Ludzie w Japonii podziwiali niesamowicie fioletowe niebo, które było oznaką tajfunu!

Gdy Japonia przygotowywała się do tajfunu Hagibis, Matka Natura wystawiła piękny pokaz, aby ostrzec o zbliżającym się zniszczeniu. Elektrycznie fioletowe niebo. Jakkolwiek fascynujące było to, po tym kolorowym widoku nastąpiła katastrofalna klęska żywiołowa, która już teraz jest odpowiedzialna za zabicie co najmniej 40 osób. Uważa się, że super tajfun kategorii 5 jest najsilniejszy w kraju od pół wieku.

Żywy odcień jest wynikiem zjawiska pogodowego zwanego „rozpraszaniem”. Występuje, gdy cząsteczki w atmosferze wpływają na kierunek światła, powodując jego rozproszenie. Gdy ciężkie sztormy i deszcz zmywają większe cząstki – które pochłaniają więcej światła i rozpraszają długości fal bardziej równomiernie, powodują stonowane barwy – z powietrza, a kolory nieba stają się bardziej intensywne.

Gdy setki tysięcy ludzi otrzymywały nakaz ewakuacji, niektórzy z nich zaczęły publikować zdjęcia jasnego fioletowego i różowego nieba w mediach społecznościowych. To samo zjawisko miało miejsce kilka razy w Stanach Zjednoczonych również po poważnych huraganach.

„Gdy światło słoneczne świeci w dół na Ziemię, większość kolorów widma jest w stanie nieprzerwanie docierać do powierzchni.” – powiedziała meteorolog Lauren Rautenkranz po huraganie Michaela w 2018 roku. „Ale krótsze długości fal, niebieska i fioletowa, są rozproszone we wszystkich kierunkach. To światło odbija się od cząstki do cząsteczki, aż w końcu dociera do twoich oczu. Ale niebo wydaje się fioletowe i niebieskie z powodu ograniczeń naszych oczu.”

Reklama

Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu