Gdzieś pomiędzy wielkim miastem a dziką przyrodą znajdują się malownicze małe miasteczka, których urokowi nie da się zaprzeczyć. Poniżej znajduje się lista maleńkich miejscowości z całego świata.
Garmisch-Partenkirchen to czarujące miasteczko na wysokości szczytu Zugspitze, najwyższej góry w Niemczech. Początkowo powstało jako dwie osobne osady – rzymska i krzyżacka, które w 1936 roku zostały zmuszone do połączenia z okazji Zimowych Igrzysk Olimpijskich.
To jedno z wielu miasteczek zbudowanych w celu wsparcia klasztorów ukrytych w Himalajach, dostępne tylko pieszo lub konno.
Reine to klimatyczna wioska rybacka, znajdująca się na pięknej arktycznej wyspie Moskenesoya. Miejscowość liczy jedynie 329 mieszkańców, ale słusznie uznawana jest za najpiękniejszą wieś w całej Norwegii.
Wyspy Owcze to archipelag malowniczych wysp wulkanicznych, który przez wiele lat był trudno dostępny dla ludzi. Obecnie w wiosce Gásadalur mieszka 18 osób. Zamieszkują oni tereny pomiędzy dwoma górami o wysokości 700 metrów.
Colmar uważane jest za stolicę wina Alzacji. Miasteczko zostało założone w początkach XIII wieku, w czasach świetności Imperium Rzymskiego. Od tego czasu nazywane jest „Małą Wenecją” dzięki kanałom, które znajdują się na każdej średniowiecznej uliczce.
900 lat p.n.e. Fenicjanie dopłynęli do Malty i założyli piękny port Marsaxlokk. Obecnie port jest jednym z głównych dostawców ryb dla ludności zamieszkującej wyspę i jest znany z ogromnych rynków zaopatrzonych w szeroki wybór ryb.
Otoczone przez malownicze góry, Bled zostało założone w 1004 roku i dzięki swojemu urokliwemu wyglądowi zostało podarowane biskupowi Brixen przez cesarza Imperium Rzymskiego. Po środku jeziora Bled zlokalizowany jest zamek. Miasteczko zamieszkiwane jest przez 5000 osób i podobno znajdują się w nim najlepsze SPA w okolicy.
Hallstatt to jedna z najstarszych osad w Austrii, założona w 5000 roku p.n.e. w celu wykorzystania ogromnych pokładów soli zlokalizowanych w zapierających dech w piersiach górach, otaczających miasteczko. Do dnia dzisiejszego wydobywa się w tym miejscu sól, a oprócz tego miasteczko uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc Austrii.
Manarola to urocza miejscowość składająca się z kolorowych domów wykutych w skalnej ścianie.
Nie bez powodu Bibury uznawane jest za najpiękniejsze miasteczko w Anglii. Pierwsza wzmianka o nim pojawiła się w Domesday Book w 1086 roku. W dużej mierze miasteczko wygląda tak jak setki lat temu.
Annecy jest nawet bardziej malownicze niż Alpy Francuskie otaczające to miasteczko. Zostało zbudowane w XIV w i jest poprzecinane małymi kanałami i strumieniami.
Göreme zostało po raz pierwszy wybudowane w czasach rzymskich, wśród przepięknych formacji skalnych dominujących w okolicy. Naturalnie twarde skały posłużyły jako fundamenty i mury obronne. Do dziś zachowało się wiele spośród ówczesnych budowli. Wiele kościołów było rzeźbionych bezpośrednio w skałach.
Wbrew pozorom Leavenworth zlokalizowane jest w Stanach Zjednoczonych, a nie w Centralnej Europie. Jednak rzeczywiście było wzorowane na bawarskiej wiosce.
Queenstown zostało zbudowane wokół jeziora Wakatipu i ma niesamowite widoki na góry m.in. Walter Peak i The Remarkables. Europejscy odkrywcy William Gilbert Rees i Nicholas von Tunzelmann byli pierwszymi mieszkańcami. Po odkryciu złota, miasteczko zaczęło się szybko rozwijać.
Niewiele wie się o wioskach położonych na uboczu, rozrzuconych po Chinach, oprócz tego, że kiedyś służyły jak bastiony wojskowe. Obecnie można do nich dojechać jedynie konno.
