Do grudnia zeszłego roku pełną kontrolę nad produkcją i dystrybucją naszych lokalnych wódek miał amerykański gigant CEDC – jeden z największych producentów alkoholu w Europie. W kwietniu 2013 roku UOKiK zatwierdził ostateczne przejęcie CEDC przez firmę Russian Standard.
Założone w 1999 roku, już w 2000 roku przejęte przez brytyjski QXL.com PLC. W tej chwili należy do południowoafrykańskiego koncernu mediowego Naspers.
Polska marka odzieży outdoorowej oraz sprzętu wspinaczkowego należy teraz do Euromark
Marka zupek należy do brytyjskiej firmy Unilever.
Sieć założona przez Polaka, od 1997 r. w rękach Portugalczyków.
Firma farmaceutyczna z ponad pięćdziesięcioletnią tradycją, znana wcześniej pod nazwą Polon, producent min. kosmetyków Dermedic i Phenome zmienił właściciela na holenderski fundusz inwestycyjny Life Science Technologies NV.
Historia marki związana jest z rzeszowską fabryką cukierków Alima, która powstała w latach 20. XX wieku. W latach 60. głównym produktem przedsiębiorstwa stały się soki przecierowe BOBO FRUT – do dzisiaj najchętniej kupowane przez rodziców soki dla dzieci. W roku 1991, w wyniku przekształceń własnościowych, właścicielem polskiej spółki produkującej soki BOBO FRUT stała się amerykańska firma Gerber Products Company.We wrześniu 2007 roku przedsiębiorstwo produkujące ulubione soki polskich dzieci dołączyło do grupy Nestlé.
Do grudnia zeszłego roku pełną kontrolę nad produkcją i dystrybucją naszych lokalnych wódek miał amerykański gigant CEDC – jeden z największych producentów alkoholu w Europie. W kwietniu 2013 roku UOKiK zatwierdził ostateczne przejęcie CEDC przez firmę Russian Standard.
Z moich informacji wynika, że nigdy nie była polską marką, umieszczamy ja na liście dlatego, że polsko brzmiąca nazwa może zmylić konsumenta, gdyż już nie raz czytałam wpis, kupuję polski proszek do prania, Bryzę. Marka ta należy do brytyjskiej firmy Reckitt Benckiser plc.
W 1991 r. sprzedana holenderskiemu koncernowi Drie Mollen Holding BV.
Założona w 1945 elitarna fabryka fortepianów i pianin znajduje sie obecnie w rękach chińskiego Vershold.
Zauważyłam, że dość często, szczególnie na portalach i blogach o polskich kosmetykach produkty Cleanic i Ola są uważane za polskie lub polsko- francuskie. Są to artykuły firmy Hyper Hygienics, której początki i historia są mi nieznana, ale jej największym akcjonariuszem jest Central European Cotton Holding Ltd z Irlandii. Jednym z dyrektorów jest wprawdzie Polak, ale o nazwisku jedynego akcjonariusza tej irlandzkiej spółki nikt nie wspomina.
Zalążkiem firmy była Fabryka Cykorii Ferdynand Bohm et Co. założona we Włocławku w 1816. . W 1996 r. spółka została kupiona przez norweski koncern Rieber & Son ASA.
Właścicielem jest portugalski Eurocash
Założona w 1994 r. W 2010 sprzedana firmie Unilever.
Podobnie jak w przypadku proszku Bryza, Dosia należy do brytyjskiej firmy Reckitt Benckiser plc.
Firma Drobimex od ponad 55 lat zajmuje się produkcją kurcząt, a od ponad 35 lat rozwija produkcję wyrobów drobiowych, w tym kiełbas, szynek, parówek i pasztetów. Od 2002 roku firma należy do znanej na rynku europejskim, niemieckiej grupy drobiarskiej PHW.
Przedsiębiorstwo spożywcze założone w 1957 r., od 2000 r. część francuskiej grupy L.D.C.
Słynny polski proszek do prania ma teraz brytyjska Grupa PZ Cussons
Marka jest w posiadaniu szwedzkiego funduszu inwestycyjnego IK Investment (Agros-Nova).
W 2007 r. przejęte przez południowoafrykański Naspers.
Firma kosmetyczna posiadająca takie marki jak Apart, mimo umieszczania jej na w różnych rankingach jako firma polska, nie jest nia i nigdy nie była. Należy do właściciela spółki zarejestrowanej na Cyprze Blackwire Ventures Ltd, nienależącej do Polaka.
Firma powstała w 1958 r. Od 2006 r. należy do Argan Capital, wcześniej do Bank Of America.
Tradycje zakładu sięgają początku XX wieku. Sprzedane niemieckiej Cafea GmbH
Firma produkująca syntezatory mowy na początku 2013 została przejęta przez amerykańskiego giganta Amazon
Ojcem proszku w 1965 był Mieczysław Wilczek. W 2013 r. Henkel kupił go od PZ Cussons.
Przedsiębiorstwo powstało w 1991 r. Po podziale część zajmująca się przyprawami i musztardą została sprzedana międzynarodowej firmie McCormick.
Produkt brytyjskiej Grupy PZ Cussons
Od 1999 r. właścicielem polskiej grupy Animex był amerykański gigant Smithfield Foods, aż do momentu przejęcia go przez chiński Shuanghui International Holdings.
Grupa Kolastyna posiadająca min. markę Kolastyna sprzedała ją greckiemu gigantowi Sarantis. Na szczęście polska Grupa zostawiła sobie prawo do marki Miraculum.
Producent najbardziej znanych „paluszków”. Od 1993 w rękach niemieckiej firmy Bahlsen.
Należy do Kompanii piwowarskiej, której od 2009 r. właścicielem jest SabMiller.
Właścicielem jest portugalski Eurocash
Najwiekszy polski producent mydła został przejęty przez brytyjską Grupę PZ Cussons
Firma AGD przejęta przez hiszpański Fagor i doprowadzona do upadłości
Od 1999 r. właścicielem polskiej grupy Animex był amerykański gigant Smithfield Foods, aż do momentu przejęcia go przez chiński Shuanghui International Holdings.
Firma powstała w 1993 r. W 2002 r. sprzedane holenderskiemu Central European Confectionery Holdings, od 2007 r. w rękach Alta Capital Partners.
Od 1999 r. właścicielem polskiej grupy Animex był amerykański gigant Smithfield Foods, aż do momentu przejęcia go przez chiński Shuanghui International Holdings.
Firma zajmująca sie przetwórstwem ryb została kupiona przez norweski Marine Harvest
Serwis uruchomiony w 2006 r. W tej chwili największe udziały ma rosyjski Digital Sky Technologies, część udziałów kupił też Naspers.
Firma produkujaca pierwszy polski system nawigacji. Od 2007 r. jest w posiadaniu amerykańskiej Tech Venture.
Browar założony w 1845 r. W 1996 roku głównym akcjonariuszem w spółce została duńska firma Carlsberg.
Powstał w roku 1929, jedna z najbardziej zasłużonych instytucji w historii polskiej bankowości. Niestety w wyniku przetargu Ministerstwa Skarbu Państwa od 1999 bank kontrolowany jest przez włosko-niemieckie konsorcjum UniCredito Italiano S.p.A. i Allianz AG.
Browary Lubelskie powstały w 1948 r. W 2005 roku 48% pakiet akcji Perły został zakupiony przez duński koncern piwowarski Bryggerigruppen A/S i oddany jego spółce zależnej Royal Unibrew Polska. 51% akcji znalazło się natomiast w posiadaniu Garmo Holdings Limited. Od tego czasu głównymi udziałowcami stawały się kolejno różne spółki zarejestrowane na Cyprze.
Marka wędlin w Lidlu, dla której produkują min. firma austriacka Stastnik i Morliny, które polskie już nie są. Mimo tego produkty te otrzymały godło „Teraz Polska”. Wprawdzie jest tam akcent polski w postaci kiełbasy suchej z szynki, produkowanej przez poską firmę Madej&Wróbel, ale i tak przyznanie tej nagrody wzbudziło sporo kontrowersji i zostało skwitowane przez jednego z komentujących : „Teraz Polska jutro…Czechy”
Istniejący od lat 50. polski producent sprzętu AGD. Kontrolowana obecnie przez firmę Whirpool
Część fabryk nadal jest polska, sprzedano:
Pollena-Bydgoszcz – Unilever
Pollena-Helenówek – L’oreal
Pollena-Lechia – Beiersdorf-Lechia SA
Pollena-Malwa – Global Cosmed
Pollena-Nowy Dwór Mazowiecki – Benckiser
Pollena-Racibórz – Henkel
Pollena-Uroda – zlikwidowana przez PZ Cussons Polska S.A.
Pollena-Wrocław – PZ Cussons Polska S.A.
Historia firmy sięga 1847 roku. W latach 90. znalazła się w pierwszej pięćsetce najefektywniejszych przedsiębiostw państwowych w Polsce. Była jedną z najbardziej cenionych polskich marek spożywczych. Od 1997 roku wiekszościowy pakiet akcji należy do koncernu Heinz.
Marka w jest posiadaniu szwedzkiego funduszu inwestycyjnego IK Investment (Agros-Nova).
Od 1992 w rękach międzynarodowego przedsiębiorstwa Luxembourg Cambridge Holding Group (LCHG) za którym stoi amerykański inwestor.
Sieć wykupił amerykański fundusz inwestycyjny Eton Park Capital Management.
Marka herbaty należy do brytyjskiej firmy Unilever.
Markę wódki wykupił francuski Belvedere.
Był pierwszą spółką mięsną, która w 1993 roku trafiła na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. W połowie sierpnia 2006 r. Spółka opuściła GPW. Obecnym jej stuprocentowym właścicielem jest Saturn Nordic Holding AB z siedzibą w Göteborgu, Szwecja, utworzony przez Danish Crown AmbA oraz HK SCAN Corporation.
Do grudnia zeszłego roku pełną kontrolę nad produkcją i dystrybucją naszych lokalnych wódek miał amerykański gigant CEDC – jeden z największych producentów alkoholu w Europie. W kwietniu 2013 roku UOKiK zatwierdził ostateczne przejęcie CEDC przez firmę Russian Standard.
Polska firmę kosmetyczną przejął szwedzki Cederroth.
Od 2000 r. francuska firma państwowa France Telekom (właściciel Orange) sukcesywnie wykupywała udziały TP, w 2010 r. osiągnęła większościowy pakiet akcji.
Obecna Mleczarnia Turek jest historycznym dziedzicem przedsiębiorstwa, które powstało w roku 1925, w 1999 r. przejęła ją francuska firma Bongrain.
Zakład powstał w 1922 r. Producent min. serka Tartare również należy do francuskiej firmy Bongrain.
Piwo, którego historia sięga co najmniej 1613 r. jest teraz w rękach południowoafrykańskiego SABMiller
Działa na polskim rynku od 1920r. W roku 2012 TUiR Warta S.A. nowymi udziałowcami spółki stały się: niemiecka grupa Talanx oraz japońska firma Meiji Yasuda.
Założona w 1898 r. W tej chwili największym akcjonariuszem jest niemiecki Hosta International AG
Pierwsza w Polsce fabryka czekolady, sięga 1845 r. w 1991 r. przejęta przez PepsiCo. Obecnie właścicielem jest japoński koncern Lotte Group.
Firma założona w 1947 r. przez Niemca polskiego pochodzenia. W 1974 roku z linii produkcyjnej zszedł pierwszy Majonez Dekoracyjny – dziś numer jeden na rynku majonezów w Polsce. W 1994 r. spółka stała się częścią Nestlé.
Dawne Wrocławskie Zakłady Metalowe, w tej chwili w rękach polskiego oddziału hiszpańskiej firmy Fagor (Mastercook), która obecnie chyli się ku upadkowi.
W latach dziewięćdziesiątych koncern przejęła francuska firma Pernod Ricard
Producent drugich, najczęściej kupowanych marek papieru toaletowego w Polsce, Alfa i Finezja, w 2002 r. został przejęty przez fińską firmę Metsa Tissue.
Od 2013 w rekach niemieckiego BSH.
W 2007 r. sprzedana czeskiemu inwestorowi, od 2010 r. w rękach Tesco.
Do grudnia zeszłego roku pełną kontrolę nad produkcją i dystrybucją naszych lokalnych wódek miał amerykański gigant CEDC – jeden z największych producentów alkoholu w Europie. W kwietniu 2013 roku UOKiK zatwierdził ostateczne przejęcie CEDC przez firmę Russian Standard.
Browar powstał w 1838 r. Obecnie należy do koncernu Heineken.
62-letnia Michelle Yeoh zachwyciła fanów swoim pojawieniem się na premierze filmu "Wicked", prezentując świeżą fryzurę,…
Tatuaż to wielka sprawa, ponieważ będziesz go mieć do końca życia - a przynajmniej tak…
Bliska więź między Davidem Beckhamem a jego córką Harper często trafia na pierwsze strony gazet,…
Alex Chinneck jest brytyjskim rzeźbiarzem znanym z uderzających i pomysłowych interwencji miejskich, które łączą sztukę,…
Tym razem przedstawiamy kilka zdjęć zwierząt w Maruyama Zoo, na których fotograf skupił się szczególnie…
Księżna Walii wyglądała promiennie, gdy weszła do Royal Albert Hall na Festiwal Pamięci, co było…