10 aktorów w rolach słynnych postaci historycznych a ich rzeczywiste wizerunki.

Zastanawiałeś się kiedyś, w jakim stopniu aktorzy odgrywający postacie stąpające po Ziemi wieki temu przypominają ich rzeczywiste wizerunki? Czasami nawet niewielki detal całkowicie zmienia znaczenie roli historycznej postaci, oglądanej przez nieświadomą stopnia przekłamania obrazu widownię. Odpowiedni dobór aktora to także nie lada wyzwanie dla reżysera, który często staje przed trudnym wyborem wiernego odwzorowania lub współpracy z prawdziwym talentem aktorskim.

1. Kserkses I, Rodrigo Santoro w „300”

Wyobrażenie na temat szachinszacha perskiego panującego w V wieku p.n.e. do dziś pozostaje niejasne. Część historyków upiera się przy wersji małostkowego aroganta, inni uważają Kserksesa I za mądrego i doświadczonego wojownika. Reżyser filmu najwyraźniej zdecydował się na kombinację obu portretów władcy. Ponadto zaopatrzył szachinszacha w budzącą wiele kontrowersji garderobę.

2. Aleksander III Macedoński, Colin Farrell w filmie „Aleksander”

Krytycy dopatrzyli się w filmie wielu poważnych historycznych nieścisłości. Poza tym dobór aktora pod względem podobieństwa do odgrywanej postaci już na pierwszy rzut oka nasuwa spore wątpliwości.

3. Salvador Dali, Robert Pattinson w filmie „Popiołki”

Pomimo absolutnego braku podobieństwa między aktorem a Dalim Pattinson dał z siebie wszystko, kreując postać ekscentrycznego geniusza.

4. Król Leonidas I, Gerard Butler w „300”

Historycy zauważają fakt, że król Sparty nie dokonał niczego szczególnego podczas 10 lat panowania – jedynie zginął heroicznie w bitwie pod Termopilami. Nie powinien zostać przedstawiony jako odważna, wybitna postać, jaką odbieramy ją po obejrzeniu filmu.

5. Kommodus, Joaquin Phoenix w filmie „Gladiator”

Brak wizualnego podobieństwa aktora do cesarza i wyraźne przekłamania historyczne nie czynią filmu godnym zaufania źródłem wiedzy. W rzeczywistości Kommodus także uczestniczył w bitwach gladiatorów, ale bez rzeczywistego zagrożenia dla jego życia.

6. William Wallace, Mel Gibson w filmie „Braveheart. Waleczne serce”

Film został nominowany do 10 Oscarów i otrzymał 5 z nich w 1995 roku. Mimo to historycy nadal doszukują się w nim nieścisłości. Sir William Wallace był w rzeczywistości szkockim księciem wysokiego pochodzenia, czego nie można powiedzieć o postaci odgrywanej przez Gibsona.

Reklama

7. Joanna d’Arc, Milla Jovovich w filmie „Joanna d’Arc”

Pomimo przywiązania wagi do licznych szczegółów, faktyczne odwzorowanie wizerunku bohaterki wzbudziło wiele kontrowersji. Trzeba jednak przyznać, że gra aktorska Milli Jovovich pozwala przymknąć oko na jej fizyczne podobieństwo do odgrywanej postaci.

8. Król Artur, Clive Owen w filmie „Król Artur”

Celtycki władca brytów znacznie różnił się od aktora, który podjął się jego roli. Sytuację filmu dodatkowo pogarsza mnogość historycznych nieścisłości.

9. Król Henryk VIII, Rhys Meyers w serialu „Dynastia Tudorów”

Z niewiadomych przyczyn współczesna wersja władcy znacznie straciła na wadze.

10. Kleopatra, Monica Bellucci w filmie „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra”

Kleopatra zdobyła serce Juliusza Cezara i jego następcy, Marka Antoniusza, co od lat sugeruje wyobrażenie królowej hellenistycznego Egiptu jako nieocenionej piękności kobiety. W rzeczywistości odznaczała się niskim wzrostem i przeciętną urodą, choć we wszystkich współczesnych filmach doczekała się gry aktorskiej najpiękniejszych gwiazd Hollywoodu.

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu