy jest znacznie utrudnione, ponieważ zbyt dobrze ją znasz.
Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z tym faktem jest sprawienie, że będziesz z nią mniej oswojony np. poprzez zmianę czcionki czy wydrukowanie tekstu.
„Fałszywe wspomnienia” są bardzo łatwe do „zasadzenia” w mózgu. Podczas prostego testu, psycholodzy pokazywali ludziom listę słów związanych ze snem (łóżko, odpoczynek, przebudzenie, itp.), jednak na liście nie znalazło się samo słowo „sen”. Później kiedy poproszono aby odtworzyli tę listę z pamięci, uczestnicy błędnie podawali słowo „sen”, tak samo często jak wszystkie słowa, które faktycznie były na liście.
Przez to zjawisko świadkom przestępstwa jest łatwo zapamiętać rzeczy, które się nie wydarzyły.
Istnieje coś takiego jak efekt Forera (efekt horoskopowy), od nazwiska psychologa, który go odkrył. W 1948 Forer dał studentom do wypełnienia test osobowości, a następnie przedstawił im analizę ich osobowości rzekomo bazującą na wynikach tego testu. Studenci mieli ocenić trafność tej analizy w skali od 0 (bardzo słaba) do 5 (znakomita). Średnia ocen wyniosła 4,26. Później Forer ujawnił że w rzeczywistości wszyscy studenci otrzymali tę samą analizę.
Analiza ta została złożona z fragmentów horoskopów i składała się ze zdań typu: „Masz potrzebę by ludzie cię lubili i podziwiali, jednak jesteś osobą krytyczną wobec siebie. Masz pewne wady osobowości, ale potrafisz je kompensować tym, co jest w tobie dobre.” itp. Jak łatwo zauważyć były to po prostu zdania odnoszące się do szerokiej grupy osób i na tym właśnie opierają się wszelkie horoskopy.
Według Vicky Williamson, muzycznej psycholog, zarówno powtarzające się słuchania tej samej piosenki czy sprawienie, że osoba, sytuacja lub uczucie przypomina nam utwór, może spowodować, że na długo utknie nam on w głowie. Niektórzy ludzie starają się go pozbyć, słuchając całego utworu lub słuchając czegoś innego.
Możesz mieć halucynacje z każdym ze swoich zmysłów, nie tylko wzrokiem. Jedynym kryterium, aby zaklasyfikować coś jako halucynację to to czy doświadczyłeś czegoś bez zewnętrznego bodźca. I halucynacje są znacznie bardziej powszechne niż Ci się wydaje. Według jednego z badań w 1996 roku, na prawie 5000 osób, nieco ponad jedna trzecia ludzi doświadcza halucynacji przed pójściem spać. Jedna na osiem osób ma je zaraz po przebudzeniu.
Halucynacje są bardziej powszechne u osób z zaburzeniami snu, takich jak bezsenność i osób z chorobami psychicznymi. Nie wszystkie halucynacje są związane z chorobą psychiczną. I halucynacje związane z zapachem i smakiem są najczęstsze.
Dodając jadalnego barwnika do białego wina, naukowcy byli w stanie oszukać ludzi, że piją czerwone wino. I nie dotyczy to tylko wina. Jeśli w ciemności ludzie będą jeść stek zabarwiony na niebiesko, a następnie zapalisz światło, wielu z nich może od razu zrobić się niedobrze.
Patrząc jak ktoś inny cierpi z powodu bólu, w naszym mózgu uaktywniają się obszary odpowiedzialne za odczuwanie bólu. Jednak jedynie niewielka liczba osób faktycznie odczuwa ten ból.
Kiedy wpatrujesz się w wirujący kwadrat składający się z krzyżyków, żółtych nieruchomych kropek i migającej zielonej kropki pośrodku – nieruchome kropki znikają. Efekt ten jest nazywany chwilową utratą wzorku indukowaną przez ruch. Może być to spowodowane walką dwóch półkul mózgu. Neurolog Jack Pettigrew twierdzi, że lewa półkula mózgu ma tendencję do pomijania informacji, które nie mieści w jego odczuciu tego, jak świat powinien wyglądać, natomiast prawa widzi rzeczy takimi, jakimi są naprawdę.
Z Cryptomnesią mamy do czynienia gdy pamięć jest ukryta przed świadomością. Czasami te ukryte wspomnienia mogą wynurzyć się, a Ty nie będziesz miał pojęcia skąd pochodzą. Może to doprowadzić do tego, że opowiesz komuś historię, którą usłyszałeś wcześniej właśnie od tej osoby, czy nawet przypadkowo skopiować czyjś pomysł, myśląc, że to Twój własny.
Chris Evans podróżuje po całym świecie, aby promować swój najnowszy film "Czerwona Jedynka", w którym…
Ikona kina wyglądała niezwykle szykownie i promiennie w całkowicie czarnym stroju, przyciągając mnóstwo uwagi.
W świecie satysfakcjonujących zdjęć i filmów online nigdy nie można się pomylić, z myciem ciśnieniowym.
Ci pechowi podróżnicy znają to uczucie aż za dobrze i uchwycili swoje niespodziewane wakacyjne porażki,…
62-letnia Michelle Yeoh zachwyciła fanów swoim pojawieniem się na premierze filmu "Wicked", prezentując świeżą fryzurę,…
Tatuaż to wielka sprawa, ponieważ będziesz go mieć do końca życia - a przynajmniej tak…