Japoński fotograf uchwycił nieśmiałą surykatkę i jej rodzinę na 23 zdjęciach!

Japoński fotograf „mamekoro51” ma prawdopodobnie najprzyjemniejsze hobby, jakie można sobie wyobrazić – fotografowanie małych zwierzątek różnego rodzaju. Podczas niedawnej wizyty w Inokashira Natural Cultural Park w Musashino City w Tokio miłośnik zwierząt spotkał uroczą rodzinę surykatek z nowonarodzonymi maluchami, z których jedna była trochę nieśmiała.

Ostrożnie zerkając zza ściany, ta mała surykatka początkowo wydawała się bać. Jednak po pewnym czasie wyłoniła się ze swojej kryjówki, aby się przywitać, a ludzie się po prostu zakochali! Surykatka jest małym drapieżnikiem z rodziny mangustowatych. Surykatki żyją we wszystkich częściach pustyni Kalahari w Botswanie, na dużej części pustyni Namib w Namibii i południowo-zachodniej Angoli oraz w Afryce Południowej.

Grupa surykatek nazywana jest „mafią”, „gangiem” lub „klanem”. Klan surykatek często zawiera około 20 surykatek, ale niektóre nadrodziny mają 50 lub więcej członków. W niewoli surykatki żyją przeciętnie 12–14 lat, a około połowę tego – na wolności. Surykatki opiekują się młodymi w grupie. Samice, które nigdy nie rodziły własnego potomstwa, często mają mleczan, aby wyżywić młode pary alfa, a także chronią młode przed zagrożeniami, często zagrażającemu ich życiu. Ostrzegając o niebezpieczeństwie, opiekunka zabiera młodego do podziemia w bezpieczne miejsce i jest gotowa go bronić, jeśli nastąpi niebezpieczeństwo.

Podobnie jak wiele gatunków, młode surykatki uczą się, obserwując i naśladując zachowania dorosłych, chociaż dorośli również aktywnie uczą. Na przykład dorosłe surykatki uczą swoje szczenięta, jak jeść jadowitego skorpiona: usuwają żądło i pomagają maluchowi nauczyć się obchodzić się ze stworzeniem. Pomimo tego altruistycznego zachowania surykatki czasami zabijają młodych członków swojej grupy. Podobno surykatki zabijają potomstwo starszych członków, aby poprawić pozycję własnego potomstwa. Surykatki dojrzewają płciowo w wieku około dwóch lat i mogą mieć od jednego do czterech szczeniąt w miocie, przy czym trzy szczenięta są najczęstszym rozmiarem miotu. Szczeniaki mogą opuścić norę w wieku od dwóch do trzech tygodni.

Zoo Inokashira Park znajduje się w cichej i charakterystycznej dzielnicy Tokio. Wykazuje różnorodność japońskich gatunków i przyczynia się do ochrony i hodowli japońskich wiewiórek, kaczek mandarynek i łabędzi. Park obejmuje także staw, ogród botaniczny i muzeum Seibo Kitamura.

Reklama

Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu