Adidas tworzy obuwie z oceanicznych odpadów i nielegalnie zastawionych przez kłusowników sieci.

Firma Adidas podjęła współpracę z interdyscyplinarną organizacją ochrony środowiska Parley For The Oceans, by wspólnie opracować pomysł stworzenia butów wykonanych niemal wyłącznie z plastikowych odpadów i pozostawionych w morzu sieci rybackich.

Sieci mają znaczący udział w ogólnym zanieczyszczeniu oceanu, lecz przynajmniej część z tych użytych do wyprodukowania włókien z odzysku pochodzi z innego, bardziej interesującego źródła. Organizacja The Sea Shepherds przechwyciła prawie 72 km nielegalnie rozwiniętych sieci skrzelowych zastawionych przez kłusowników na wybrzeżu zachodniej Afryki. Gdy łódka bezprawnych działaczy zatonęła, ekolodzy zdołali ich uratować.

Cholewki butów powstają z przerobionego plastiku i włókien sieciowych, podeszwę tworzą wyłącznie zrównoważone materiały. W przeszłości Adidas został oskarżony przez Greenpeace o zanieczyszczenie środowiska, więc ma teraz szansę zrehabilitować się i udowodnić obranie nowego, lepszego kierunku działań. Na chwilę obecną nie wiadomo, czy buty wejdą do produkcji, ale sam pomysł ich wykonania stanowi obietnicę wprowadzenia włókien z surowców wtórnych od początku przyszłego roku.

Reklama

Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu