Badanie wykazało, że u dzieci miesiączki występują wcześniej i w bardziej nieprzewidywalny sposób!

Naukowcy badający miesiączki stwierdzili, że u dziewcząt przedwczesne wystąpienie krwawienia może mieć wiele przyczyn. Nowe badanie wykazało, że dzieci zaczynają miesiączkować wcześniej i zmienia się czas, jaki zajmuje im osiągnięcie regularności.

Odkryciami opublikowano 29 maja 2024 roku w czasopiśmie JAMA Network Open.

Wykorzystali dane z badania Apple Women’s Health Study. W badaniu wzięli udział badacze z Harvardu T.H. Chan School of Public Health i Narodowy Instytut Nauk o Zdrowiu Środowiskowym (NIEHS). W badaniu wzięła także udział firma technologiczna Apple.

Analizując informacje na temat cykli menstruacyjnych od 71341 osób korzystających z iPhone’ów i zegarków Apple Watch, odkryli, że obecnie dziewczęta pierwszą miesiączkę mają w wieku około 11,9 lat, jeśli urodziły się w latach 2000-2005. Dla porównania, kobiety urodzone w latach 1950-1969 pierwszą miesiączkę dostała w wieku około 12,5 lat. W badaniu wskazano tendencję spadkową wieku wystąpienia pierwszej miesiączki w kolejnych pokoleniach. Sugeruje to potencjalne zmiany w czynnikach wpływających na czas dojrzewania.

Tendencje te mogą przyczynić się do wzrostu niekorzystnych skutków zdrowotnych i dysproporcji.

Osoby biorące udział w badaniu, które zidentyfikowały się jako Azjaci, czarnoskóre niebędące Latynosami lub osoby wielorasowe, stwierdziły, że pierwsza miesiączka wystąpiła wcześniej w porównaniu z osobami rasy białej. Główny badacz, dr Zifan Wang, zauważył, że młodsze pokolenia, w latach 1950–2005, wcześniej rozpoczynały pierwszą miesiączkę. Z ustaleń wynika, że ​​ich miesiączki potrzebowały więcej czasu aby stać się regularne.

Doktor Wang wspomniała, że ​​jest to ważne, ponieważ wczesne rozpoczęcie miesiączki i jej nieregularność mogą wskazywać na potencjalne problemy zdrowotne w późniejszym życiu, które wymagają uwagi. Podkreśliła również, że zmiany te mogą prowadzić do większej liczby problemów zdrowotnych. Podkreśla to znaczenie zrozumienia tych trendów i zajęcia się nimi dla celów zdrowia publicznego.

Naukowcy biorący udział w badaniu stwierdzili, że wczesne rozpoczęcie miesiączki może nastąpić z wielu powodów.

Naukowcy wskazali, że nadwaga jest czynnikiem ryzyka wczesnego rozpoczęcia dojrzewania, co sugeruje potencjalny związek między otyłością a wczesnym początkiem miesiączki. Biorąc pod uwagę rosnącą częstość występowania nadwagi u dzieci w USA, badacze postawili hipotezę, że otyłość może przyczyniać się do wcześniejszego rozpoczynania miesiączki przez dziewczęta.

Ponadto badacze omówili inne czynniki, które mogą wpływać na moment dojrzewania, takie jak czynniki środowiskowe, nawyki żywieniowe, stres i niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa. Czynniki te mogą odgrywać rolę w zmianach obserwowanych w wieku wystąpienia miesiączki i wymagają dalszych badań.

Kluczowe znaczenie ma zrozumienie znaczenia wczesnej pierwszej miesiączki i jej związku z problemami zdrowotnymi. Chociaż w USA odnotowano wcześniejsze tendencje związane z pierwszą miesiączką, dostępne są ograniczone dane dotyczące różnic opartych na czynnikach socjodemograficznych i wskaźniku masy ciała (BMI). Ponadto czas od pierwszej miesiączki do regularności cykli to kolejny aspekt mający wpływ na zdrowie, który nie był zbyt wiele badany.

Wyniki wykazały zmniejszenie się średniego wieku wystąpienia pierwszej miesiączki w miarę upływu czasu, przy czym więcej osób doświadcza wczesnej pierwszej miesiączki, a mniej osób osiąga regularność w ciągu 2 lat. Tendencja do wcześniejszej pierwszej pierwszej miesiączki była silniejsza wśród niektórych mniejszości rasowych i etnicznych oraz osób o niskim statusie społeczno-ekonomicznym.

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu