12 troskliwych sposobów na to, aby każdy introwertyk poczuł się doceniony.

Każdy introwertyk doskonale zna ten wyraz twarzy mówiący: jestem na imprezie i wszyscy rozmawiają i świetnie się bawią, a ja powoli umieram w środku.

Jeśli ktoś wyjątkowy w Twoim życiu jest introwertykiem, istnieją delikatne i skuteczne sposoby, aby czuł się nieco mniej niezręcznie.

1. Kiedy introwertyk skończy mówić, odczekaj 3 sekundy zanim Ty zaczniesz.

Ponieważ introwertycy potrzebują więcej czasu, aby poukładać swoje myśli w głowie, często zostają „przegadani” przez inne osoby, nawet jeśli mają więcej do powiedzenia. Pozwól mu na krótką przerwę w razie gdyby miał coś więcej do powiedzenia.

2. Podczas ważnej rozmowy parafrazuj to co powiedział, aby poczuł, że go słuchałeś.

3. Postaraj się zaakceptować od czasu do czasu ciszę.

Jeśli czujesz, że cisza oznacza, że nie bawicie się dobrze lub nie macie o czym rozmawiać, zmień swoje podejście.

4. Mów „Tak tylko głośno myślę…” jeśli lubisz wyrażać swoje pomysły.

Kiedy ekstrawertycy zaczynają głośno myśleć, niektórym introwertykom zaczyna się kręcić w głowie. Introwertycy mają w zwyczaju dzielić się w pełni uformowanymi myślami, więc może być dla nich nieco frustrujące kiedy ktoś (zazwyczaj ekstrawertyk) wyraża słowami dosłownie każdą myśl jaka przyjdzie mu do głowy. Przygotuj ich na swój potok słów zanim zdecydują się Cię „wyciszyć” i nie słuchać.

5. Pisz do introwertyka smsy jeśli chcesz przedyskutować plany.

Smsy dają introwertykowi szansę kontroli tego jak i kiedy odpowie. Dzwonienie może przeszkodzić mu w myśleniu i kompletnie zestresować.

Reklama

6. Przerwanie introwertykowi to tak jak wbicie noża w plecy.

Jeśli już Ci się to zdarzy, to przyznaj się i daj mu szansę, aby kontynuował.

7. Rozpocznij rozmowę w czasie jazdy lub spaceru.

Wtedy jest mniej kontaktu wzrokowego. Niektórym jest się wtedy łatwiej otworzyć.

8. Uprzedź go zanim coś zrobisz, zwłaszcza jeśli masz zamiar zrobić coś co może mu się nie spodobać.

Wyobraź sobie taką sytuację: Introwertyk mówi Ci o czymś co go naprawdę ekscytuje, ale bardzo Wam się śpieszy. Jaki byłby najlepszy sposób, aby mu przerwać, ale nie sprawiać żeby zamknął się w sobie? Spróbuj czegoś takiego: „Wiem, że nie lubisz jak Ci przerywam, ale chciałem tylko powiedzieć, że jesteśmy spóźnieni. Zanim przejdziesz do sedna, po prostu go uprzedź.

9. Porozmawiaj z nim twarzą w twarz, a następnie przekaż jego pomysły większej grupie.

Jeśli rozmawiasz z nim sam na sam, zwróć uwagę na to o czym mówi. Później, w większej grupie wspomnij o tym, co powiedział Ci wcześniej. Ponieważ miał więcej czasu, aby przemyśleć dany temat możliwe, że będzie chciał się tymi myślami podzielić. Dodatkowo to Ty włączasz go w konwersację, nie zostawiając w stresującej sytuacji decydowania czy ma się włączyć czy nie.

10. Ułatw mu wcześniejsze opuszczenie imprezy.

Introwertycy zazwyczaj mają ograniczoną energię towarzyską. Więc jeśli widzisz, że zaczyna się izolować, powiedz innym, że czujesz się źle lub że jest późno i wyjdźcie. On na pewno doceni, że nie musiał znów pytać czy to już czas, aby wyjść.

11. Zadawaj konkretne pytania.

Introwertycy nie lubią dzielić się zbyt dużą ilością informacji, dlatego wolą rozmowy, które od razu skierowane są na konkretny temat.

12. Upewnij się, że przed stresującym i głośnym wyjściem, będzie miał czas spędzony w ciszy.

Jeśli planujesz wyjście do głośnej restauracji lub klubu, spróbuj wcześniej zabrać co na spacer, do kina, aby mógł się wyciszyć i zachować energię na wieczór.

I pokaż mu, że zawsze będziesz go wspierać.

źródło

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu