26 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o Toy Story.

1. Początkowo film miał nosić nazwę „You’re a toy” („Jesteś zabawką”).

2. Samochód dostawczy „Pizza planet”, który pojawił się w każdym filmie Pixar (wyjątkiem są „Iniemamocni”), pojawił się również we wszystkich trzech częściach „Toy Story”.

„Toy Story”

„Toy Story 2”

„Toy Story 3”

3. Podczas najbardziej produktywnego tygodnia produkcji pracownikom wytwórni Pixar udało się stworzyć 3,5-minutowy fragment animacji.

Reklama

4. Tim Allen i Pixar chcieli aby Jim Carrey użyczył głosu dla Buzza Astrala, jednak nie mogli go zatrudnić ze względu na zbyt niski budżet.

5. Natomiast Bill Crystal, kiedy zaproponowano mu dubbingowanie Buzza odmówił. Później po obejrzeniu filmu stwierdził, że był to największy błąd w jego karierze.

6. Pierwotnie głównym bohaterem miał być Tinny, bohater krótkiej animacji Tin Toy z 1988 roku. Według scenariusza miał się zgubić podczas rodzinnej wycieczki a następnie szukać drogi powrotnej do domu.

7. A Buzz Astral miał się nazywać Księżycowy Larry.

8. Początkowo firma Mattel nie chciała się zgodzić aby w filmie wykorzystano wizerunek Barbie. Nie chciała również aby Barbie zostały przypisane jakiekolwiek cechy charakteru, ponieważ to zadanie powinno należeć do dzieci, które się nią bawią. Jednak po ogromnym sukcesie pierwszej części, firma nie miała już takiego problemu i Barbie pojawiła się w drugiej części.

9. Firma Hasbro zabroniła Pixarowi użycia nazwy GI Joe, kiedy dowiedziała się, że zabawka miała być wysadzona w powietrze przez Sida.

10. Liczba 95 pojawia się we wszystkich częściach filmu. Jest to odniesienie do roku, w którym ukazała się pierwsza część trylogii.

11. Początkowo „Toy Story 2” miało trwać godzinę i mieć swoją premierę na DVD a nie na wielkim ekranie.

12. Toy Story 1 jest jedyną częścią, która ma napisy początkowe.

13. Wiele książek na półce w pokoju Andy’ego posiada tytuły krótkich produkcji Pixara, a ich autorami są pracownicy wytwórni.

14. Kiedy Pixar przedstawił wstępny scenariusz Toy Story, został on określony jako film „nie do oglądania”. Przedstawiał Chudego jako „sarkastycznego drania”, ciągle dręczącego inne zabawki. Scenarzyści spędzili tydzień na „poprawieniu” jego charakteru tak, aby widzowie byli w stanie go polubić.

15. Little Bo Peep (Bou) miała pierwotnie być lalką Barbie.

16. Postać Andy’ego jest dedykowana profesorowi Andriesowi „Andy’emu” van Damowi, który był mentorem wielu twórców tego filmu.

17. „Toy Story 3” jako jedyna część została nominowana do Oscara w kategorii „Najlepszy film”.

18. Numery tablic rejestracyjnych na samochodzie mamy Andy’ego to „A111” oraz „A113”. Są to numery pokojów używanych przez pracowników Pixar w CalArts – uczelni-matce wielu z nich.

19. „Toy Strory” zostało wyprodukowane nakładem 30 mln dolarów przy współpracy 110 członków załogi filmowej. Dla porównania przy produkcji „Króla Lwa” pracowało aż 800 osób, a budżet filmu wyniósł 45 mln dolarów.

20. „Toy Story” to pierwszy sequel w karierze Toma Hanksa i Tima Allena.

21.”Toy Story 2″ to jeden z trzech filmów Disney’a, które zdobyły Nagrodę Złotego Globu dla Najlepszego Filmu. Dwa pozostałe to „Piękna i Bestia” oraz „Król Lew”.

22. Trójocy zieloni kosmici mają na swoich kostiumach pizzę o smaku pepperoni i pieczarek.

23. Zarówno Tom Hanks jak i Tim Allen przyznali, że płakali podczas oglądania sceny kiedy Jessie zostaje porzucona przez swojego właściciela.

24. Sportowy turkusowy strój Barbie został zainspirowany lalką Barbie „Great Shape” z 1984. Ken natomiast był stylizowany na Kena z kolekcji „Animal Lovin” z 1988 roku.

25. Przed rozpoczęciem pracy nad „Toy Story 3” cała załoga odpowiedzialna za animację ogoliła sobie głowy na łyso.

26. Pierwsza część „Toy Story” to pierwszy film pełnometrażowy wykonany przy użyciu tylko i wyłącznie komputera.

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu