Artysta stworzył niesamowitą iluzję optyczną w Luwrze, aby mogła zostać zniszczona w ciągu kilku dni!

Jeśli ktoś odwiedza Paryż po raz pierwszy w życiu, wtedy wiele osób, lokalnych i nie, powie, że zobaczenie Luwru jest koniecznością. W końcu jest to największe na świecie muzeum sztuki i zabytek historyczny w mieście, w którym znajdują się bezcenne dzieła sztuki, artefakty i antyki. Od starożytnego Egiptu po sztukę etruską można zobaczyć ślady wielu różnych kultur. I choć muzeum ma do zaoferowania wiele kolekcji, należy zgodzić się, że sam budynek jest dość atrakcją, zwłaszcza już kultową szklaną piramidą w środku.

Aby uczcić 30 rocznicę budowy piramidy, francuski artysta Jean Rene, znany jako JR, przekształcił strukturę w imponujące złudzenie optyczne. Z pomocą 400 ochotników i 2000 kartek „naklejek” sprawił, że piramida wyglądała tak, jakby została umieszczona w środku kamieniołomu w skali szarości.

W sobotę 30 marca JR zaprosił wszystkich w mediach społecznościowych do obejrzenia swojego arcydzieła. „Odkryj Wielką Piramidę w ten weekend! Dzięki 400 wolontariuszom, którzy pomogli nam wkleić przez cały tydzień 2000 pasków papieru.” – artysta opublikował na swojej stronie na Instagramie wraz z ujęciem przekształconej piramidy.

I ludzie wpadli! W rzeczywistości praca o powierzchni 17 000 metrów kwadratowych przyciągnęła tak wiele uwagi, że w ciągu kilku godzin arkusze papieru tworzące dzieło zostały rozerwane na części.

„Obrazy, jak życie, są ulotne. Wklejony kawałek sztuki żyje sam. Słońce suszy lekki klej i przy każdym kroku ludzie rozrywają kawałki delikatnego papieru. Cały proces polega na udziale wolontariuszy, odwiedzających i łapaczy pamiątek.” – powiedział Jean Rene pod obrazem częściowo zniszczonego kolażu.

„Ten projekt dotyczy także obecności i nieobecności, rzeczywistości i wspomnień, nietrwałości.” – dodał artysta. W komentarzu JR wydaje się, że iluzja optyczna, którą stworzył papierem, aby przekształcić wygląd piramidy w Luwrze, sama została przekształcona przez ludzi, którzy ją odwiedzili. Stało się rodzajem sztuki performance, w którą zaangażowani byli wszyscy.

Chociaż Rene stworzył dzieło sztuki z okazji 30-lecia piramidy, ujawnił na Instagramie, że chce go poświęcić osobie. „Skończyłem to dla ciebie Agnès Varda, kochałeś ludzi, wklejając i tworząc iluzję.” – podzielił się wiadomością online. „Jestem pewien, że to widzisz. Zrobiłem coś, co można zobaczyć z nieba.” – dodał artysta.

Agnès Varda była wybitną francuską reżyserką, fotografką i artystką, która zmarła 29 marca 2019 r. W wieku 90 lat. oboje artyści ściśle współpracowali ze sobą przy filmie dokumentalnym „Faces Places” z 2017 r., który szczegółowo opisywał ich podróż do wioski i małe miasteczka we Francji, gdzie spotykały społeczności i tworzyli sztukę.

Reklama

Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu