Od niepamiętnych czasów fascynowało nas piękno odległych lądów i niedostępnych zakątków naszej planety. Na Ziemi nie pozostało już wiele miejsc niezbadanych przez człowieka – mimo to niektóre z nich do dziś są dla nas zagadką. Każdy doświadczony podróżnik świadom jest ograniczeń, wynikających nie tylko z dostępnych środków, ale przede wszystkim z szeregu zakazów, które powstrzymują nas przed zwiedzeniem terenów niedostępnych dla większości turystów. Prezentujemy pierwszą siódemkę miejsc, które możemy oglądać dziś tylko na zdjęciach.
Istnieje rozsądne wytłumaczenie faktu, który czyni z niej bezludną wyspę – zamieszkiwana jest licznie przez jadowite węże. W grupie fascynujących gadów, występujących licznie na Ilha da Queimada Grande, znalazła się także żararaka wyspowa – jeden z najbardziej niebezpiecznych gatunków na świecie. Wyspa zyskała oficjalnie status rezerwatu przyrody, a rząd Brazylii uczynił ją niedostępną dla zwiedzających.
Najwyżej położona droga o utwardzonej powierzchni na świecie (ok. 5 km nad poziomem morza), łącząca Rawalpindi z Kaszgarem (północy Pakistan z zachodnimi Chinami), oferowała kierowcom bajeczne widoki. Niestety, została zamknięta z powodu występujących na tym terenie śmiertelnie niebezpiecznych osunięć ziemi i lawin.
Najważniejsze ośrodki kultu religijnego w świecie islamu dostępne są jedynie dla muzułmanów. Turyści innego wyznania nigdy nie dostąpią zaszczytu podziwiania piękna meczetów i pałaców świętych miast – próba złamania tego zakazu grozi karą śmierci.
Nieukończona budowa metra w Cincinnati, przerwana z powodu niewyobrażalnego wzrostu kosztów inwestycji i wiążących się z nią niebezpieczeństw, zaowocowała pozostałościami w postaci kilometrów podziemnych korytarzy. W rzeczywistości istnieje możliwość zwiedzenia stabilnej konstrukcyjnie części metra, ale jedynie w ramach wycieczek organizowanych w maju każdego roku.
Garstka 50 osób, zamieszkujących wyspy na Oceanie Spokojnym, jest niemal całkowicie odcięta od reszty świata. Większość z nich stanowi potomstwo załogi HMS Bounty (XVIII-wiecznego okrętu brytyjskiego), która spaliła swój statek, by spędzić resztę życia w pięknych okolicznościach przyrody. Jedynym sposobem na dotarcie do Pitcairn jest skorzystanie z unikatowej okazji bezpośredniej podróży statkiem z Nowej Zelandii.
Na granicy Brazylii i Peru istnieją tereny zamieszkiwane przez 150 ostatnich potomków rdzennych Indian, żyjących w zgodzie z naturą. W trosce o bezpieczeństwo plemienia, które do dziś nie miało kontaktu ze współczesną cywilizacją, teren został objęty szczególną ochroną i całkowicie zamknięty dla zwiedzających.
Natura doskonale radzi sobie z trzymaniem turystów z dala od wioski, znanej na całym świecie jako najzimniejsze zamieszkane miejsce na Ziemi. Trudno zrozumieć, w jaki sposób Rosjanie radzą sobie z temperaturą spadającą nawet do 67 stopni poniżej zera!
Artystka Lizzo, laureatka nagrody Grammy, sprawiła, że internet huczy od opowieści o jej niezwykłej drodze…
Mamy nadzieję, że znajdziesz idealne prezenty dla siebie i swoich przyjaciół na naszej liście.
Ostatni występ legendy Hollywood wywołał poruszenie wśród fanów — nie z powodu aktorstwa, ale z…
"Kilka lat temu miałem okazję znaleźć opuszczony cmentarz autobusów zagubiony w środku lasu." - opowiada…
Huragan Helene był niszczycielski dla wielu ludzi i wszyscy radzili sobie z nim inaczej.
Wiele dzisiejszych poradników remontowych przekonało nas, że remont w naszych domach lub mieszkaniach jest łatwą…