Nasz narząd wzroku, chociaż tak doskonały, jest podatny na wiele iluzji i złudzeń, także tych wynikających ze zdolności widzenia przestrzennego. I choć czasami zjawiska te płatają nam figle, to między innymi dzięki nim naukowcy dowiadują się, jak zbudowane są ludzkie oczy i w jaki sposób w umyśle tworzy się przedstawienie otaczającego nas świata.
Jako pierwszy opisał ją James Fraser w 1908 roku; iluzja jest także znana pod nazwą „fałszywej spirali”. Wydaje się, że łuki zakręcają się w nieskończoność, a w istocie jest to zbiór okręgów.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że pomarańczowe koło po prawej stronie jest zdecydowanie większe. W rzeczywistości oba koła mają jednak dokładnie ten sam rozmiar. Koło po lewej stronie uznajemy za małe, ponieważ znajduje się w otoczeniu większych obiektów.
Ta kostka została wynaleziona przez Charlesa Cochran w 1966 roku. Iluzja powstaje poprzez nieprawidłowe połączenie między rogami sześcianu.
Wymyślił ją Johann Karl Zöllner. Iluzja polega na tym, że linie które wydają się ukośne, tak naprawdę są równoległe. Linijka w tym przypadku będzie pomocna.
W 1889 roku nazwana tak po Robercie Jastrow. Dolna figura wydaje się dłuższa, chociaż obydwie są tych samych wymiarów. Dzieje się tak dlatego, że krótszy bok A przylega do dłuższego boku B.
Pośrodku przedstawionych figur pojawia się biały trójkąt równoboczny (z wierzchołkiem skierowanym w dół), choć w rzeczywistości nie jest on narysowany. Takie złudzenie nazywane jest subiektywnym lub iluzorycznym konturem.
Ów trójkąt, również wydaje się być jaśniejszy niż otoczenie, lecz to także jest błędne wrażenie, gdyż biel na rysunku ma jednolitą jasność.
Złudzenie to występuje, kiedy z linii przecinającej skośnie prostokąt usunie się część leżącą wewnątrz prostokąta. Wydaje się wówczas, że obie części linii nie leżą na jednej prostej.
Blivet znany jako niemożliwy trójząb, jest klasycznym przykładem geometrycznego złudzenia optycznego. Nieważne jak bardzo się starasz, nie ma szans na zrozumienie tego rysunku.
Na pierwszy rzut oka, to złudzenie wydaje się być sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Szare prostokąty są dokładnie tego samego koloru! Wydają się wyglądać inaczej z powodu kontrastujących, sąsiednich kolorów – białego i czarnego.
Białe punkty migają i zmieniają kolor na czarny. Ta iluzja optyczna oszukuje wzrok poprzez sprytne zaburzenie percepcji światła naszego wzroku.
Obraz namalowany przez Salvadora Dalego. Elementy składające się na wizerunek pary staruszków to tak naprawdę inne, mniejsze postacie.
Poziome linie na obrazku, mimo iż sprawiają wrażenie wygiętych, są zupełnie proste. Efekt odkryty i opisany przez brytyjskiego psychologa Richarda Gregory’ego, jest często wykorzystywany w architekturze. Istnieją nawet całe budynki tworzące tego typu złudzenie!
To nie jest animacja. Aby pozbyć się dobrze znanego helikoptera w głowie, wystarczy zatrzymać wzrok w jednym punkcie. Iluzja jest wywołana przez kontrast kolorów oraz układ i kształt obiektów.
Jeśli skupimy przez kilkadziesiąt sekund wzrok na krzyżyku w środku, otaczające go koła znikną.
Chyba jedna z najbardziej niesamowitych iluzji, jakie znamy dotychczas. Pierwszy opublikował ją profesor MIT, Edward Adelson. Wydaje się, że kwadrat A jest ciemniejszy, niż kwadrat B, jednak mają identyczny odcień.
Artystka Lizzo, laureatka nagrody Grammy, sprawiła, że internet huczy od opowieści o jej niezwykłej drodze…
Mamy nadzieję, że znajdziesz idealne prezenty dla siebie i swoich przyjaciół na naszej liście.
Ostatni występ legendy Hollywood wywołał poruszenie wśród fanów — nie z powodu aktorstwa, ale z…
"Kilka lat temu miałem okazję znaleźć opuszczony cmentarz autobusów zagubiony w środku lasu." - opowiada…
Huragan Helene był niszczycielski dla wielu ludzi i wszyscy radzili sobie z nim inaczej.
Wiele dzisiejszych poradników remontowych przekonało nas, że remont w naszych domach lub mieszkaniach jest łatwą…