9 sprawdzonych sposobów na wyeliminowanie najczęstszych problemów ze snem.

Cierpisz na bezsenność? A może masz problemy z porannym wstawaniem? Istnieje wiele dolegliwości związanych ze snem, a niektóre z nich całkiem uniemożliwiają zdrowy 8-godzinny wypoczynek. Każdy z nocnych problemów ma swoje przyczyny, które powinniśmy starać się wyeliminować – na szczęście istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów. Spróbuj wprowadzić do swojej codzienności nawyki, które najprawdopodobniej w szybkim czasie dodatnio wpłyną na jakość Twojego snu. Czasami wystarczy jedynie zerwać z niezdrowymi przyzwyczajeniami lub zacząć przestrzegać kilku prostych zasad!

1. Problemy z zasypianiem.

Unikaj kofeiny kilka godzin przed planowanym snem. Pamiętaj o porannych lub popołudniowych ćwiczeniach fizycznych. Odłóż telefon przynajmniej godzinę przed spaniem.

2. Ból ramion.

Postaraj się nie spać na boku. Jeżeli ból pojawia się tylko po jednej stronie, spróbuj przynajmniej ograniczyć się do spania na drugim boku. Obejmowanie poduszki także może przynieść ulgę.

3. Skurcze nóg.

Rozmasuj problematyczne miejsce, rozgrzewając mięśnie. Rozciągnij je, by uśmierzyć ból.

4. Problemy z pobudką.

Spróbuj zawsze rozpoczynać dzień o tej samej godzinie (także w weekendy), by przyzwyczaić do tego swoje ciało.

5. Refluks przełyku.

Porozmawiaj o problemie ze swoim lekarzem w celu zastosowania odpowiednich leków. Dopóki problem nie ustąpi, spróbuj zasypiać na lewym boku, układając się na wysoko uniesionej poduszce.

6. Nocne przebudzenia.

Unikaj alkoholu przed spaniem – jego spożycie może skrócić czas przebywania w fazie głębokiego snu. Upewnij się, że temperatura w sypialni wynosi od 20 do 21°C.

Reklama

7. Ból pleców.

Umieść poduszkę pod udami, jeżeli śpisz na brzuchu lub pod całymi nogami, jeżeli leżysz na plecach.

8. Chrapanie.

Postaraj się spać na boku lub podnieś swoją poduszkę o kilka centymetrów. Przed spaniem oczyść zatoki przy pomocy roztworu soli fizjologicznej. Unikaj alkoholu.

9. Ból szyi.

Wymieniaj swoje poduszki co najmniej raz na dwa lata. Badania wykazują, że lateksowe poduszki gwarantują największy komfort.

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu