15 najwęższych budynków z całego świata

1. Flatiron Building, USA

Wieżowiec zajmuje trójkątną działkę u zbiegu ulic Broadway, Ulicy 23 i Piątej Alei. Sąsiedztwo dookoła budynku jest często nazywane „Flatiron District”. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Nowego Jorku, a jego nazwa pochodzi od podobieństwa bryły budynku do… żelazka. Zbudowany w 1902 roku wieżowiec ma 87 metrów wysokości (22 piętra).

2. Pancake House, Japonia

3. Supercienki budynek w mieście Nara, Japonia

4. Icon Building, USA

W tym nowojorskim budynku usytuowano po 3 mieszkania na każdym piętrze. Co ciekawe każde mieszkanie ma pokój umiejscowiony na rogach budynku, by maksymalnie wykorzystać wpadające do środka promienie słoneczne przez ogromne okna. Icon Building ma 43 piętra, a ceny wynajmu zaczynają się od $2300.

5. The Gateway, Singapur

Singapurski wieżowiec ma 37 pięter i 150 metrów wysokości. Zbudowany w 1990 roku ma kształt trapezu. Lokalni mieszkańcy nazywają go „dwoma strzelistymi kartonami”

6. Budynek w Kisarazu, Japonia

Ten wąski budynek wyposażono w półokrągłe balkony o szerokości niecałych 2 metrów, z których mieszkańcy mogą podziwiać widok pod kątem 180 stopni.

Reklama

7. Chudy Dom Haussmanna, Paryż, Francja

Projektant baron Georges Haussman chciał jak najlepiej wykorzystać archaiczny kształt wąskich paryskich ulic. Zaprojektowany w XIX wieku budynek przybrał kształt wielkiego klina, którego kąt miejscami dochodzi do 20 stopni.

8. Dom przy Thurloe Square w Londynie, Wielka Brytania

Budynek znajdujący się przy Thurloe Square nr 5 (na skraju dzielnic Kensington i Chelsea) to architektoniczna abstrakcja. Konstrukcja ta w najwęższym miejscu posiada nieco ponad metr szerokości i została wyposażona w zewnętrzną windę. Budynek mieści się niedaleko Victoria & Albert Museum zatem zajrzyjcie tutaj jeśli będziecie w Londynie.

9. Nagasaki, Japonia

10. Czerwony budynek, Okayama Japonia

11. Blok mieszkalny w Tarragonie, Hiszpania

Ten 16 piętrowy blok mieszkalny znajduje się w miasteczku Tarragona – 100 km na południe od Barcelony w północno-wschodniej Hiszpanii, tuż nad Morzem Śródziemnym.

12. „Srebrny budynek” w Tokio, Japonia

13. John Hancock Tower, USA

Zbudowany w 1977 roku John Hancock Tower to 60-cio piętrowy budynek w Bostonie. Przez ponad 30 lat był najwyższym budynkiem w mieście. W wysokim na 240 metrów budynku mieszczą się biura, a na 60 pietrze znajduje się platforma widokowa.

14. Dom na Sycylii, Włochy

15. Blok gdzieś w Ameryce Południowej

Ten 15 piętrowy blok mieszkalny ma zaledwie 2,5 metra szerokości. Co ciekawe nie ma w nim windy…

źródło

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu