10 tajemniczych informacji o znanych dziełach architektury i sztuki, których nie byłeś świadomy!

Poniższe dzieła sztuki czy architektury zna każdy, ale prawie nikt nie wie o nich takich ciekawostek. Specjalnie dla Ciebie sporządziliśmy listę najbardziej intrygujących faktów z historii.

Apartament na najwyższym piętrze wieży Eiffla

Gustave Eiffel, człowiek, który zaprojektował najsłynniejszy zabytek Francji, zbudował i wyposażył mieszkanie dla siebie na najwyższym piętrze wieży. Często wykorzystywał go do odpoczynku i przyjmowania gości. Pewnego dnia odbył tam długą rozmowę z Thomasem Edisonem. W apartamencie znajduje się kuchnia, łazienka, dwie sypialnie i pokój dzienny. Apartament oczywiście oferuje spektakularne widoki. Dziś służy jako muzeum.

Przerwany łańcuch u stóp Statuy Wolności

Statua Wolności została podarowana USA przez obywateli Francji z okazji 100-lecia Rewolucji Amerykańskiej. Symbolizuje wolność, demokrację i uchylenie niewolnictwa. Z tego powodu, złamany łańcuch leży u stóp posągu – jest on często pomijany przez turystów, którzy udają się zobaczyć pomnik.

Druga Mona Lisa

Jest to dobrze znany fakt, że wielu artystów powiela słynny obraz da Vinci – Mona Lisa. Jednak nie każdy wie, że istnieje jeszcze jeden portret namalowany przez samego da Vinci, ale ten obraz nie ma kopii. Co ciekawe, druga wersja jest malowana z nieco innej perspektywy. Zdaniem ekspertów jest to po prostu starsza wersja arcydzieła da Vinci.

Kapsuła czasu w Mount Rushmore

Podczas budowy tego słynnego pomnika, architekt Gutzon Borglum chciał stworzyć tak zwaną Salę Kroniki wewnątrz klifu. Byłaby ona tajnym pomieszczeniem, w którym przyszłe pokolenia znalazłyby informacje o historii USA. W tym celu, wydobyto jaskinię za głową Abrahama Lincolna. Wkrótce potem jednak Borglum zmarł, a jego plan nie został ukończony. W 1998 roku, ponad 50 lat po jego śmierci, kopie ważnych dokumentów i wspomnień różnych prezydentów zostały umieszczone wewnątrz niedokończonej hali, która obecnie służy jako kapsuła czasu.

Sfinks – oryginalny wygląd

Wielki Sfinks w Gizie to najstarszy pomnik na świecie. Pierwotnie został ozdobiony jasnymi farbami, widać to tylko po fragmentach, które pozostają dziś za jednym uchem. Sfinks miał też nos i spiczastą brodę. Fragmenty nosa i brody można zobaczyć w muzeach brytyjskich i egipskich. Niektórzy eksperci uważają, że Sfinks początkowo miał głowę lwa, a ludzka twarz wyrzeźbiona została znacznie później, co tłumaczyłoby dużą różnicę między proporcjami gigantycznego ciała i małej głowy.

Stworzenie Krzywej Wieży w Pizie

Słynna wieża posiada wiele tajemnic. Każdy wie o jej nachyleniu, ale nikt nie wie, kto faktycznie zbudował dzwonnicę dla katedry w Pizie. Jedną z przyczyn tej tajemnicy jest fakt, że była ona budowana przez prawie 200 lat. Historycy przyjmują, że plan budowy został opracowany przez Bonanno Pizano, ale bardziej prawdopodobnym projektantem był Diotisalvi, który zaprojektował baptysterium znajdujące się obok wieży, które jest zbudowane w tym samym stylu.

Reklama

„Danae” Rembrandta

Rembrandt rozpoczął malowanie Danae dwa lata po jego ślubie z Saskią van Uylenburgh. Artysta przedstawiał żonę w wielu jego obrazach. Długo pozostawało zagadką to, dlaczego podobieństwo do żony nie było tak oczywiste w tym obrazie, jak było to widać w innych jego dziełach. Dopiero niedawno wyjaśniono tę tajemnicę. Gdy badano za pomocą promieniowania rentgenowskiego obraz odkryto, że został przerobiony po śmierci Saski van Uylenburgh, w czasie, gdy Rembrandt był zakochany w innej kobiecie – Geertje Dircx.

Nazwa najsłynniejszej atrakcji turystycznej w Wielkiej Brytanii

Ściśle mówiąc, „Big Ben” nie odnosi się do nazwy całej wieży, lecz tylko do dużego dzwonu w jej obrębie. Do września 2012 roku oficjalnie wieża nazywała się ”The Bell Tower of the Palace of Westminster.” Teraz jej oficjalna nazwa brzmi „The Elizabeth Tower”. W chwili obecnej nikt nie wie na pewno, na czyją cześć dzwon został nazwany „Big Ben”. Jedna z teorii głosi, że był to pseudonim potężnie zbudowanego mężczyzny, który pracował przy odlewie dzwonu. Inna teoria sugeruje, że została ona nazwana na cześć hrabiego Benjamina, mistrza wagi ciężkiej boksu.

Kolor Golden Gate Bridge

Golden Gate Bridge jest jeden z najczęściej fotografowanych zabytków na świecie. Minęło sporo czasu, aby uzgodnić konstrukcję z Marynarką Wojenną USA. Gdy architekt w końcu uzyskał pozwolenie, Marynarka chciała, aby most został pomalowany w czarno-żółte pasy, żeby był widoczny we mgle. W końcu architekt – Irving Morrow przekonał wojsko, żeby przemalować most na kolor pomarańczowy. To nie tylko dało pewność, że będzie on widoczny w każdych warunkach pogodowych, ale także nadało mu atrakcyjny wygląd.

Niebo w obrazie „Krzyk”

Początkowa nazwa dzieła brzmiała „Krzyk natury”. W 2003 roku grupa astronomów wysunęła teorię, że szkarłatny kolor nieba, który tak zdumiał artystę był spowodowany wybuchem wulkanu w 1883 roku.

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu