10 najlepszych zdjęć roku wyłonionych przez jury konkursowe National Geographic.

Tegoroczna edycja konkursu Geographic Traveler Photo Contest zaowocowała ponad 10 tysiącami nadesłanych z całego świata zgłoszeń. Główną nagrodę otrzymał Anthony Lau z Hongkongu za imponujące zdjęcie mongolskiego jeźdźca. Wszystkie fotografie reprezentowały niezwykle wysoki poziom, co wcale nie ułatwiło jurorom podjęcia ostatecznej decyzji. Prezentujemy 10 nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie prac.

1. Grand prix: „Winter Horseman”, Mongolia

„Zima w Mongolii Wewnętrznej nie zna litości – temperatury przekraczające 20 stopni Celsjusza poniżej zera i długotrwałe zamiecie śnieżne znacznie utrudniały mi opuszczanie samochodu w celu zrobienia zdjęć. Kiedy zobaczyłem na swoim horyzoncie zimowego jeźdźca, pędzącego z oddali na koniu, szybko sięgnąłem po teleobiektyw, by uchwycić moment, w którym wyłaniał się z porannej mgły.”

2. Pierwsza nagroda (kategoria: miasta): „Ben Youssef”, Marrakesz, Maroko

„Mimo że w Ben Youssef można spotkać wielu ludzi, nadal jest w nim ciszej i spokojniej niż na ulicach Marrakeszu. Długo czekałem, by sfotografować idealny moment.”

3. Pierwsza nagroda (kategoria: natura): „Wherever you go, I will follow you”, Hokkaido, Japonia

„Miłość jest w powietrzu. Nadciągał zachód słońca, kiedy usłyszałem głos: ‘Dokądkolwiek pójdziesz, będę przy Tobie.’”

4. Wyróżnienie (kategoria: miasta): „Divide”, Manhattan, Nowy Jork

„Urodzinowy lot helikopterem z widokiem na zachodnią część Central Parku – ulica oddziela wyspę zieleni od architektury miasta.”

5. Wyróżnienie (kategoria: natura): „Bears on a berg”, Nunavut, Kanada

„Zdjęcie zostało wykonane w pobliżu Cieśniny Davisa. Dwa niedźwiedzie polarne – matka i dziecko – odpoczywają na szczycie pokrytego śniegiem lodowca, którego ogrom nadaje zwierzętom pozory niewielkich rozmiarów.”

6. Druga nagroda (kategoria: ludzie): „Rooftop dreams”, Waranasi

„Przybyłem do domu gościnnego w Waranasi o 5:30 rano i instynktownie wspiąłem się schodami na sam jego dach, by ujrzeć wschód słońca nad Gangesem. Spojrzałem w dół i nie mogłem uwierzyć w to, co zobaczyłem – całe rodziny śpiące na dachach swoich domów. W środku lata trudno było wytrzymać noc w nieklimatyzowanym wnętrzu.”

Reklama

7. Trzecia nagroda (kategoria: natura): „Lagunas Baltinache”, Antofagasta, Chile

„San Pedro de Atacama w Chile słynie z występowania słonych jezior. Po przeprowadzeniu wstępnych badań śmiem wierzyć, że jestem pierwszym fotografem, który uwiecznił ich piękno nocą, ale ta informacja potrzebuje potwierdzenia. Tło zdjęć oświetlił blask księżyca.”

8. Druga nagroda (kategoria: natura): „Double trapping”, Pantanal, Brazylia

„Nie mogłem uwierzyć w prawdopodobieństwo tego zdjęcia – natura oferuje fotografowi naprawdę niezwykłe okazje.”

9. Trzecia nagroda (kategoria: ludzie): „Remote Life At -21 Degree”, Himachal Pradesh, Indie

„Kobieta z plemienia Kinnauru sfotografowana w odległej wiosce Himachal Pradesh niesie ciężki pień, który ogrzeje jej dom podczas mroźnej zimy.”

10. Drugie miejsce (kategoria: miasta): „Silenced, Guangdong, Chiny

„Zdjęcie przedstawia akademik chińskiego uniwersytetu. Studenci odpoczywali wówczas podczas lunchu w przerwie pomiędzy zajęciami.”

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu