13 inspirujących historii znanych firm, które wystartowały w przydomowym garażu.

Realizacja wielkich pomysłów wymaga cierpliwości, a każdy inwestor musi wykazać się odrobiną pokory. Niski budżet i kiepska lokalizacja potrafią skutecznie odebrać wiarę w sukces ambitnego przedsięwzięcia, ale jeżeli Cię to pocieszy, w ten sposób zaczynali także założyciele najbardziej dochodowych firm na świecie. Startowali z niczym, ale doskonały pomysł, oddanie i odwaga zaprowadziły ich na sam szczyt!

1. Amazon

W 1994 roku, kiedy Internet dopiero raczkował, Jeff Bezos zdecydował się na założenie pierwszego na świecie sklepu online. Jego fizyczna siedziba była wówczas zlokalizowana w przydomowym garażu swojego pomysłodawcy i stwórcy. Dziś Amazon jest największym sklepem Internetowym, a od 2000 roku Bezos posiada także prywatne przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego, Blue Origin.

2. Apple

Steve Jobs and Steve Wozniak złożyli swoje pierwsze komputery w garażu rodziców Jobsa. W 2017 Apple ukończy budowę nowej centrali – futurystycznego, 4-piętrowego budynku o powierzchni ponad 260 tysięcy metrów kwadratowych, który pomieści ponaad 13 tysięcy pracowników.

3. Disney

Roy and Walt Disney stworzyli wspólnie pierwszy film animowany w garażu wujka. Dziś Walt Disney Company jest najszybciej rozwijającym się konglomeratem multimedialnym na świecie, posiadającym własne stacje telewizyjne i parki rozrywki.

4. Hewlett-Packard

Pierwszy zaprojektowany przez firmę sprzęt pomiarowy powstał w garażu Packarda, a jego początkowa inwestycja wynosiła zaledwie 538 dolarów. Obecnie Hewlett-Packard jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych producentów sprzętu komputerowego na świecie.

5. Google

Najpotężniejsza wyszukiwarka internetowa to projekt dwóch absolwentów Uniwersytetu Stanforda. Dziś Google angażuje się w wielu dziedzinach nauki i nowych technologii, takich jak pojazdy bezzałogowe, rzeczywistość rozszerzona, wczesne wykrywanie chorób i bezprzewodowy Internet.

6. Harley-Davidson

William S. Harley i jego przyjaciel z dzieciństwa, Arthur Davidson, eksperymentowali z rowerami w drewnianej komórce. Chłopcy podjęli próbę montażu silnika, tworząc swój pierwszy motorower. Młodzi entuzjaści nie przypuszczali wówczas, że staną się ikonami przyszłości motoryzacji.

Reklama

7. The Beatles

The Quarrymen, pierwszy zespół rockowy założony przez Johna Lennona, odbywał regularne próby w garażu i dawał występy przed niewielką widownią. Niedługo po spotkaniu z Paulem McCartney’em w 1960 roku zespół z nowym muzykiem przemianował się na The Beatles.

8. Microsoft

Na początku swojej działalności firma zatrudniała trzech pracowników, w tym dwóch założycieli – Billa Gatesa i Paula Allena. Dziś pracuje w niej ponad 120 tysięcy osób, a Bill Gates kilkakrotnie widniał na szczycie rankingu najbogatszych osób świata.

9. Patagonia

Yvon Chouinard oszalał na punkcie wspinaczki w wieku 14 lat. Jego rodzina nie mogła pozwolić sobie na niezbędny sprzęt, więc chłopiec przemienił garaż rodziców w sklep, w którym zaczął sprzedawać ekwipunek własnej produkcji. 40 lat później produkuje wysokiej jakości sprzęt dla klientów z całego świata.

10. Yankee Candle

14-letni Michael Kittredge stworzył swoją pierwszą świeczkę zapachową ze stopionych kredek świecowych. Sąsiedzi zainteresowali się jego działalnością i wyrazili chęć zakupu ręcznie wykonanych świeczek – dziś sprzedaje je na całym świecie!

11. Lotus Cars

Założyciel firmy zaczynał karierę, projektując samochody w garażu rodziców. Następnie działalność przeniosła się do starej stajni. Dziś króluje na torach wyścigowych, a Lotus Team już siedmiokrotnie zwyciężył w Mistrzostwach Świata Formuły 1.

12. Mattel

W 1945 roku powołano do życia firmę produkującą ramki do zdjęć. Kilka lat później para założycieli zaprojektowała lalkę, nazywając ja imieniem swojej córeczki – Barbie. Ta decyzja uczyniła Mattel jednym z największych producentów zabawek na świecie.

13. Nike

Student i jego trener otworzyli wspólnymi siłami niewielką firmę, Blue Ribbon Sports, która stawiała swoje pierwsze kroki w japońskiej branży obuwniczej. W 1971 roku oficjalnie zmienili nazwę na Nike.

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu