Poznaj rzadkie plemię, w którym kobiety muszą zatykać nosy, aby uniknąć niechcianej uwagi!

Hebanowe zatyczki delikatnie osadzone po bokach nosa, przyciągają uwagę wśród surowych twarzy kobiet Apatani zamieszkujących serce Arunachal Pradesh w Indiach. Symbolizujące dojrzałość i przejście w kobiecość, zakładanie zatyczek do nosa to ceremonialny rytuał wykonywany z okazji nadejścia pierwszego cyklu menstruacyjnego kobiety.

Praktyka ta nie była prowadzona od 1970 roku.

Położone w dolinie Ziro, głęboko na rustykalnym obszarze wiejskim Arunachal Pradesh, zamieszkuje plemię Apatani, zwane także Tani. Ich odwieczne zwyczaje, zwłaszcza rytualne zatykanie nosa i tatuowanie twarzy kobiet, od 1970 roku stale zanikają, stając się echem minionej epoki.

Zatyczki i tatuaże miały na celu ochronę kobiet.

Legenda szepcze opowieści o czasach, kiedy te osobliwe praktyki zrodziły się z konieczności, jako tarcza przed grasującymi cieniami plemiennych najeźdźców. Z każdym atakiem kobiety znikały w zapomnieniu, pozostawiając po sobie niepokojącą ciszę.

Wtedy to wódz Apatani zadekretował, że najpiękniejsza z nich będzie nosić ciężar rzucających się w oczy ozdób – dużych okrągłych zatyczek do nosa, znanych jako yaping hurlo, starannie rozmieszczonych, aby odstraszać wszelkie złe intencje. Uzupełnieniem tego odstraszającego efektu były misterne tatuaże zdobiące ich twarze, opadające pionowo od czoła do brody, zasłaniając urok, który mógłby przyciągnąć niepożądaną uwagę.

Plemię znane jest również z żyznych terenów podmokłych.

Położone pośród zielonych terenów żyznych terenów podmokłych Arunachal Pradesh, Apatani utrzymują się głównie z obfitości pól ryżowych i obfitości wód. Ich pożywienie przeplatało się z rytmami Donyi-Polo, a ich rdzenna wiara czciła niebiański taniec Słońca (Donyi) i Księżyca (Polo).

Jednak piaski czasu bezlitośnie niszczą tkankę tradycji. Niegdyś żywy rytuał zatykania nosa pozostaje teraz pozostałością narracji odchodzącej w zapomnienie, oferując przelotny wgląd w zagadkowy gobelin historii Apatani.

Dron rejestruje rzadkie zdjęcia różnych plemion, z którymi nie nawiązano kontaktu. Bawi ludzi, pokazując życie członków plemienia, które różni się od naszego.

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu