10 powodów, dla których warto czasem wyłączyć telefon.

1. Poczujesz się szczęśliwszy.

Badania wykazują, że pozbycie się odruchu sprawdzania swojego telefonu czyni człowieka szczęśliwszym. To nie bezpośredni fakt wyłączenia smartfona sprawia, że odnajdujemy radość w tym, co robimy – odpowiedzialne jest za to nieporównywanie swojego życia z codziennością innych ludzi, zniekształconą przez obrazy, jakie oferują nam media społecznościowe. Tego typu bodziec może negatywnie wpłynąć na czas, jaki spędzamy z innymi oraz rozprasza nas w czasie pracy.

2. Zaczniesz zdrowiej żyć.

Ludzie spędzają obecnie więcej czasu, wpatrując się w ekrany telefonów, niż dawniej, oglądając telewizję. Przeskakiwanie z ekranu na ekran to tylko kolejny pretekst, by uniknąć aktywności fizycznej.

3. Poprawisz swój wzrok.

Doskonale wiemy, że spędzanie większości czasu przed ekranem komputera i telefonu w znacznym stopniu wpływa na pogorszenie naszego wzroku. Powoduje także bóle i zawroty głowy oraz problemy z kręgosłupem – mimo to większości z nas nadal trudno ograniczyć czas spędzany w ten sposób. Warto pamiętać o robieniu krótkich przerw, częstym mruganiu i zachowywaniu odpowiedniego dystansu od ekranu.

4. Staniesz się bardziej świadomy tego, co dzieje się wokół Ciebie.

Smartfon sprzyja kontaktowi ze światem, ale rozprasza naszą uwagę w najbliższym otoczeniu. Życie jest krótkie i nie warto tracić czasu na fikcyjne istnienie z dala od tego, co dzieje się tu i teraz. Warto poświęcić więcej czasu rodzinie i przyjaciołom, którzy są tu dla Ciebie, nie dla zdobycia kolejnych like’ów.

5. Pozbędziesz się poczucia nieracjonalnego strachu.

Obawa przed utratą kontaktu z ludźmi za pośrednictwem telefonu zwana jest nomofobią. Dopóki czujemy się zależni od sprzętu elektronicznego, nigdy nie staniemy się w pełni wolni.

6. Unikniesz odczuwania nieistniejących wibracji.

Jak często zdarzyło Ci się znaleźć w sytuacji, w której mógłbyś przysiąc, że ktoś do Ciebie dzwoni, choć w rzeczywistości nic się nie działo? Według badań na podobne złudzenia cierpi aż 89% studentów.

Reklama

7. Poprawisz swoją postawę.

Pochylanie głowy do sprawdzenia telefonu w znacznym stopniu obciąża kręgosłup. Spędzanie 2-4 godzin dziennie w tej pozycji to niemal gwarancja jego uszkodzenia. Respektowanie przerw i wykonywanie ćwiczeń na wzmocnienie kręgosłupa może pomóc w uniknięciu podobnych efektów ubocznych, ale prawdopodobnie ich nie wyeliminuje.

8. Zaczniesz lepiej sypiać.

Niebieskie światło ekranu smartfona zaburza działanie zegara biologicznego. Nieprzespane noce to także efekt podświadomej potrzeby ciągłego sprawdzania przychodzących wiadomości.

9. Przestaniesz tracić cenne okazje.

Żeby nie zaprzepaścić niepowtarzalnej i zupełnie niespodziewanej okazji, trzeba mieć oczy szeroko otwarte! Szansa na nieoczekiwaną znajomość lub nagły zysk znacznie spada, kiedy idziesz ulicą, wpatrzony w ekran swojego telefonu. Czasem, by czegoś doświadczyć, należy rozejrzeć się wokół siebie.

10. Będziesz żyć dłużej.

Nieprzespane noce, krzywy kręgosłup i siedzący tryb życia to niezbyt optymistyczna prognoza na przyszłość. Zdrowie to nie tylko kwestia naszych decyzji, ale warto pomóc mu w granicach naszych możliwości. Nawet z pozoru niewinne uzależnienie od telefonu może mieć na to ogromny wpływ!

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu