Były skinhead usunął swoje rasistowskie tatuaże po zostaniu tatą!

Poznaj Bryona Widnera, byłego – jak sam mówi – „pogranicza socjopaty”, który był pełen nienawiści i nienasycony żądzy przemocy. Został skinheadem w wieku 14 lat i spędził 16 lat związany z organizacjami rasistowskimi na środkowym zachodzie. Zdobył przydomek „pit bull”, a następnie założył Vinlanders Social Club, białą grupę władzy w Indianie.

Vinlanders wkrótce zyskał reputację nadmiernej przemocy i stał się jedną z najszybciej rozwijających się rasistowskich organizacji skinheadów w Stanach Zjednoczonych. W 2005 roku Widner poślubił Julie Larsen, a rok później para miała syna. Obowiązki ojcostwa dały Widnerowi chęć zreformowania i porzucenia ruchu rasistowskiego, pragnienie podzielane przez jego nową żonę.

Widner podjął decyzję o odejściu z grupy neonazistowskiej, ale minęły lata gróźb śmierci i nękania, zanim poczuł, że w końcu staje się „człowiekiem”. Próby Widnera, by stać się częścią zwykłego społeczeństwa, były, co zrozumiałe, utrudnione przez jego liczne tatuaże na twarzy, które były zarówno zastraszające, jak i otwarcie rasistowskie. Jego żona Julie bała się, że zrobi coś ekstremalnego, aby zatrzeć tatuaże.

„Byłem całkowicie przygotowany na oblanie twarzy kwasem.” – powiedział w wywiadzie dla Associated Press. W końcu Julie skontaktowała się z Daryle Lamont Jenkins, działaczką antyrasistowską, która skontaktowała ją z Centrum Prawa Południowego Ubóstwa. Po kilku tygodniach spotkań i oceny przedstawiciele SPLC zdecydowali, że Widner szczerze pragnie pełnej reintegracji ze społeczeństwem i zgodzili się pomóc mu w usunięciu tatuaży na twarzy. Znaleźli chirurga plastycznego, który był chętny do wykonania zabiegu, a anonimowy dawca zapewnił 35 000 USD na zabiegi.

Całkowite usunięcie tatuaży twarzy Widnera trwało około półtora roku, a on musiał znieść ponad tuzin indywidualnych zabiegów, wszystkie były niezwykle bolesne. Dr Bruce Shack, przewodniczący Wydziału Chirurgii Plastycznej Uniwersytetu Medycznego Uniwersytetu Vanderbilt w Nashville, powiedział Widnerowi, że zabiegi będą przypominały „najgorsze oparzenia słoneczne na świecie, twoja twarz spuchnie, ale będzie się powoli leczyć.” Oparzenia leczyły się długo i ledwo zdążyły zniknąć sączące pęcherze, a już musiał być gotowy na następną rundę pod laserem. Ale Widner był zdeterminowany, by postępować właściwie przez swoją nową rodzinę i wciąż wracał do udręki, aż pozostały tylko blizny.

Od tego czasu Widner stał się przedmiotem filmu dokumentującego jego historię odkupienia, zwanego Erasing Hate. Oprócz tego niedawno ukazał się film fabularny „Skóra”, będący dramatyczną wersją jego historii, w której wystąpił aktor Billy Elliot i Jamie Bell jako zreformowany neonazista.

Po rzuceniu wszystkiego, co ma związek ze swoją rasistowską przeszłością, Widner ukrył swoje pozostałe tatuaże i ma nadzieję, że jego historia może zainspirować innych. W czasach narastającej nienawiści i podziałów, jeśli choć jeden zły młody nastolatek, zmieni zdanie po zobaczeniu cierpienia, będzie to zwycięstwo Widnera.

„Nikomu nic nie jesteś winien, cofnij się i zdaj sobie sprawę, że ten świat zawsze będzie walczył.” – mówił Bryon Winder. „Zanim porzucisz swoje życie, przestań kopać własny grób i wiedz, że nienawiść ma konsekwencje.” Nigdy nie jest za późno, by wybrać miłość zamiast nienawiści, a oto największy dowód.

Reklama

Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu