Gołąb zbudował gniazdo z ukradzionego maku z grobu nieznanego żołnierza!

Od początku października pracownicy Australian War Memorial w Canberze zauważyli dziwny incydent. Od jakiegoś czasu maki z grobu nieznanego żołnierza znikały jeden po drugim. Trochę czasu zajęło im ustalenie winowajcy, który okazał się gołębiem. Ptak zbierał kwiaty z grobowca, aby zbudować oszałamiające, kolorowe gniazdo przy witrażu pomnika wojennego.

Witraż, który przypadkowo wybrał ptak, upamiętnia rannego żołnierza, który symbolizuje jakość „wytrzymałości”, a gniazdo w pobliżu maku było „przypomnieniem silnej więzi między człowiekiem a bestią na polu bitwy ”. W dzisiejszych czasach gołębie mogą być uważane za bardzo nieprzyjemne ptaki, ale w całej historii były przydatnymi sojusznikami podczas bitwy.

„Szczególnie we wczesnych wojnach komunikacja była naprawdę trudna. Sieć bezprzewodowa nie była rozwinięta w pierwszej wojnie światowej, a przewody telefoniczne rozpadały się podczas pożaru na froncie zachodnim. Więc gołębie były szczególnie przydatne w wojnie, gdy kilku ludzi próbowało uzyskać wiadomość z miejsca, z którego wracali na front, gołąb mógł sobie z tym poradzić, kiedy nic innego nie mogło.” – powiedział historyk dr Meleah Hampton.

Podczas II wojny światowej 32 gołębie otrzymały Medal PDSA Dickin, który przyznawany jest każdemu zwierzęciu przejawiającemu wyraźną waleczność i oddanie służbie. Jeden z najbardziej pamiętnych przypadków gołębia na służbie, to „Biała Wizja”, który otrzymał medal za „dostarczenie wiadomości w wyjątkowo trudnych warunkach, a więc przyczynienie się do uratowania załogi lotniczej podczas służby w RAF w październiku 1943 r.”

Reklama

Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu