Ludzie są zachwyceni ewolucją pojedynczej komórki, która staje się organizmem!

W jaki sposób przebiega rozwój? Zaczyna się z pierwszym uderzeniem serca? Z pierwszą falą mózgu? Holenderski filmowiec Jan van IJken stworzył niedawno film krótkometrażowy, który może pomóc w znalezieniu odpowiedzi na to trudne pytanie.

„Becoming” to krótki film o cudownej genezie zwierzęcego życia.” – napisał van IJken. „W wielkich mikroskopijnych szczegółach widzimy ‚dorastanie’ salamandry w jej przezroczystym jajku od zapłodnienia do wylęgu.”

W rzeczywistości przezroczystość jajka była głównym czynnikiem, dla którego van IJken postanowił w szczególności zarejestrować „rozwijanie” traszki alpejskiej. „Kręciłem jajko na szalce Petriego, w wodzie.” – powiedział filmowiec. „Dla mnie aspekty biologiczne były najtrudniejszymi elementami tego tworzenia. Obliczanie ile trwają procesy, jakie są poszczególne etapy rozwoju i tak dalej. Musiałem zostać trochę biologiem i trochę naukowcem.”

Pierwsze etapy rozwoju zarodkowego są w przybliżeniu takie same dla wszystkich zwierząt, w tym ludzi. W filmie widzowie są zaproszeni do obserwowania samego początku życia zwierzęcia, pojedynczej komórki przekształcającej się w złożony żywy organizm z bijącym sercem i krwiobiegiem.

„Zarodek salamandry (Ichthyosaura Alpestris) był śledzony bardzo dokładnie w połączeniu z udokumentowaniem czasowym i filmem.” dodał van IJken. „W tym filmie można zobaczyć wszystkie stadia embriogenezy: rozszczepienie, gastrulację, neurotencję i organogenezę. Czas był skondensowany od około 3 tygodni do 6 minut.”

„Becoming” pokazywany był na ponad 20 międzynarodowych festiwalach filmowych, a nawet otrzymał nagrodę za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny na festiwalu filmowym w Innsbrucku w 2018 roku.

Alpejskie traszki pochodzą z Europy środkowej i południowej i często mają brązowy cętkowany kolor. W okresie godowym samce mają ciemnoniebieski kolor na plecach, a także białe i czarne plamki na nogach i jasno pomarańczowy brzuch. Rozmnażają się w płytkiej wodzie, gdzie rodzą się jej larwy, wylęgają się i żywią planktonem, zanim wykiełkują nogi i przenoszą się na ląd.

Reklama

Obejrzyj film, aby zobaczyć, jak w pełni ewoluuje w organizm:

Reklama
Wyślij znajomemu