NSFW

Ile kosztuje wesele na 100 osób?

Wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń dla młodej pary. Organizacja ślubu i przyjęcia weselnego wymaga wielu przygotowań, a także dość dużych nakładów finansowych. Aby ten dzień był jednym z najwspanialszych w życiu pani młodej i pana młodego, trzeba zadbać o każdy szczegół – począwszy od dekoracji, aż po smaczne menu i muzykę. Sprawdźmy, ile obecnie kosztuje organizacja wesela na 100 osób.

Ile kosztuje wesele?

Koszty wesela zaczynają się od 40 tys. zł, jeśli planujemy niewielkie przyjęcie na około 40 osób. Natomiast nowoczesne i obejmujące dodatkowe atrakcje wesele na 100 osób to wydatek, który może sięgnąć kwoty nawet 100 tys. zł. Wszystko zależy od zasobności portfela młodej pary i ich wymagań wobec sali weselnej, zespołu muzycznego i menu.

Do typowych kosztów wesela urządzonego w sposób tradycyjny zaliczyć można:

  • wynajem sali weselnej – musi pomieścić zaproszonych gości i zapewnić im miejsce do tańczenia, a im większa sala, tym wyższy koszt wynajmu;
  • koszty cateringu, czyli tzw. talerzyka – zależy od wybranego menu;
  • transport gości – np. autokarem, jeśli wesele odbywa się poza miastem;
  • zespół muzyczny lub DJ – zapewnią część taneczną w trakcie wesela;
  • alkohol i tort weselny;
  • fotograf i kamerzysta – wykonają pamiątkowe zdjęcia i film;
  • stroje państwa młodych;
  • kwiaty – bukiet dla panny młodej i świadkowej oraz przystrojenie sali weselnej;
  • pomoc w organizacji wesela – specjalista lub firma;
  • atrakcje – fotobudka, wodzirej, drink-bar itp.

Koszty cateringu, alkoholu i sali

Jednym z podstawowych kosztów weselnych, które wpływają na ostateczną cenę wesela, jest tzw. talerzyk, czyli cena menu weselnego dla jednej osoby. Koszt ten może różnić się w zależności od standardu lokalu, miejscowości oraz wybranego pakietu menu. W większości sali weselnych czy restauracji istnieje możliwość wybrania pakietu posiłkowego w różnych cenach, które różnią się m.in. ilością dań podanych podczas wesela.

Średnia cena talerzyka weselnego dla jednej osoby to 300 zł. W mniejszych miejscowościach można znaleźć salę weselną, gdzie oferowana jest niższa cena – około 200-250 zł. Najdrożej za „talerzyk” zapłacimy w dużych miastach i salach o wysokim standardzie – tam koszt posiłku dla gościa weselnego może wynieść od 400 do 500 zł.

Kolejnym niezbędnym elementem wesela jest alkohol. Najczęściej należy liczyć przynajmniej butelkę wódki na parę. W hurtowniach butelka mocnego alkoholu kosztuje 25-30 zł. Organizując wesele na 100 osób, potrzebujemy około 60 butelek, co daje koszt od 1 500 do 1 800 zł. W ostatnim czasie popularne są na weselach wina, z tego powodu na zakup tego trunku warto przygotować kolejne 500-800 zł. Jako atrakcja na weselach organizowane są także drink-bary. Koszt takiego dodatku to minimum 1 000 zł, ponieważ trzeba do niego zakupić lepsze jakościowo i droższe alkohole.

W przypadku, gdy zamierzamy oddzielnie wynająć salę weselną i oddzielnie catering, musimy ponieść koszt dwa razy. Za wynajem sali weselnej zapłacimy od 500 do 1 500 zł w zależności od standardu i tego, czy posiada ona zaplecze kuchenne. Natomiast koszt cateringu zależy od ilości potraw.

Ile kosztuje fotograf weselny?

Jednym z wyższych kosztów weselnych jest obsługa muzyczna i medialna wesela.  Niezależnie od tego, czy para młoda zdecyduje się na zespół muzyczny, czy też na DJ-a, średnio za taką usługę trzeba zapłacić około 6 000 zł. Natomiast utrwalenie tego wyjątkowego dnia na zdjęciach oraz w formie filmu to koszt od 3 000 do 7 000 zł. Wszystko zależy od wybranego pakietu np. obejmującego sesję pary młodej, teledysk, odbitki itp.

Ile kosztują kwiaty i dekoracja sali weselnej?

Budżet weselny musi obejmować dekorację kościoła oraz sali weselnej. Dekoracje do ozdoby kościoła w trakcie uroczystości to na ogół koszt około 1 200 zł. Natomiast kwiaty i dekoracje do sali weselnej mogą kosztować nawet 10 tys. zł w zależności od wybranych dodatków i tego, czy zdecydujemy się na kwiaty żywe, czy sztuczne. Dodatkowo trzeba również doliczyć koszt bukietu dla panny młodej (250-350 zł), dla świadkowej (100 zł) oraz ozdoby kwiatowej do butonierki pana młodego (50 zł).

Skąd wziąć pieniądze na wesele?

Organizacja wesela wiąże się z dość dużymi wydatkami. Im więcej gości zaproszą państwo młodzi, tym większe wydatki. Ślub można sfinansować pieniędzmi z oszczędności, jeśli młodzi takie mają. W naszym kraju jest zwyczaj, że za ślub i wesele płacą rodzice państwa młodych, którzy dzielą się kosztami organizacji uroczystości. Wesele można sfinansować również za pomocą pożyczki przez internet (np. https://smartpozyczka.pl/pozyczki-online/pozyczka-na-juz/). Ten rodzaj finansowania można otrzymać szybko po wypełnieniu prostego formularza. Pożyczka online jest dostępna dla każdego, kto ukończył 18 lat, posiada dowód osobisty, konto w banku oraz aktywny numer telefonu. To najszybszy sposób na pozyskanie środków również wtedy, gdy okaże się, że trzeba dopłacić za organizację wesela i pieniądze są potrzebne „na już”.

Wesele to piękna, lecz kosztowana uroczystość. Wymaga poniesienia wysokich kosztów związanych z organizacją ślubu i wesela oraz strojami, dekoracjami i atrakcjami. Im więcej gości, tym większy wydatek. Nie warto jednak oszczędzać na organizacji takiego wydarzenia, bo to wspomnienie, które często pozostaje na całe życie.

Share

Najnowsze

78-letnia Cher pojawia się ze swoim 38-letnim chłopakiem – jeden szczegół przyciąga uwagę widzów!

Cher, 78-letnia kultowa piosenkarka i jej chłopak, który jest o 40 lat młodszy, skradli show…

8 godzin temu

15 zaskakujących rzeczy, które sprawiają, że zastanawiamy się, kto z nich korzysta!

W życiu codziennym nie wszystko dzieje się dokładnie tak, jak byśmy tego chcieli.

8 godzin temu

„Narzeczony mojej siostry przypadkowo wypowiedział moje imię podczas przysięgi małżeńskiej”

W wyniku zaskakującego i niezapomnianego obrotu wydarzeń kobieta podzieliła się swoim oszałamiającym doświadczeniem, jak ślub…

8 godzin temu

25 przerażających momentów, o których wiele osób nawet nie myślało, że mogą się wydarzyć!

Każdy z nas ma swoje „najgorsze koszmary”. Może to być pogrzebanie żywcem, utknięcie w windzie…

20 godzin temu

30 zabawnie błogosławionych zdjęć, które dowodzą, że koty są zesłańcami Boga!

Mimo że jesteśmy ostoją Internetu tak długo, jak jesteśmy online, prawda jest taka, że zdjęć…

20 godzin temu

61-letnia Demi Moore zachwyca odważną suknią – ale ludzie zauważają szczegół w jej dekolcie!

Demi Moore (61 l.) wyglądała absolutnie promiennie w białej sukni, która elegancko eksponowała jej dekolt,…

1 dzień temu