Istnieje pogrzebowa wersja Lego, aby pomóc dzieciom w nauce o śmierci!

Śmierć jest niezręcznym tematem, o którym większość z nas stara się uniknąć rozmowy i myślenia za wszelką cenę, mimo że wszyscy jesteśmy pewni, że zostaniemy przez nią skonfrontowani co najmniej kilka razy w naszym życiu. Ten brak komunikacji, akceptacji i gotowości może sprawić, że proces żałoby stanie się jeszcze trudniejszy, niż już jest, ponieważ natrafiamy na zamieszanie, co robić i jak się czuć.

Dzieci, czasami niezdolne do uchwycenia samego pojęcia śmierci, mogą być jeszcze bardziej dotknięte procesem utraty bliskiej osoby. Jednak ich dziwne i nie-osądzające umysły, na które nie ma wpływu piętno, które my, jako społeczeństwo, zbudowaliśmy wokół tego problemu, dają szansę na takie rzeczy, jak śmierć, żal, pogrzeby, kremacja i takie, o których można mówić otwarcie i szczerze. Przygotuj je lepiej na wydarzenia w późniejszym życiu.

Bestattungsmuseum, muzeum pogrzebowe na słynnym cmentarzu centralnym w Wiedniu, postanowiło pomóc młodszym gościom lepiej zrozumieć trudne problemy, wprowadzając zestawy LEGO oparte na ponurych scenach pogrzebowych.

„W 2016 r. stworzyliśmy pierwszy produkt z komponentów LEGO.” – powiedział rzecznik muzeum, dr Florian Keusch. „Najpierw był to historyczny tramwaj, który sprowadzał trupy na wiedeński cmentarz centralny i był używany w Wiedniu między pierwszą a drugą wojną światową. Ten tramwaj był dla kolekcjonerów, a potem zrobiliśmy ciężarówkę i historyczny karawan.”

Cmentarz, który jest jednym z największych na świecie z ponad 330 000 grobów, rozłożonych na 590 akrów, mieści groby wielu znanych nazwisk, takich jak Beethoven i Strauss. Jednak pomimo ich cichej czci dla zmarłych w ich pięknych okolicach, są oni również bardzo skoncentrowani na dobrym samopoczuciu żywych.

„W 2018 roku mój zespół i ja myśleliśmy o nowych produktach z komponentów LEGO. Mieliśmy kilka pytań od klientów w żałobie, takich jak: „czy mogę zabrać nasze dzieci na pogrzeb naszego dziadka?” lub „moje dziecko smuci się, co mogę zrobić?” i tak dalej.” – wyjaśnił dr Keusch. „Tak więc przeprowadziliśmy burzę mózgów, w jaki sposób możemy pomóc dzieciom pokonać ich smutek. Opracowaliśmy krematoria, cmentarz z koparką, żałobną rodzinę z martwym ciałem oraz szkielet.”

„Zintegrowaliśmy Wiener Landesverband für Psychotherapie (wiedeńskie stowarzyszenie psychoterapeutów) i zadbaliśmy o to, aby nowe produkty wykonane z komponentów LEGO były przydatne w terapii z dziećmi i dla rodziców z dziećmi, którzy cierpieli z powodu ich straty. Dzięki tym produktom mogą opisać proces, a dzieci mogą przetwarzać ich smutek.”

Wiadomości o (nieco dziwnych) zestawach LEGO zyskały światową uwagę, którą dr Keusch określił jako zdecydowanie pozytywną. „0,00001 procent ludzi było oburzonych, ponieważ przeczytali tylko nagłówek„ krematoria LEGO i nie przyjęli intencji tych produktów.” – powiedział.

„Zostały wyprodukowane przez austriacką firmę – stworzyliśmy projekt razem z nimi, a oni wyprodukowali opakowanie, podręcznik i zorganizowali cegły i złożyli je razem w pudełku. Nie jest to oficjalny produkt LEGO, więc nazywamy go na przykład „krematoriami z komponentów LEGO”. Obecnie dostępne są trzy nowe zestawy o cenach od 50 do 90 euro. Możesz wybrać z pełnego cmentarza z nagrobkami, grobowcami, koparkami i personelem cmentarnym, istnieje również krematorium, w którym można umieścić trumnę.

Reklama

Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu