10 nieustraszonych kobiet, które wywarły wpływ na historię współczesnego świata.

Świat od niepamiętnych czasów potrzebował bohaterek, które przypomniałyby mu o konieczności respektowania praw obu płci. Każdego roku wraz z nadejściem Dnia Kobiet nasuwają nam się przemyślenia na temat odwiecznej walki o równouprawnienie i zasłużony szacunek dla płci pięknej. Niezwykła odwaga, konsekwentne dążenie do wyznaczonego celu i potrzeba zmiany świata na lepsze uczyniły te kobiety bohaterkami współczesnych czasów. Niektóre z nich nadal są wśród nas, a ich walka o doskonalszą przyszłość toczy się na naszych oczach!

1. Irena Sendlerowa uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci, pomagając im wydostać się z warszawskiego getta, a następnie ukrywając je w polskich rodzinach i sierocińcach.

2. Malala Yousafzai – 19-letnia pakistańska aktywistka walcząca o prawa kobiet i najmłodsza laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.

3. Kobieta atakująca neonazistę torebką, Växjö, Szwecja (13 kwietnia 1985 roku).

4. Maria Skłodowska-Curie znana z prac naukowych nad radioaktywnością. Pierwsza kobieta, która została nagrodzona Nagrodą Nobla i jedyna, która zdobyła ją dwukrotnie.

5. 106-letnia kobieta broniąca domu z karabinem w rękach, Armenia (1990 rok).

6. Nujood Ali, Jemenka zmuszona przez rodziców do zamążpójścia w wieku 10 lat. Rozwiodła się, jako pierwsza zrywając z tradycją i rozpoczynając ruch przeciwko dziecięcym małżeństwom.

Reklama

7. Kobiety jako strażacy w bazie Pearl Harbor (1941 rok).

8. Margaret Heafield, dyrektor Wydziału Inżynierii Oprogramowania, opracowała oprogramowanie lotu na pokładzie do programu kosmicznego Apollo (1969 rok).

9. Muzułmanka przykrywająca żydowską gwiazdę swojej sąsiadki hidżabem (1941 rok).

10. Głosująca aktywistka Annie Lumpkins w więzieniu w Little Rock (10 lipca 1961 roku), która została aresztowana za podróżowanie busem przeznaczonym dla białych pasażerów.

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu