10 oszałamiających portretów połączonych szwami z miedzianej nici!

Mariana San Martin to brazylijska artystka mieszkająca w Rio de Janeiro, zafascynowana ludzkimi kształtami. Często dekonstruuje swoje portrety, tworząc piękne interakcje pomiędzy abstrakcyjnymi formami i ludzkimi twarzami. Jej najnowsza praca to seria podartych portretów, które zostały złożone w całość pośród miedzianych szwów. Uszycie każdego dzieła sztuki zajęło około 18 godzin i opiera się na innym symbolu z systemu Adinkra.

Adinkras to symbole stworzone przez lud Ashanti, część Akanów z zachodniej Afryki. Każdy symbol w tym systemie niesie ze sobą mądrość swego ludu oraz wyraża wartości i tradycje. Symbole Adinkra, pierwotnie używane podczas ceremonii pożegnalnych, rozprzestrzeniły się na cały świat i obecnie są częścią naszej architektury, ubrań i przedmiotów. Intencje, które niosą, pozostają jednak i rozprzestrzeniają się wraz z nimi.

Seria ta, zwana Amuletos (po portugalsku Amulety) jest realizacją wielu zamierzeń wyszytych w miedzi. Miedź jest metalem bardzo przewodzącym i jako pierwszy został celowo użyty przez człowieka. Szycie Adinkrasów z miedzi przywołuje na myśl nasze pochodzenie, potrzebę opowiadania historii za pomocą symboli i przekazywania mądrości. Każdy amulet emanuje życzeniami i wiedzą, jakie niesie jego symbol, oraz nadzieją, że pozwolimy, aby dobre życzenia, które niesie, stały się częścią naszego życia.

Instagram: @_marianasanmartin

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Reklama

7.

8.

9.

10.

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu