13 odpowiedzi na pytania, które wstydzisz się zadać.

1. Czemu pocimy się w stresowych sytuacjach?

W przypadku zagrożenia twoje ciało podejmuje decyzje walczyć czy uciekać. Dzieje się to odpowiedniej za to części mózgu, odpowiadającej za pierwotne instynkty. Ta sama część decyduje o zwiększonym poziomie różnych hormonów, między innymi adrenaliny – dlatego się pocisz. Myk jest taki, żeby zachować spokój podczas konfrontacji z tym, co powoduje stres

2. Czemu się rumienimy?

To jest kolejny moment gdy mózg jest zmuszony do podejmowania decyzji walczyć czy uciekać. Kiedy się wstydzisz, odbywa się produkcja adrenaliny. Węzły chłonne powiększają się, w celu dostarczeniu większej ilości tlenu do mięśni. Zwiększenie dopływu krwi powoduje właśnie rumienienie się i gówno możesz z tym zrobić.

3. Czemu niebo jest niebieskie?

Mimo, że światło wydaje się mieć jeden kolor tak naprawdę złożone jest ze wszystkich kolorów. Ziemska atmosfera rozszczepia ten promień słońca, a fala niebieska jest najkrótsza, dlatego zostaje najbardziej rozproszona i dlatego niebo jest niebieskie.

4. Czemu ziewamy?

Wiesz zapewne, że ziewanie jest zaraźliwe [taaaak… wgrywając tego gifa ziewnęłam, a Ty?]. Widok osoby która ziewa, czy nawet czytanie o tym może spowodować u ciebie taką właśnie reakcje. Jest wiele teorii o tym, dlaczego ziewamy. Ostatnia jednak mówi, że ziewamy po to żeby ochłodzić mózg – brzmi dość dziwnie, aczkolwiek słyszano też teorię, że jest to próba dotlenienia mózgu.

5. Dlaczego ludzie nie mają ogonów?

Po prostu ich nie potrzebujemy. Ogony były używane jako sposób balansu podczas spacerów po gałęziach drzew, ale kiedy zeszliśmy na ląd i zaczęliśmy chodzić stały się zbyteczne, ponieważ nie potrzebny było nam potrzebne narzędzie balansu. Jako, że każda część która jest zbędna zużywa energie, ogony po prostu zniknęły w trakcie ewolucji.

6. Czemu mamy czkawkę?

Czkawka to skutek skurczów przepony. To odruch bezwarunkowy, więc nic z tym nie możesz zrobić ponieważ nie masz nad tym kontroli. Przepona znajduje się pod żebrami i jest powiązana z oddychaniem. Jest wiele powodów jej powstania, ale najczęstsze to podrażnienia żołądka\przełyku.

7. Czemu mamy dwa rodzaje zębów (mleczne i stałe)?

Wszystko sprowadza się do rozmiarów. Zęby dorosłego człowieka nie pasowałby do buzi niemowlaka [to tak jak z za dużym penisem i za małą dupą… rozumiecie. nic dobrego z tego nie będzie] Jednakże dzieci potrzebują zębów, tak więc najpierw są mniejsze zęby, ‚mleczaki’, a potem gdy szczęka się rozwija wraz z dzieckiem ich miejsce zastępują normalne.

8. Czemu mamy wory pod oczami?

Jest to spowodowane przepływem krwi przez żyły pod skóra. Kiedy jesteś zmęczony, twoje ciało produkuje więcej substancji wpływającej na zwiększenie objętości krwi w organizmie. Jest to najbardziej widoczne pod oczami ze względu na cienkość skory w tym miejscu.

9. Czemu płaczemy?

Łzy pokazują, że potrzebujesz wsparcia. Ludzie to jedyny znany gatunek który produkuje łzy, będące efektem emocji w dzieciństwie oraz w życiu dorosłym. Istnieje teoria że płaczemy, zamiast wydawać dziwne dźwięki bo dźwięki mogłyby sprowadzić predarotów z kosmosu by nas zabili. Brzmi logicznie, prawda?

10. Czemu się nudzimy?

Badania z 2010 roku definiują nudę jako „stan chcenia czegoś, ale nie bycia w stanie wykonać czegoś w satysfakcjonujący sposób” (czyli wtedy gdy chce się sexu a nie staje – kobieta się nudzi.). Nuda pojawia się gdy mamy problemy ze zrozumieniem informacji albo wewnętrznej albo zewnętrznej i zauważenia tego. W zamian obwiniamy za to wszystko inne.

11. Czemu się śmiejemy?

Używamy śmiechu jako do łączenia. Ma różne zastosowanie, od pokazania ulgi, poprzez walkę z niebezpieczeństwem po pokazanie zaufania. Śmiech może też być użyty jako kontrolowanie grupy ludzi. Szefowie częściej i głośniej się śmieją, niż pracownicy (ciekawe czemu).

12. Czy można spiec się przez szkło?

Szkło zatrzymuje 97% promieniowania UV i ok 40% innych mniej szkodliwych. Z tego wynika, że jak się uprzesz i zamieszkasz na plaży to i tak się spieczesz.

13. Czemu chce nam się spać? [żeby mieć co robić na wykładach]

Od dawna wiadomo, że trzeba spać, żeby dobrze funkcjonować. Konkrety jednak były długo tajemnicą. Najnowsze badania pokazują, że kiedy śpimy nasze mózgi tworzą pewnego rodzaju substancje, która powoduje jego czyszczenie z różnych małych i złych rzeczy, które mogą mu w pewien sposób zagrozić. To badanie jednak zostało przeprowadzone na myszach, czyli niestety nie wiadomo czy u ludzi [którzy go używają] efekty będą takie same.

Reklama
Share
Tagi: Emocje

Najnowsze

Angelina Jolie przedstawia swojego dorosłego syna, Knoxa, na czerwonym dywanie!

Angelina Jolie i jej 16-letni syn, Knox Jolie-Pitt, skradli show na 15. dorocznej gali Governors…

5 godzin temu

Suknia Jennifer Lawrence została nazwana „najlepszym stylem ciążowym”!

Jennifer Lawrence zwróciła uwagę na 15. dorocznej gali Governors Awards, prezentując swój nienaganny styl ciążowy…

5 godzin temu

Surrealistyczne rzeźby autorstwa polskiego artysty!

Stary drewniany dom w Zgonie w Polsce, otoczony jest niezwykłymi dziełami sztuki, które z pewnością…

10 godzin temu

19 dzieł sztuki na drewnie z technik mieszanych!

Bex jest samoukiem z Christchurch w Nowej Zelandii.

10 godzin temu

Młodzieńczy wygląd 57-letniej Nicole Kidman zachwyca ludzi podczas jej ostatniego występu!

Nicole Kidman emanowała elegancją i blaskiem, gdy we wtorek wieczorem uczestniczyła w gali GQ Men…

23 godziny temu

16 osób, które przyciągnęły dużo uwagi bez żadnego wysiłku!

Nasz mózg działa w taki sposób, że blokuje nieistotne informacje, a zamiast tego skupia się…

23 godziny temu