6 faktów o słynnych geniuszach, które w rzeczywistości są fałszywe!

Beethoven urodził się w biedzie, Mozart umarł w biedzie, a Immanuel Kant nigdy nie opuścił Królewca. Czytanie o tym, jak geniusz stał się sławny pomimo strasznego dzieciństwa lub jak o nim zapomniano, jest zawsze bardzo interesujące. Ale często te niesamowite historie są przesadzone, a czasem całkowicie fałszywe.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy wszystko, co wiemy o sławnych ludziach, jest prawdą. Jak się okazuje, potomkowie tych ludzi często zmieniali jeden lub dwa szczegóły, nawet jeśli chodziło tylko o kolor ich włosów.

1. Beethoven urodził się w zamożnej rodzinie.

Dom Ludwiga van Beethovena, w którym urodził się i dorastał.

Ojciec Beethovena dobrze zarabiał jako muzyk, pracując nawet na dworze Clemensa Augusta z Bawarii, a rodzina mieszkała w bardzo ładnym domu. Co więcej, sukces kompozytora opiera się na tym, co zrobili jego rodzice. Jego ojciec chciał uczynić z niego drugiego Mozarta, więc zatrudnił dla niego najlepszych nauczycieli.

2. Hans Christian Andersen kochał dzieci.

Często mówi się, że Hans Christian Andersen czuł się urażony tym, że jego publiczność była dziećmi, ponieważ krytycy zauważyli, że jego późniejsze prace wydawały się być napisane tak, aby przemawiały do dorosłych odbiorców. Było to częściowo spowodowane tym, że nie miał własnej rodziny i dlatego, że nie chciał być postrzegany jako pisarz dla dzieci.

Za życia Andersen także czytał swoje historie na głos dzieciom, ale miał ograniczenia: nie lubił, gdy siadały mu na kolanach.

3. Immanuel Kant podróżował poza Königsberg.

Tak, Immanuel Kant całe życie spędził w Królewcu, ale to nie znaczy, że nigdy go nie opuścił. Filozof przez 4 lata pracował jako nauczyciel poza swoim rodzinnym miastem. Mit, że nigdy nie opuścił Królewca, pojawił się, ponieważ Kant naprawdę kochał swoje rodzinne miasto i wierzył, że nie musi go opuszczać, aby dowiedzieć się więcej o świecie.

4. Mozart nigdy nie żył w biedzie.

Wolfgang Amadeus Mozart był muzykiem odnoszącym sukcesy i zarobił bardzo dobre pieniądze. Mozart wraz ze swoją żoną Constanze  wynajmowali luksusowe mieszkania, zatrudniali służbę i wysłali swojego syna na studia do dobrej szkoły z internatem. Dlatego zanim muzyk zmarł, rodzina była zadłużona, ale wielu pożyczkodawców zdecydowało się uwolnić ich od odpowiedzialności. Co więcej, po śmierci kompozytora Constanze dostała dodatek stanowiący jedną trzecią pensji męża. Jak na tamte czasy to było całkiem sporo.

A jeśli chodzi o pogrzeb Mozarta, to byli na nim goście. Został pochowany w zbiorowym grobie, ale tylko dlatego, że taka była wówczas tradycja.

6. Nikolai Gogol był blondynem.

Wszyscy wyobrażamy sobie autora „Martwych dusz” jako mężczyznę o ciemnych włosach. Siostra pisarza przypomniała sobie, że Gogol miał jasne włosy, gdy był dzieckiem, ale z czasem ciemniały. Ale nawet po tym nie miał bardzo ciemnych włosów, tak jak przyzwyczailiśmy się go widywać. Opisywano go jako mężczyznę z „blond włosami do ramionach”.

Tołstoj nie nosił chłopskich ubrań.

Artysta Ilya Repin jest częściowo odpowiedzialny za promowanie wizerunku Tołstoja jako człowieka, który nosił chłopską koszulę. Kiedy pisarz zobaczył swój portret, nie był zbyt szczęśliwy.

Tołstoj nosił proste ubrania, ale tylko do pracy fizycznej. Kiedy był w domu, nosił się dość zwyczajne, ale w przeciwieństwie do ubrań chłopskich, jego były wykonane z drogich tkanin. A kiedy pojawiał się publicznie, nosił ładne surduty, pudrowane koszule i kapelusze.

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu