14 zdjęć niegrzecznych kóz, które musiały nosić zabezpieczenia na rogach!

Kozy są świetne! To ogólnie spokojni i kochający zabawę towarzysze, więc jeśli masz trochę miejsca na wędrówki i dużo trawy do gryzienia, mogą stanowić idealny dodatek do rodziny. Czasami jednak ich żartobliwy i konkurencyjny charakter może nieco przekroczyć granice, a ich spiczaste rogi mogą wyrządzić pewne szkody zarówno innym kozom, jak i ludziom.

Podczas treningu, gdy koza jest młoda, aby uniknąć agresywnych zachowań najbardziej pożądanym sposobem postępowania jest rozwiązanie z gumowym zabezpieczeniem na rogi – jest to uroczym i zabawnym tymczasowym rozwiązaniem. Jak długo rzeczywiście ochrony pozostają na rogach, zanim zostaną oderwane i przeżute, jest wątpliwe, ale jeśli uchronią kogoś przed kontuzją, to dlaczego by nie spróbować?

Agresywne zachowanie może być czymkolwiek, począwszy od uporczywego nieposłuszeństwa i braku szacunku dla właścicieli, aż po gryzienie, kopanie i popychanie ostrymi małymi rogami. Nie zawsze robią to celowo, czasami może się to zdarzyć podczas dojenia. Ludzie improwizowali na różne sposoby, aby chronić ich przed pchnięciami. Od wiader i taśmy klejącej do piłek tenisowych przyklejonych do ostrzy.

Niezależnie od wybranej metody pamiętaj, że wychowywanie i trening jest zawsze najlepszym rozwiązaniem, nawet jeśli kozy są uparte. Może to zająć trochę czasu i cierpliwości, ale będziesz mieć niekończącą się zabawę, obserwując, jak twój kumpel włóczy się po okolicy z jasnymi ochronami mocno przymocowanymi do rogów!

Według ludzi z Dummies, możesz nauczyć kozę robić prawie wszystko za pomocą treningu zatrzaskowego, tak jak w przypadku psa. „Potrzebujesz zatrzasku, który jest mechanicznym urządzeniem, które wydaje dźwięk kliknięcia i następnie podajesz zwierzęciu smakołyk, jak orzeszki ziemne lub płatki płatków.” – piszą. „Łącząc kliknięcie z ucztą, wzmacniasz fakt, że koza jest grzeczna i posłuszna. Musisz zacząć od nakłonienia kozy do skojarzenia kliknięcia ze smakołykiem. Aby to zrobić, kliknij zatrzask, a następnie daj kozłowi potrawę około 20-30 razy. Twoja koza zaczynie kojarzyć zatrzask z jedzeniem i ostatecznie zareaguje tylko na zatrzask, dzięki czemu nie trzeba będzie za każdym razem dawać jej jedzenia.”

„Następnie możesz rozpocząć trening.” – kontynuują. „Trenujesz, wydając polecenie (na przykład „chodź”), a następnie klikasz, koza robi to, co chcesz i dajesz jej smakołyka po zakończeniu zadania. Oczywiście koza nie wykona polecenia bez wcześniejszej praktyki. Jeśli koza nie odpowiada na polecenie lub źle postępuje, możesz po prostu powiedzieć „źle” lub inne słowo, a następnie spróbować ponownie. Zawsze klikaj, gdy kozioł zachowuje się poprawnie, a następnie podaj mu smakołyk.”

Reklama

Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu