18 efektownych lokalizacji, które zainspirowały twórców bajek Disneya.

Magiczne miejsca, znane nam doskonale z bajek Disneya, są dziełem wyobraźni i efektem ciężkiej pracy ich twórców, ale to także wynik inspiracji czerpanych ze świata rzeczywistego. Zobacz, co zafascynowało rysowników, zanim stworzyli lokalizacje, zanim stały się sławne w swojej bajkowej odsłonie.

1. „Śpiąca królewna” – zamek Neuschwanstein, Bawaria.

Zamek królewski znany ze „Śpiącej królewny” był inspirowany zbudowanym w 1982 roku przez Ludwika II niemieckim zamkiem Neuschwanstein, mającym stanowić jego osobisty hołd dla ulubionego kompozytora, Ryszarda Wagnera.

2. „Piękna i Bestia” – Alzacja.

Ten niewielki placyk ukazany w filmie animowanym to wynik inspiracji regionem w północno-zachodniej Francji, znanym przede wszystkim z pięknej architektury sakralnej.

3. „Zaplątani” – wyspa Mont Saint-Michel, Normandia.

Ta wyjątkowa wyspa bywa okresowo odcięta od lądu przez wody pływowe, co gwarantowało jej kiedyś doskonałe warunki obronne. Dziś, dzięki swojemu efektownemu wizerunkowi, jest chętnie odwiedzana przez turystów.

4. „Odlot” – Salto Angel, Wenezuela.

Salto Angel jest najwyższym wodospadem świata, mierzącym aż 979 metrów. Spływa z góry o płaskim szczycie (tepui), zwanej Auyantepui.

5. „Aladyn” – Taj Mahal, Agra, Indie.

Choć przez wielu uważany jest za pałac, Taj Mahal to w rzeczywistości grobowiec wzniesiony w 1632 roku na życzenie Szahdżahana dla jego ulubionej żony, Mumtaz Mahal.

6. „Nowe szaty króla” – Machu Picchu, Peru.

Najlepiej zachowane miasto Inków, zamieszkiwane prawdopodobnie przez władcę Pachacuteca, położone jest na wysokości 2430 metrów.

Reklama

7. „Mulan” – Zakazane Miasto, Pekin.

Zakazane Miasto jest dziś otwarte dla turystów, ale kiedyś zamieszkiwali je władcy dynastii Ming i Quing – wówczas nie miał do niego wstępu nikt, kto nie uzyskał specjalnego pozwolenia.

8. „Dzwonnik z Notre Dame” – Katedra Notre-Dame w Paryżu.

Paryska katedra jest jednym z najbardziej imponujących przykładów architektury gotyckiej w Europie. Jej całkowite wykończenie zajęło prawie 200 lat. Stanowi jedną z pierwszych budowli, w których zastosowano łęki przyporowe.

9. „Mała Syrenka” – Château de Chillon, Szwajcaria.

Usytuowanie zamku przy samym brzegu Jeziora Genewskiego stworzyło doskonałą inspirację dla lokalizacji przeniesionej do magicznego świata bajek.

10. „Ralph Demolka” – Grand Central Terminal, Nowy Jork.

Obecny wygląd dworca to efekt przebudowy dokonanej w 1913 roku.

11. „Piękna i Bestia” – Zamek w Chambord, Francja.

Zbudowany w 1547 roku renesansowy zamek jest największym z zamków wzniesionych w dolinie Loary. Bogactwo ostatniej kondygnacji wykończonej wieżyczkami, kominami, lukarnami i sterczynami może przywodzić na myśl sylwetkę miasta.

12. „Kraina Lodu” – Kościół św. Olafa, Balestrand, Norwegia.

Wzniesiony w Norwegii kościół jest w rzeczywistości dziełem pochodzącej z Anglii Margaret Green.

13. „Księżniczka i żaba” – zalewisko w Luizjanie, Stany Zjednoczone.

Zalewiska w Luizjanie pełne są aligatorów, sumów i żółwi, co zainspirowało twórców bajek do zasiedlenia ich mnóstwem drapieżnych, bagiennych bestii.

14. „Merida waleczna” – zamek Eilean Donan, Szkocja.

Prawdopodobnie był dawniej siedzibą klasztoru i dopiero po pewnym czasie stał się zamkiem. Jego rekonstrukcję zakończono w 1932 roku.

15. „Auta” – U-Drop Inn, Shamrock, Teksas.

Zamknięcie drogi, przy której znajdował się bar, spowodowało jego natychmiastowy upadek. Obecnie stanowi cenny zabytek architektury i pełni rolę stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

16. „Atlantyda. Zaginiony ląd” – świątynia Angkor Wat, Kambodża.

Choć bajkowa Atlantyda bazowała na legendarnej, zatopionej greckiej wyspie, która prawdopodobnie wcale nie istniała, to jej wizualna koncepcja od początku była całkowicie realna.

17. „Kraina Lodu” – Hotel De Glace, Quebec, Kanada.

Zamek Elsy powstał jako wynik inspiracji sezonowym hotelem, który można odwiedzić w Kanadzie każdej zimy. Jego architektura ewoluuje z kolejnymi latami, ale fakt struktury wykonanej wyłącznie z lodu pozostaje niezmienny.

18. „Królewna Śnieżka” – Alcázar w Segowii, Hiszpania.

Przez wieki użytkowany przez hiszpańskich władców, uległ znacznemu uszkodzeniu w pożarze z 1862 roku. Zamek jest położony na klicie u zbiegu rzek Eresma i Clamores.

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu