Artysta z Sydney konsekwentnie pozostawia w mieście subtelne znaki swojej kreatywnej działalności.

Jedyna w swoim rodzaju sztuka uliczna autorstwa Michaela Pedersona bez wątpienia zwraca na siebie uwagę spostrzegawczych przechodniów, inspirując ich do niecodziennych przemyśleń. Dla wielu z nich pozostaje jednak niedostrzegalna – na tym właśnie polega jej subtelny urok. Artysta z Sydney zachęca mieszkańców miasta do uważniejszego przyjrzenia się swojej okolicy, stale ukrywając w jej przestrzeni pomysłowe niespodzianki w formie kreatywnych instalacji.

„Proszę nie dotykać.”

„Historyczne niedopatrzenia: 5 lipca 2016 roku Amy Keane potknęła się o ten schodek, poślizgnęła się i ostatecznie wylądowała na nogach. W akcie triumfu uniosła ręce do góry i obróciła się wokół własnej osi, ale dookoła nie było żadnych świadków jej sukcesu. Usiadła na schodach i na moment zapatrzyła się w przestrzeń. Po chwili powoli skierowała się do domu i poszła spać.”

„Proszę tu zaczekać. Wkrótce spotkasz tu siebie z przyszłości.”

„Gry uliczne. Uwaga, piesi: Jeżeli chcecie zagrać, przekręćcie strzałkę i podążajcie za instrukcjami. Proszę ostrożnie wypełniać zadania.
1. Omijaj wszystkie kratki ściekowe i otwory tak, jakby były zapadniami do nieskończonej przepaści. Jeżeli wpadniesz, gra się kończy.
2. Udawaj, że jesteś spóźniony na autobus albo pociąg i niepostrzeżenie ścigaj się z innymi przechodniami do końca ulicy. Pozwól zacząć grę innemu pieszemu, by utrzymać wyścig na interesującym poziomie.
3. Przez 5 minut poruszaj się powoli, prawie pozostając nieruchomym. Co kilka kroków zatrzymuj się, by odpocząć i pozwalaj się wszystkim wymijać. Jeżeli nikt się tobą nie zainteresuje, wygrywasz.
4. Umyślnie się zgub. Unikaj mapy na telefonie i nie pytaj nikogo o drogę. Zauważaj zmiany otoczenia, mijając kolejne dzielnice. Nie spiesz się. Rozmawiaj z ludźmi. Jeżeli będziesz gotowy, stopniowo odnajduj drogę do miejsca, z którego przyszedłeś.”

„Nie potrafię już udawać.”

„Telstra – telefon do podróży w czasie.
By rozpocząć podróż w przeszłość, wybierz numer pierwszego domu, w którym mieszkałeś, poprzedzony znakiem # i wybierz jedną z opcji:
1 – 15 minut temu
2 – wczoraj
3. – 2 tygodnie zanim dowiedzieli się, co zrobiłeś
4 – 1992 rok
5 – 1787 rok
6 – era dinozaurów
7 – początek czasu
8 – jeszcze wcześniej
Uwaga: nigdy nie wybieraj 9!
Miej na uwadze, że podróże w czasie nie są łatwo dostępne, więc odczekaj przynajmniej 2 minuty przed rozpoczęciem. Obowiązują stałe opłaty.”

„Sześcian antystresowy. Mocno kopnij.”

„Nie mów im, że tu jestem. / Chcę do domu. / Gdzie są wszyscy?”

„Uwaga, klienci. Jeżeli drzwi nie otwierają się automatycznie, prawdopodobnie stałeś się niewidzialny. Potwierdzono powszechność tego zjawiska. Należy się odsunąć, a następnie spróbować ponownie, wierząc we własne istnienie.”

„Uwaga! Długotrwałe wpatrywanie się w tę dziurę może spowodować wyobrażania na temat otchłani. Do objawów zaliczają się zawroty głowy, ciągłe kwestionowanie rzeczywistości i przejmujące poczucie grozy.”

„Przewodnik dla osób pragnących ukryć się w miejscu publicznym.
Zawiera szybkie techniki: wtapiania się w tłum, unikania kontaktu wzrokowego, zauważania znajomych twarzy i znikania niepostrzeżenie, udawania obecności w innym miejscu, dyskretnego przebijania się przez tłum bez wpadania na ludzi.”

„Wyjście.”

Reklama

Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu