Magiczne miejsca, znane nam doskonale z bajek Disneya, są dziełem wyobraźni i efektem ciężkiej pracy ich twórców, ale to także wynik inspiracji czerpanych ze świata rzeczywistego. Zobacz, co zafascynowało rysowników, zanim stworzyli lokalizacje, zanim stały się sławne w swojej bajkowej odsłonie.
Zamek królewski znany ze „Śpiącej królewny” był inspirowany zbudowanym w 1982 roku przez Ludwika II niemieckim zamkiem Neuschwanstein, mającym stanowić jego osobisty hołd dla ulubionego kompozytora, Ryszarda Wagnera.
Ten niewielki placyk ukazany w filmie animowanym to wynik inspiracji regionem w północno-zachodniej Francji, znanym przede wszystkim z pięknej architektury sakralnej.
Ta wyjątkowa wyspa bywa okresowo odcięta od lądu przez wody pływowe, co gwarantowało jej kiedyś doskonałe warunki obronne. Dziś, dzięki swojemu efektownemu wizerunkowi, jest chętnie odwiedzana przez turystów.
Salto Angel jest najwyższym wodospadem świata, mierzącym aż 979 metrów. Spływa z góry o płaskim szczycie (tepui), zwanej Auyantepui.
Choć przez wielu uważany jest za pałac, Taj Mahal to w rzeczywistości grobowiec wzniesiony w 1632 roku na życzenie Szahdżahana dla jego ulubionej żony, Mumtaz Mahal.
Najlepiej zachowane miasto Inków, zamieszkiwane prawdopodobnie przez władcę Pachacuteca, położone jest na wysokości 2430 metrów.
Zakazane Miasto jest dziś otwarte dla turystów, ale kiedyś zamieszkiwali je władcy dynastii Ming i Quing – wówczas nie miał do niego wstępu nikt, kto nie uzyskał specjalnego pozwolenia.
Paryska katedra jest jednym z najbardziej imponujących przykładów architektury gotyckiej w Europie. Jej całkowite wykończenie zajęło prawie 200 lat. Stanowi jedną z pierwszych budowli, w których zastosowano łęki przyporowe.
Usytuowanie zamku przy samym brzegu Jeziora Genewskiego stworzyło doskonałą inspirację dla lokalizacji przeniesionej do magicznego świata bajek.
Obecny wygląd dworca to efekt przebudowy dokonanej w 1913 roku.
Zbudowany w 1547 roku renesansowy zamek jest największym z zamków wzniesionych w dolinie Loary. Bogactwo ostatniej kondygnacji wykończonej wieżyczkami, kominami, lukarnami i sterczynami może przywodzić na myśl sylwetkę miasta.
Wzniesiony w Norwegii kościół jest w rzeczywistości dziełem pochodzącej z Anglii Margaret Green.
Zalewiska w Luizjanie pełne są aligatorów, sumów i żółwi, co zainspirowało twórców bajek do zasiedlenia ich mnóstwem drapieżnych, bagiennych bestii.
Prawdopodobnie był dawniej siedzibą klasztoru i dopiero po pewnym czasie stał się zamkiem. Jego rekonstrukcję zakończono w 1932 roku.
Zamknięcie drogi, przy której znajdował się bar, spowodowało jego natychmiastowy upadek. Obecnie stanowi cenny zabytek architektury i pełni rolę stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Choć bajkowa Atlantyda bazowała na legendarnej, zatopionej greckiej wyspie, która prawdopodobnie wcale nie istniała, to jej wizualna koncepcja od początku była całkowicie realna.
Zamek Elsy powstał jako wynik inspiracji sezonowym hotelem, który można odwiedzić w Kanadzie każdej zimy. Jego architektura ewoluuje z kolejnymi latami, ale fakt struktury wykonanej wyłącznie z lodu pozostaje niezmienny.
Przez wieki użytkowany przez hiszpańskich władców, uległ znacznemu uszkodzeniu w pożarze z 1862 roku. Zamek jest położony na klicie u zbiegu rzek Eresma i Clamores.
Artystka Lizzo, laureatka nagrody Grammy, sprawiła, że internet huczy od opowieści o jej niezwykłej drodze…
Mamy nadzieję, że znajdziesz idealne prezenty dla siebie i swoich przyjaciół na naszej liście.
Ostatni występ legendy Hollywood wywołał poruszenie wśród fanów — nie z powodu aktorstwa, ale z…
"Kilka lat temu miałem okazję znaleźć opuszczony cmentarz autobusów zagubiony w środku lasu." - opowiada…
Huragan Helene był niszczycielski dla wielu ludzi i wszyscy radzili sobie z nim inaczej.
Wiele dzisiejszych poradników remontowych przekonało nas, że remont w naszych domach lub mieszkaniach jest łatwą…