Shirakawa-go to mała, tradycyjna wioska znana z domów o niesamowicie stromych dachach, które miały wytrzymać nawet najbardziej obfite opady śniegu. Otoczona jest gęstymi tajemniczymi lasami i wzgórzammi, które sprawiają, że jest ciężka do zamieszkania.
To egzotyczne miasto, otulające jezioro, znajduje się w cieniu czynnego wulkanu. Lokalizacja miasteczka sprzyja uprawianiu sportów m.in. jazdy na nartach czy spływów kajakowych.
Morro de São Paulo jest tak spokojnym miasteczkiem, że można się do niego dostać jedynie łódką lub lotem czarterowym, ponieważ samochody nie są dozwolone na wyspie. W przeszłości wyspa była zatoczką dla piratów oraz warownią dla Portugalczyków.
Albarracin to idealnie zachowana średniowieczna wioska w Północnej Hiszpanii. Malowidła skalne w jaskiniach klifu podnóża Parku Kultury Albarracin to tylko niektóre z najważniejszych dowodów na obecność prehistorycznej sztuki lewantyńskiej w Hiszpanii.
Szafszawan znane jest ze swoich budynków, malowanych w działających uspokajająco odcieniach niebieskiego.
Kolorowe domu na mamucim płaskowyżu, znajdują się na wysokości prawie 1200 m n.p.m!
Chichilianne to maleńka wioska, zamieszkiwana przez 200 osób, w spektakularnych Alpach Francuskich.
Wyspa Brac jest domem dla najlepszej jakości kamienia w Europie, z którego została właśnie zbudowana Pučišća. Zarówno ołtarz rzymskiego boga Jowisza i bardziej nowoczesna architektura to wspaniałe dzieła sztuki, podobnie jak naturalne krajobrazy otaczające miasteczko.
Camden zostało skolonizowane przez Brytyjczyków w latach 70-tych, XVIII w. W czasie rewolucji, miasteczko służyło jako punkt zborny dla Amerykanów. Obecnie zamieszkiwane jest przez 5000 osób, ale dzięki malowniczemu położeniu miasteczka liczba turystów w czasie lata jest 2 razy większa niż mieszkańców.
Vestmannaeyjar znajduje się na wielkiej wyspie o tej samej nazwie, na południowym wybrzeżu Islandii. Wyspa słynie nie tylko z dużej aktywności wulkanicznej, ale i ogromnej różnorodności biologicznej: w okolicy można znaleźć 150 gatunków roślin, które nie zostały jeszcze sklasyfikowane oraz miliony ptaków lęgowych w klifach.
Wioska położona w Nowej Południowej Walii jest domem dla 5000 osób.
Miasteczko zamieszkiwane jest przez 7000 mieszkańców, więc na 40 plażach nietrudno znaleźć miejsce na położenie ręcznika. Osada została założona na początku XIII.
Eze to zbiór wiosek zamieszkiwanych przez mniej niż 3000 osób, położonych wzdłuż Riwiery Francuskie, na egzotycznym wzgórzu oferującym zapierające w piersiach widoki.
W języku walijskim Tenby oznacza „mała twierdza ryb”. Miasteczko to naturalnie broniony port z dostępem do Morza Irlandzkiego i Atlantyku.
Zarówno wymówienie nazwy jak i dotarcie do Ittoqqortoormiit, może być nieco kłopotliwe, ale z pewnością warte wysiłku. Ze stolicy Islandii musiałbyś wsiąść w samolot do Grenlandii, który lata raz na tydzień, a następnie przesiąść się do helikoptera, który przetransportuje Cię do tego małego, kolorowego miasteczka zlokalizowanego przy największym lodowcowym systemie rzecznym na świecie.
Kate Winslet i Leonardo DiCaprio tworzą fantastyczną parę na ekranie, a ich chemia w "Titanicu"…
Nie jest łatwo zrobić idealne ujęcie. Wiele elementów, takich jak światło i kompozycja, musi dopisać,…
Mężczyźni o umięśnionej sylwetce są z pewnością atrakcyjni, ale to mężczyźni z odrobiną „tatusiowego ciała”,…
Z przyjemnością zabierzemy cię w podróż do głębokich lasów Indii, gdzie fotograf przyrody Biju Pb…
Nie bez powodu psy nazywane są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Czego tu nie kochać – są…
Angelina Jolie i jej 16-letni syn, Knox Jolie-Pitt, skradli show na 15. dorocznej gali Governors…