„Magiczny realizm”: sceny na obrazach, które mienią się ultrarealistycznym oświetleniem!

Saša Montiljo jest malarzem z Belgradu w Serbii. Jedną z dominujących cech jego obrazów jest układ. Każda scena zajmuje określone miejsce w hierarchii, tak jak konstelacje, obserwowane z Ziemi, jawią się nam jako np. wyraźny kształt Korvusa lub inna archetypowa forma.

„Moje obrazy układają się w solidnie opartą, spokojną kosmogonię, pozbawioną zbiegów okoliczności i arbitralnych ekscesów.” – powiedział malarz. „Innymi słowy, wszystko na obrazach albo jest w harmonii z własną wewnętrzną spójnością, albo jest częścią kosmogonicznej konstelacji. Nie ma więc ani śladu chaosu, na który cierpią liczne aspekty tej nowoczesności, a także wiele dzieł artystycznych.”

„Inną charakterystyczną cechą mojej twórczości można określić ostrość lub skrupulatność, przez co odwołuję się do halucynacyjnej klarowności przedstawionych scen. Na pierwszy rzut oka moja sztuka wydaje się być realizmem, może nawet hiperrealizmem, ale bardziej spostrzegawcze oko szybko zauważy, jak błędna jest taka klasyfikacja. To jest haczyk, powód, dla którego wszystkie sceny mienią się pewnym ultrarealistycznym oświetleniem. Mamy tu do czynienia z realizmem magicznym, gdyż obecnie nie ma lepszego ani bardziej precyzyjnego określenia na tę okazję.” – dodaje Saša.

Instagram: @sasamontiljo

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Reklama

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu