20 rzeczy, które powinna usłyszeć każda kobieta, zanim zdecyduje się na dziecko.

Dzień narodzin pierwszego dziecka to przełomowy moment w życiu każdej kobiety. Niezależnie od stopnia merytorycznego, jak i materialnego przygotowania, nic nie jest w stanie zagwarantować niedoświadczonej mamie gotowości na nadchodzące wyzwanie. To samo dotyczy ojców. Właśnie dlatego użytkownik serwisu Imgur, publikujący pod pseudonimem joltjones, postanowił podzielić się ze światem zbiorem przemyśleń, będących efektem pierwszych tygodni spędzonych na opiece nad nowo narodzonym dzieckiem. Autor listy zaznacza, że jego post nie był z założenia zbiorem rad dla świeżo upieczonych rodziców, ale zestawieniem refleksji na temat wiedzy, którą chciałby posiadać jeszcze przed momentem, w którym po raz pierwszy został tatą.

Świeżo upieczony tata podzielił się swoimi przemyśleniami:

„1. Małe dzieci są silniejsze niż myślisz.
2. To niesamowite, jak szczególny może być dla ciebie ktoś, kto pojawił się na świecie zaledwie kilka godzin temu.
3. Nie jesteś na to gotowy.
4. Ludzkie ciało potrafi być obrzydliwie piękne.
5. Jeżeli jesteś mężczyzną i zostaniesz wkrótce tatą, prawdopodobnie będziesz płakać… pogódź się z tym.
6. Szybko ustal zasady panujące w rodzinie. Tak, nowi dziadkowie też są podekscytowani, ale wychowywanie dziecka to głównie zadanie mamy, a pozostali muszą postępować zgodnie z jej zasadami.
7. Ty i twoi bliscy nie jesteście specjalistami, więc przygotuj się na to, że pielęgniarka wytłumaczy wam, co robicie źle.
8. Mamie należy okazać wsparcie. Będzie zmagała się z wieloma problemami, więc powinna mieć cię po swojej stronie.
9. Bądź cierpliwy… względem swojej drugiej połówki, dziecka i personelu szpitala.
10. Przygotuj się na to, że jako rodzic masz jeszcze większą szansę na spięcia w rodzinie. Muszą pogodzić się z tym, że nie zawsze będziecie zgodni”.

Zrobiła to także nowa mama:

„1. Nie oczekuj z niecierpliwością narodzin dziecka, jeszcze zatęsknisz za swoim brzuszkiem.
2. Parcie to nie żart.
3. Słuchaj pielęgniarek, a jeżeli którejś nie lubisz… nie bój się o tym mówić.
4. Śpij tyle, na ile tylko możesz sobie pozwolić, dopóki jesteś w ciąży, ponieważ od momentu narodzin dziecka będziesz nieustannie czuła się tak, jakbyś nie zaznała snu przez całe życie.
5. Nie wszyscy będą myć ręce, zwracaj im na to uwagę.
6. Płacz jest w porządku, to wszystko hormony. Jeżeli masz ochotę popłakać, nie krępuj się. Skoncentruj się na tym, co najważniejsze.
7. Trzymaj dziecko tak często, jak tylko to możliwe, ponieważ kiedy w pobliżu pojawi się twoja rodzina, nie będziesz miała na to szans.
8. Po narodzinach dziecka będziesz bardziej spragniona niż kiedykolwiek w życiu. Nie bój się poprosić o to, czego będziesz wówczas potrzebować.
9. Upewnij się, że wiesz, gdzie znajduje się twoja torebka chorobowa.
10. Kiedy urodzisz, odpocznij. Pozwól sobie pomóc i odpoczywaj”.

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu