Jeżeli do tej pory nikogo dzisiaj nie przytuliłeś, najwyższa pora to nadrobić! Istnieją naukowe dowody na to, że powinieneś obejmować kogoś lub być obejmowanym przynajmniej raz dziennie, by pozostać w pełni zdrowym i odpornym na stres. Nie trzeba nikogo przekonywać, że przyjacielskie uściski to wspaniała rzecz i sposób na wzmacnianie więzi. Przyczyniają się także do naszego poczucia bezpieczeństwa. Oto kilka naukowych dowodów na to, że przytulanie to samo zdrowie:
To doskonały sposób, by odłożyć nerwy na bok, zredukować stres i skutecznie podnieść poziom oksytocyny, zwanej także hormonem miłości lub zaufania. Obejmowanie poprawia samopoczucie i tworzy silne więzi międzyludzkie. To wszystko dzieje się na poziomie biologicznym, co ostatecznie prowadzi do lepszego samopoczucia.
Przytulanie uspokaja rytm serca i pozwala nam się wyciszyć. Badania wykazują w tym względzie znaczne różnice pomiędzy osobami, które robią to regularnie lub prawie wcale.
Szczególnie osoby podatne na zmienne nastroje i depresję powinny zechcieć skorzystać z uroków przytulania, nawet gdy odbiorcą ich uścisków zostanie tylko pluszowy miś. Czuły dotyk sprawia, że nasze lęki stają się odleglejsze i czyni nas silniejszymi ludźmi.
Przytulanie wpływa bezpośrednio na nerw błędny, który jest połączony z większością narządów i jest odpowiedzialny za pocenie się, mowę i puls serca. Stymulowanie nerwu błędnego prowadzi go obniżenia ciśnienia krwi i wzrostu poziomu oksytocyny w organizmie.
Samotność jest niebezpieczna dla osób, które czują się odizolowane od reszty społeczeństwa. Przytulanie pod względem korzyści psychicznych pomaga uchronić się przed wszelkimi konsekwencjami depresji, fizycznie – zapobiega otyłości i stabilizuje ciśnienie krwi.
Regularne przytulanie zwalcza infekcje nie tylko dzięki wzmocnieniu sytemu odpornościowego. Ludzie, którzy częściej poddają się tej czynności, rzadziej ulegają przeziębieniu. Kontakt fizyczny redukuje stres i czyni nas mniej podatnymi na ryzyko złapania zaraźliwej choroby.
Kortyzol w organizmie osiąga poziom krytyczny ok. 8:00 rano, kiedy jesteśmy gotowi do rozpoczęcie dnia, a następnie spada ok. 16:00, wraz z naszą motywacją. Zastąpienie hormonu stresu innym, odpowiedzialnym za szczęście, pomoże uniknąć zmęczenia i zwiększyć wolę podejmowania kolejnych wyzwań.
Dzieci często obejmowane przez rodziców wyrastają na ludzi, którzy lepiej radzą sobie ze stresem. Nie dość, że budują silniejsze relacje rodzinne, to także łatwiej odnajdują się w innych środowiskach.
Uściski redukują nie tylko psychiczny, ale także fizyczny stres. 20 sekund przytulania zwalcza napięcie, które może prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych.
Pary, które często się przytulają, tworzą znacznie trwalsze związki. Chwila spędzona w ramionach ukochanej osoby potrafi sprawić, że świat wydaje się bardziej uporządkowany. To pierwsza rzecz, jaka powinna nastąpić po kłótni, by załagodzić jej skutki.
Rolling Stone nadał 30-letniej gwieździe popu Harry'emu Stylesowi tytuł, którego nikt nie odważył się przyjąć…
Kto nie słyszał, jak ktoś mówi: „Nie weźmiemy zwierzaka, nie ma mowy!”, a potem przytula…
Czy jesteś gotowy, aby zajrzeć do najbardziej przytulnego, namalowanego wszechświata autorstwa Angeli Sung?
Boże Narodzenie to czas szerzenia radości i przyjmowania ducha świąt. A jaki jest lepszy sposób,…
Jeśli chodzi o rasy psów, niektóre są tak rzadkie lub pomijane, że nawet doświadczeni miłośnicy…
Selfie są obecnie światowym trendem. Ludzie publikują je często w swoich mediach społecznościowych i stało…