Ile kosztuje wesele na 100 osób?

Wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń dla młodej pary. Organizacja ślubu i przyjęcia weselnego wymaga wielu przygotowań, a także dość dużych nakładów finansowych. Aby ten dzień był jednym z najwspanialszych w życiu pani młodej i pana młodego, trzeba zadbać o każdy szczegół – począwszy od dekoracji, aż po smaczne menu i muzykę. Sprawdźmy, ile obecnie kosztuje organizacja wesela na 100 osób.

Ile kosztuje wesele?

Koszty wesela zaczynają się od 40 tys. zł, jeśli planujemy niewielkie przyjęcie na około 40 osób. Natomiast nowoczesne i obejmujące dodatkowe atrakcje wesele na 100 osób to wydatek, który może sięgnąć kwoty nawet 100 tys. zł. Wszystko zależy od zasobności portfela młodej pary i ich wymagań wobec sali weselnej, zespołu muzycznego i menu.

Do typowych kosztów wesela urządzonego w sposób tradycyjny zaliczyć można:

  • wynajem sali weselnej – musi pomieścić zaproszonych gości i zapewnić im miejsce do tańczenia, a im większa sala, tym wyższy koszt wynajmu;
  • koszty cateringu, czyli tzw. talerzyka – zależy od wybranego menu;
  • transport gości – np. autokarem, jeśli wesele odbywa się poza miastem;
  • zespół muzyczny lub DJ – zapewnią część taneczną w trakcie wesela;
  • alkohol i tort weselny;
  • fotograf i kamerzysta – wykonają pamiątkowe zdjęcia i film;
  • stroje państwa młodych;
  • kwiaty – bukiet dla panny młodej i świadkowej oraz przystrojenie sali weselnej;
  • pomoc w organizacji wesela – specjalista lub firma;
  • atrakcje – fotobudka, wodzirej, drink-bar itp.

Koszty cateringu, alkoholu i sali

Jednym z podstawowych kosztów weselnych, które wpływają na ostateczną cenę wesela, jest tzw. talerzyk, czyli cena menu weselnego dla jednej osoby. Koszt ten może różnić się w zależności od standardu lokalu, miejscowości oraz wybranego pakietu menu. W większości sali weselnych czy restauracji istnieje możliwość wybrania pakietu posiłkowego w różnych cenach, które różnią się m.in. ilością dań podanych podczas wesela.

Średnia cena talerzyka weselnego dla jednej osoby to 300 zł. W mniejszych miejscowościach można znaleźć salę weselną, gdzie oferowana jest niższa cena – około 200-250 zł. Najdrożej za „talerzyk” zapłacimy w dużych miastach i salach o wysokim standardzie – tam koszt posiłku dla gościa weselnego może wynieść od 400 do 500 zł.

Kolejnym niezbędnym elementem wesela jest alkohol. Najczęściej należy liczyć przynajmniej butelkę wódki na parę. W hurtowniach butelka mocnego alkoholu kosztuje 25-30 zł. Organizując wesele na 100 osób, potrzebujemy około 60 butelek, co daje koszt od 1 500 do 1 800 zł. W ostatnim czasie popularne są na weselach wina, z tego powodu na zakup tego trunku warto przygotować kolejne 500-800 zł. Jako atrakcja na weselach organizowane są także drink-bary. Koszt takiego dodatku to minimum 1 000 zł, ponieważ trzeba do niego zakupić lepsze jakościowo i droższe alkohole.

W przypadku, gdy zamierzamy oddzielnie wynająć salę weselną i oddzielnie catering, musimy ponieść koszt dwa razy. Za wynajem sali weselnej zapłacimy od 500 do 1 500 zł w zależności od standardu i tego, czy posiada ona zaplecze kuchenne. Natomiast koszt cateringu zależy od ilości potraw.

Ile kosztuje fotograf weselny?

Jednym z wyższych kosztów weselnych jest obsługa muzyczna i medialna wesela.  Niezależnie od tego, czy para młoda zdecyduje się na zespół muzyczny, czy też na DJ-a, średnio za taką usługę trzeba zapłacić około 6 000 zł. Natomiast utrwalenie tego wyjątkowego dnia na zdjęciach oraz w formie filmu to koszt od 3 000 do 7 000 zł. Wszystko zależy od wybranego pakietu np. obejmującego sesję pary młodej, teledysk, odbitki itp.

Ile kosztują kwiaty i dekoracja sali weselnej?

Budżet weselny musi obejmować dekorację kościoła oraz sali weselnej. Dekoracje do ozdoby kościoła w trakcie uroczystości to na ogół koszt około 1 200 zł. Natomiast kwiaty i dekoracje do sali weselnej mogą kosztować nawet 10 tys. zł w zależności od wybranych dodatków i tego, czy zdecydujemy się na kwiaty żywe, czy sztuczne. Dodatkowo trzeba również doliczyć koszt bukietu dla panny młodej (250-350 zł), dla świadkowej (100 zł) oraz ozdoby kwiatowej do butonierki pana młodego (50 zł).

Skąd wziąć pieniądze na wesele?

Organizacja wesela wiąże się z dość dużymi wydatkami. Im więcej gości zaproszą państwo młodzi, tym większe wydatki. Ślub można sfinansować pieniędzmi z oszczędności, jeśli młodzi takie mają. W naszym kraju jest zwyczaj, że za ślub i wesele płacą rodzice państwa młodych, którzy dzielą się kosztami organizacji uroczystości. Wesele można sfinansować również za pomocą pożyczki przez internet (np. https://smartpozyczka.pl/pozyczki-online/pozyczka-na-juz/). Ten rodzaj finansowania można otrzymać szybko po wypełnieniu prostego formularza. Pożyczka online jest dostępna dla każdego, kto ukończył 18 lat, posiada dowód osobisty, konto w banku oraz aktywny numer telefonu. To najszybszy sposób na pozyskanie środków również wtedy, gdy okaże się, że trzeba dopłacić za organizację wesela i pieniądze są potrzebne „na już”.

Wesele to piękna, lecz kosztowana uroczystość. Wymaga poniesienia wysokich kosztów związanych z organizacją ślubu i wesela oraz strojami, dekoracjami i atrakcjami. Im więcej gości, tym większy wydatek. Nie warto jednak oszczędzać na organizacji takiego wydarzenia, bo to wspomnienie, które często pozostaje na całe życie.

Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu